środa, 6 maja 2009

spotkania teatralno – dyskusyjne

Klub Powiększenie
Zaprasza na spotkania teatralno – dyskusyjne w ramach akcji „Ocalić WOT“ – VOTUM WoT-u
9 Maja 2009

godz. 17.00 MC Gyver, Paluchosky & end / Teatr Realistyczny ze Skierniewic
godz.18.30 Exit - Transgresyjny Tryptodram Feminalny / Teatr Amareya z Gdańska
godz.19.45 Umiłowania / Teatr Stajnia Pegaza z Sopotu
godz 21.00 Performance / Teatr Wiczy z Torunia
godz 21.30 Drapacze chmur / Teatr Zielony Wiatrak z Gdańska
oraz dyskusje panelowe I zdarzenia artystyczne

godz. 17.00
MC Gyver, Paluchosky & end
Teatr Realistyczny ze Skierniewic
Spektakl zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Premiera: 29. 03. 2007
Scenariusz i reżyseria: Robek Paluchosky
W roli na scenie: Robek Paluchosky
Współpraca i obsługa techniczna: Ilona Stępniewska
Muzyka: MC Gyver

Monodram Paluchowskiego to opowieść o współczesnej Polsce i pojmowaniu patriotyzmu. Przedstawienie bezkompromisowe, odważne, szczere, bardzo osobiste Opowieść o zmaganiu ze światem, doprowadzająca pewne rzeczy do końca.

Nagroda na : Windowisko 2007
(…) Jurorzy za najlepszego reżysera tegorocznego Windowiska uznali Roberta Paluchowskiego, lidera Teatru Realistycznego ze Skierniewic, który przywiózł do gdańska autorski spektakl "MC Gyver Paluchosky & end. Jego spektakl został uznany za najbardziej spójny, konsekwentny, w wyważony sposób operujący symbolami (…) Gazeta Wyborcza


godz.18.30
Exit - Transgresyjny Tryptodram Feminalny
Teatr Amareya z Gdańska
Premiera: 10 luty 2008, X
Choreografia i wykonanie: Agnieszka Kamińska, Katarzyna Julia Pastuszak, Aleksandra Śliwińska
Kostiumy: Teatr Amareya
Muzyka: Matmos, Lizz Wright, Guesch Patti
Czas trwania: 35 min.

Exit to performans Teatru Amareya inspirowany mitem japońskiej awangardy teatralnej lat 60-tych i działaniami Leszka Mądzika. Oba źródła inspiracji stawiają pytanie o formę, poprzez którą człowiek stara się wyrazić esencję swojej egzystencji. Tancerki Amareya reinterpretują to pytanie w kontekście cielesności i seksualności. Performans Exit to gra intensywnych działań i wielu odcieni emocji ukrytych w tańcu trzech postaci.

Teatr tworzą: Agnieszka Kamińska - tancerka, wokalistka, pedagog, absolwentka Kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu oraz Anglistyki w KKNJO w Gdańsku,
Katarzyna Julia Pastuszak - tancerka, reżyser, choreograf, dyrektor artystyczny teatru Amareya, teatrolog i animator kultury, kurator Sceny Teatralnej Klubu Żak, doktorantka FSD Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Skandynawistykę (UG) i Wiedzę o Teatrze (Akademia Teatralna, Warszawa).

Aleksandra Śliwińska - tancerka, wcześniej związana ze szkolnym zespołem tańca towarzyskiego, a następnie z Młodzieżowym Zespołem Tańca „Figiel” prowadzonym przez Małgorzatę Lorenc.


godz.19.45
Umiłowania
na podstawie „Sybilli” Pära Lagerkvista
Teatr Stajnia Pegaza z Sopotu
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Sylwia Góra Weber
Teatr Stajnia Pegaza
Produkcja: Sopocka Scena Off de BICZ
Premiera: 4.04 i 5.04.2009 r.

Umiłowania to, jak sam tytuł wskazuje, spektakl o miłości, a raczej o przedmiotach miłości. Sybilla, bohaterka powieści Lagerkvista, to wieszczka, oblubienica Boga, kobieta i matka. Kocha Boga, kocha mężczyznę i stara się kochać swojego syna.
W każdym z przypadków darzy uczuciem raczej wyobrażenie postaci, niż postać samą.
Dla Ewy Ignaczak i Sylwii Góry Weber to opowieść o samotności i cierpieniu w miłości, o tym, że miłość ludzka zawsze się kończy, a boska jest dla nas niezrozumiała.
Inspiracje do spektaklu stanowi utwór Pära Lagerkvista „Sybilla”, opowieść o losach słynnej antycznej wieszczki, która zostaje wygnana poza granice miasta. Jej historie poznajemy na podstawie opowieści, którą snuje jako stara kobieta

Ewa Ignaczak - absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielka i reżyser Teatru Stajnia Pegaza. Autorka ponad 30 spektakli teatralnych, które były nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Sylwia Góra Weber –absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Drogę artystyczną zaczynała w Teatrze Wierszalin rolą Wilgefortis w przedstawieniu "Ofiara Wilgefortis" Piotra Tomaszuka oraz rolą Leah w spektaklu "Dybuk" tego reżysera


Godz 21.00
Performance
Teatr Wiczy z Torunia

Teatr Wiczy powstał w listopadzie 1991 w Brodnicy następnie przesiósł się doTorunia. Uznawany jest za jeden z ważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce. Cechuje go poszukiwanie nowego języka wyrazu scenicznego a jego celem jest poruszanie istotnych spraw społecznych. Tworząc spektakle o uniwersalnej wymowie mówi dobitnie o polskiej rzeczywistości. Spektakle powstają w wyniku pracy całego zespołu, który głównie korzysta z improwizacji i performance'u jak również z pomocy twórców innych sztuk: mimów, poetów, perkusistów, hip-hopowców, malarzy itp. Pracuje zarówno z zawodowymi aktorami, jak i amatorami. Jedyne ramy, na które godzą się główni twórcy Teatru Wiczy to ramy jakie wyznacza słowo „teatr“


godz 21.30
Drapacze chmur
Teatr Zielony Wiatrak z Gdańska
Scenariusz – Marek Brand, Bartosz Frankiewicz
Muzyka i wykonanie na żywo – Piotr Truchel
Występują: Marek Brand, Tomasz Kobiela

Drapacze chmur to swoisty dwugłos pokoleniowy na temat współczesnej emigracji naszych rodaków w poszukiwaniu pracy i lepszego życia

Teatr Zielony Wiatrak istnieje od 1993 roku w Gdańsku. Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Marek Brand - absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, wieloletni animator życia kulturalnego, dramaturg, prozaik, publicysta. Laureat wielu nagród na festiwalach i przeglądach teatralnych oraz nagród za działalność artystyczną, m.in.: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Organizator zdarzeń teatralnych roku 2000” Fundacji Polcul w 1999 roku za działania teatralne i pracę z młodzieżą zagrożoną patologią społeczną. Laureat Nagrody, Prezydenta Miasta Gdańska „Gdańska Nagroda Artystyczna” za rok 2008.
Teatr Zielony Wiatrak to przede wszystkim teatr autorski, którego przedstawienia powstają na podstawie tekstów własnych.

1 komentarz: