poniedziałek, 23 maja 2011

PowiDoki - nowe polskie dokumenty w Powiększeniu / 31 maja w Powiększeniu g 19.00 wstęp wolny


31. 05 wtorek
PowiDoki
Warszawa do wzięcia
rez. Bielawska, Ruszkiewicz, 2009, 51'
g. 19.00
wstęp wolny


Po projekcji spotkanie z reżyserkami filmu poprowadzi dziennikarz filmowy Michał LiberaPowiDoki - nowe polskie dokumenty w Powiększeniu.
Nowy cykl klubu Filmowego Powiększenie w ramach którego zostaną zaprezentowane nowe polskie dokumenty. Będą to przede wszystkim filmy nagradzane w ostatnich latach na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Większość z nich została zrealizowana przez młodych mało znanych jeszcze twórców takich jak Jakub Stożek (Poza Zasięgiem), Marta Minorowicz (Kawałek lata), J. Ruszkiewicz i K Bielawska (Warszawa do wzięcia). Planowane są także spotkania z reżyserami prezentowanych filmów.
Program będzie się odbywał cyklicznie raz w miesiącu na w sezonie jesiennym: październik - kwiecień, z myślą i nadzieją na kontynuacje. Planujemy rozpoczęcie cyklu tzw odcinkiem pilotażowym, majowym pokazem filmu Warszawa do wzięcia, w reżyserii J. Ruszkiewicz i K Bielawskiej. Po projekcji dziennikarz filmowy Michał Libera poprowadzi spotkanie z reżyserkami filmu.

Kuratorzy projektu:
Monika Zarzycka, Aleksandra Różdżyńska, Michał Libera

Warszawa do wzięcia
rez. Bielawska, Ruszkiewicz, 2009, 51'


Ania, Gosia i Ilona mieszkają w oddalonych od siebie popegeerowskich wsiach. Ania chce być fryzjerką, Gosia marzy aby wyjechać z domu gdzie życie wydaje jej się bez perspektyw, a Ilona pragnie lepszej przyszłości dla siebie i swojego synka. Wszystkie trzy podejmują decyzję, żeby wyjechać do Warszawy i odmienić tam swój dotychczasowy los. Warszawa dla nich to "wielki świat", który znają jedynie z telewizji, wyruszają w swoją podróż wierząc, że znajdą tam również miejsce dla siebie. Łączy je taki sam start i podobne nadzieje, czy powiedzie im się w nieznanym miejscu? Jak wygląda współczesna Warszawa widziana oczami dziewczyn z popegeerowskich wsi?

Nagrody:
* 2010 - Houston (WorldFest Independent Film Festival) - Nagroda Specjalna Jury
* 2010 - Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Krajowy) - Grand Prix "Złoty Lajkonik"

Film udostępniony bezpłatnie dzięki uprzejmości producenta Eureka Media.

ABE VIGODA (US) / 24 maja g 20:00


Front Row Heroes i Powiększenie zapraszają na koncert

ABE VIGODA (US)


http://www.myspace.com/abevigoda
...
support: RACHAEL (PL)
http://www.myspace.com/rachaelband

24 maja 2011, godz: 20:00


Bilety (25 zł/35 zł w dniu koncertu) do nabycia:
- w każdym Empiku w kraju,
- online przez Ticketpro: http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/rock-pop/631132-abe-vigoda-1.html,
- online przez Shortcut: http://www.shortcut.pl/bilety.php#ABE_VIGODA
- oraz punkcie Shortcut w Powiększeniu.

Rezerwacje przez www.frontrowheroes.com

————-

Abe Vigoda to dziecko młodego, kaliformijskiego punk rocka, który wybuchł wraz z rosnącą popularnością nurtu i całej etyki DIY. Poza bohaterami tej sceny – No Age, Abe Vigoda to najpopularniejszy z zespołów, wywodzących się ze środowiska skupionego wokół legendarnego już klubu The Smell w Los Angeles.

Ta historia i trzy pierwsze albumy (“Sky Route/Star Roof”, “Kid City” i świetnie przyjęty “Skeleton” z 2008 roku) przytwierdziły do zespołu plakietkę młodszego brata No Age. Jednak Abe Vigoda rozwinął się w innym kierunku. EP-ką “Reviever” z 2009 roku zespół zasygnalizował fanom, że chce iść nową drogą. Pomimo to, ostatnia płyta Abe Vigoda – “Crush” z 2010 roku – była komleptnym zaskoczeniem. Zupełnie zmieniła trajektorię lotu zespołu, zabierając jego muzykę w nowe rejony dźwięku.

