środa, 26 maja 2010

FFK w Powiększeniu - Festiwal Filmu Krótkiego 9 Edycja. DZIŚ O 21.00


26.06.2010
Festiwal Filmu Krótkiego 9 Edycja
godz. 21.00
wstęp wolny


Zapraszamy na Festiwal Filmu Krótkiego, którego 9. już edycja odbędzie się jak co roku na wiosnę w Warszawie, w dniach 25 – 29 maja (w Powiększeniu projekcje odbędą się 26 Maja)

Wydarzenie prezentuje najciekawsze filmy krótkometrażowe, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na największych międzynarodowych
konkursach i przeglądach filmowych w 2009r., między innymi takich jak: Oscars, Sundance Film Festival, Internatinal Short Film Festival Clermont-Ferrand, Festival de Cannes, Berlin International Film Festival, Venice International Film Festival, Festival del film Locarno, BAFTA, International Short Film Festival Oberhausen, Giffoni Film Festival oraz innych.

W trakcie festiwalu odbędzie się plebiscyt publiczności na najlepszy polski film krótkometrażowy. Równolegle profesjonalne jury przyzna nagrodę dla najlepszej etiudy zrealizowanej przez studenta jednej z polskich szkół filmowych. Do konkursu zgłoszono etiudy z: Wydziału Radia
i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

więcej o całym programie festiwalu:
www.ffk.waw.pl

PROGRAM projekcji w Powiększeniu:

BAFTA 2009

SEPTEMBER (Wrzesień) – fabuła, reż. Esther May Campbell, producent Stewart le Marechal, Wielka Brytania, 21’ zwycięzca.

Uwięziony w świecie wiaduktów, rozjazdów i poboczy Marvin nie ma dokąd pójść. Ale nawet w tym odległym zakątku Anglii zdarzy się coś co na zawsze odmieni jego życie.

Więcej o filmie na www.metfilmproduction.co.uk

KINGSLAND #1 THE DREAMER (Marzyciel) – fabuła, reż. Tony Grisoni, produkcja The Bureau Film Company, Wielka Brytania, 21’ - nominacja.

W mieście pojawia sie nieznajomy w poszukiwaniu pracy, miłości i szacunku