Na “Crush” brudne gitary zostały przyćmione przez wszechobecne brzmienie syntezatorów. Zanurzone w hałasie melodie, dobrze znane ze “Skeleton” – zachwycające, ale mało przystępne dla nieobytych z tym rodzajem muzyki słuchaczy – zostały wygładzone i zyskały na przebojowości. Najważniejsze rzeczy się jednak nie zmieniły: wybuchowa energia i adrenalina dalej rozsadzają utwory Abe Vigoda, zespół zarzuca nas kaskadami dźwięków, a jego muzyka ciągle jest tak samo niełatwa i chropowata. Dzięki swojej odważnej decyzji Abe Vigoda osiągnął ogromny progres, mogąc poszczycić się rzadkim sukcesem: udaną zmianą brzmienia.

Zespół Abe Vigoda jeździł w długie trasy po USA między innymi z Vampire Weekend (2010) i Wild Nothing (2011).

Nowy teledysk: "Throwing Shade" (z płyty "Crush")
http://www.youtube.com/watch?v=PcYbGgUxTq0

inne:
http://www.youtube.com/watch?v=FIzUFdwfVls&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TyfOFa3faV4&feature=related
http://vimeo.com/10633796

Watch Docs na spacerze w Powiększeniu: Kapitalizm - nasza ulepszona formuła, reż. Alexandru Salomo, Rumunia 2010


25.05 ŚRODA
Watch Docs na spacerze w Powiększeniu: Kapitalizm - nasza ulepszona formuła, reż. Alexandru Salomo, Rumunia 2010
film
POWIĘKSZENIE
g. 19
wstęp wolny


Kolejna wizyta Festiwalu Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie w Powiększeniu. Tym razem zapraszamy na film:

Kapitalizm - nasza ulepszona formuła, reż. Alexandru Salomo, Rumunia 2010, 76'

Zdjęcia: Andrei Butica
Montaż: Sophie Reiter
Produkcja: Hi Film Production

Dwadzieścia lat po egzekucji Nicolae Ceausescu powraca do Bukaresztu, by ze zdumieniem odkryć, że Rumuni ze wszystkich sił pokochali kapitalizm. Z tym, że nie wszyscy ze wzajemnością. Alexandru Solomon postanowił przyjrzeć się bliżej rumuńskiej wersji wolnego rynku, który - jak się okazuje - ma niewiele wspólnego z systemem kapitalistycznym w rozumieniu człowieka Zachodu. Trudno pojąć, w jaki sposób reżyserowi udało się przekonać do wystąpienia przed kamerą największych rumuńskich miliarderów, którzy bez skrępowania ujawniają, jak zarobili swój pierwszy milion. Rekiny bukareszteńskiej finansjery: Gigi Becali, George Copos czy Dinu Patriciu, to byli wysocy rangą oficerowie tajnej policji Securitate. Najwierniejsi pretorianie Ceausescu, świetnie wykształceni i posiadający kontakty na Zachodzie, już w połowie lat 80. zdawali sobie sprawę z tego, że system chyli się ku upadkowi.

Dysponując praktycznie nieograniczonymi funduszami z tajnych kont, jeszcze przed upadkiem dyktatora (który w ostatniej fazie rządów żył już w świecie własnej wyobraźni), rozpoczęli rozkradanie narodowego majątku. Zresztą proces ten - jak dobitnie ukazuje film Solomona - w nieco zawoalowanej formie trwa do dziś. I nadal jest prowadzony bezkarnie, także za sprawą wszechobecnej korupcji władz. Ceausescu mógłby być dumny ze swojej gwardii przybocznej - ironizuje reżyser. Znakomicie przystosowali się do zmieniającej się sytuacji, a do tego dziś są jeszcze potężniejsi niż kiedyś. Również dlatego, że paradoksalnie - mimo panującej biedy - Rumuni, tak samo jak inne narody naszej części kontynentu, po zmianie systemu wpadli w szał zakupów. Film ujawnia specyfikę rumuńskiej transformacji ustrojowej - czy jest jednocześnie trafną analizą ogólniejszej wschodnioeuropejskiej drogi do konsumpcyjnego raju? Czy kiedyś doczekamy się podobnego dokumentu o polskiej transformacji?

www.kapitalism.ro


Festiwale:

2010 Sarajevo FF
2010 Bratislava IFF
2010 Jihlava Documentary IFF
2010 Belgrade Free Zone Festival
2010 IDFA

Filmografia:


2008 Apocalypse on Wheels
2007 Cold Waves
2006 Clara B.
2004 Great Communist Bank Robbery
1998 Viata de câine

Black Atlantic (NL) / POWIĘKSZENIE


26.05
Black Atlantic (NL)
Koncert
g. 20
wstęp 20/30 pln


Black Atlantic (NL)

The Black Atlantic to akustyczny zespół indie z Holandii stworzony przez songwritera i wokalistę Geerta Van der Velde, byłego frontmana legendarnego zespołu hard-core’owego Shai Hulud, z którym koncertował po całym świecie. Po odejściu od Shai Hulud, utworzył the Black Atlantic.

Pierwsze EP-ka zespołu ‘Send This Home’ była muzycznym listem miłosnym Geerta do jego ówcześnie byłej dziewczyny Megan. Jak się później okazało, materiał urzekł nie tylko fanów i media - po trzech latach Geert i Megan są szczęśliwym małżeństwem, a ona stała się członkiem zespołu the Black Atlantic.

Po dwóch latach w międzynarodowej trasie koncertowej bez pełnometrażowego albumu, zespół udał się do stanu Nowy Jork by w ramach projektu ‘In A Cabin With” nagrać swój debiutancki album w drewnianej chacie w sercu gór Adirondack. Album gości muzyków zespołu The Antlers z Brooklynu oraz holenderskiego songwritera Kima Janssena, który został stałym członkiem zespołu tuż przed rozpoczęciem sesji nagraniowej.

Płyta została wydana cyfrowo w sierpniu 2009 do pobierania całkowicie za darmo. Od tego czasu "Reverence for Fallen Trees" została pobrana ponad 60 000 razy, a jej pierwsze wydanie na CD i winylu zostało wyprzedane przed końcem roku.

The Black Atlantic promowali swoje wydawnictwo w zeszłym roku na festiwalach Eurosonic (NL), SXSW (USA), NXNE (CAN), dwóch trasach po Ameryce Północnej oraz klubowej trasie europejskiej. Wiosną byli w Chinach, a podczas swojej trasy europejskiej zawitają w Polsce na dwóch koncertach, w Warszawie i Poznaniu.

Dla fanów: Sigúr Ros, Bon Iver, Timesbold, Saturday Looks Good To Me, Fleet Foxes

http://www.myspace.com/theblackatlantic

Dis/cord Night @ PLAC ZABAW / 28.05 g 18.00


Dis/cord Night @ PLAC ZABAW
Line up:
Alan Moore Live!
Konrad Gmurek Live!
Auer & Du:It Live! (The Lordz)
MadMajk Mc
...Jackname Trouble
Dario Soccio
Rado Bogasch

Muzyka:

Hip Hop, Dubstep, Electro Boogie, Disco

28 maja Dis/Cord zaprasza wszystkich na prawdziwie ekstrawaganckie przedstawienie - na stołecznym Placu Zabaw wystąpi niemalże pełna reprezentacja coraz bardziej prężnego kolektywu skupiającego artystów równie skromnych, co utalentowanych!

Główną atrakcją wieczoru będzie bez wątpienia występ The Lordz - jedynego w swoim rodzaju soundsystemu łączącego dubstepową głębię, elektroniczne nowinki i niepowtarzalne post-hiphopowe nawijki. Auer, Du;It i MC MadMajk to skład bezkompromisowy - ale przykładający wagę do dźwiękowych szczegółów, dostarczając zbasowanej fuzji stylów godnej 21 stulecia.

Pozostałe live acty wieczoru to Alan Moore i Konrad Gmurek - obaj wychodząc daleko poza szablonowy idiom minimalnego techno, klasycznego electro i bliskich muzyce popularnej melodii wykorzystują do maksimum wszelkie dostępne technologie tworząc muzykę równie zaawansowaną technicznie, futurystyczną, czerpiącą z szacunkiem z tradycji - i nieodparcie taneczną. Tym razem zaskoczą nas swoim nowym materiałem, który będzie oscylował wokół funku i idm-u.

Jackname Trouble będzie artystą, który dopowie to, co nie zostało powiedziane tego wieczora. Jego set będzie elementem zaskoczenia balansującym od idm-u i abstrakcyjnego hip-hop'u do post-rap'u.
Wieczór pełen zaskoczeń i parkietowych eksperymentów spoją sety wybornych djów - Rado Bogasch i Dario Soccio zadbają o to, by w szaleństwie electro-boogie, post-dubstepu, rapu i klasycznego techno nie zabrakło tak ludzkich pierwiastków disco, funku i każdej innej muzyki tworzonej z serca i duszy.
28 maja Plac Zabaw stanie się placem zabawy z dźwiękiem - i miejscem, które bawiąc - nauczy Was czegoś nowego.

Zaczynamy już od godziny 18.00 gdzie będziemy tańczyć razem ze słońcem.

Zapraszamy!
www.discord.pl

Club Collab + friends / 27.05


27.05 Club Collab + friends
Impreza
g. 22
wstęp 5zl do 23 / 10zl


Dawno nie mieliśmy okazji grać sami w pełnym składzie. Noc 27 maja jest dla nas okazją do zrealizowania tego planu.
Bez ozdobników, rozbudowanego lajnapu i świecenia dyskografiami zagranicznych gości. Wracamy do korzeni i gramy dla Was sami, we trzech. Janek, Piotrek i Wojtek, dużo płyt i kilka godzin wolnego czasu. Odciążeni organizacyjnie damy z siebie wszystko puszczając to co lubimy - bez ograniczeń. Surowo, mokro, całą noc.

Urodziny Break Da Funk!!! / 28.05 POWIĘKSZENIE


28.05
Urodziny Break Da Funk!!!
Impreza
g. 22
wstęp 20 pln


Zapraszamy na urodzinową imprezę Break Da Funk. 28 maja w klubie Powiększenie koncerty zagrają reprezentanci starej szkoły rapu: Stylowa Spółka Społem oraz Siła Dźwięq. After party prowadzą DJ Spike, Ojciec Karol i DJ Benito. W programie ponadto: uścisk reki prezesa, szorowanie parkietu łokciem, polewka na barze, a na zakończenie śródmiejski wschód słońca.

Muza: funk, breaks, old school hip hop, break beat
Start 21.00
Bilet 20.00
...
W liczniejszym wydaniu Stylowa Spółka Społem znana jest głównie z b.boyowej strony swojej działalności, natomiast Decó i DJ Przeplach tworzą muzyczny projekt pod tą samą nazwą. Decó, oprócz produkcji, jest odpowiedzialny za rap. DJ Przeplach to umiejętnie dobrane skrecze, które są nieodłączną częścią ich twórczości.

Debiutancki album SSS „Powrót Do Przeszłości” wydali w 2004 r. nakładem wytwórni Asfalt Records. W 2008r. pojawiła się płyta „Podróż Po Przeszłości”, będąca producenckim mixtapem. W 2010r. ukazała się ich najnowsza płyta „Powrót Po Przeszłości”, która promowana jest klipem „Don’t Stop The Body Rock po 30tce”.

B.boying ma ogromny wpływ na działalność tej ekipy. Funk, Soul, Jazz, Big Bit, każdego rodzaju dobry Break Beat, to coś, z czym stykają się na każdych swoich zajęciach. Podczas tworzenia muzyki czerpią garściami z każdego z tych gatunków. Ich kawałki stylistyką nawiązują do „złotej ery hip hopu”, są porównywani do takich artystów jak Ugly Duckling czy Jurassic 5. Koncertują wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami, dzięki czemu ich utwory zyskują nową jakość i niepowtarzalne brzmienie.

28 maja Stylowa Spółka Społem wystąpi w składzie:
Decó - mc
Przeplach - gramofony i mpc
Panda - perkusja
Wshow - bass

Siła Dźwięq:
DJ Spike
MC Kfiat

info

www.stylowa.com
www.asfalt.pl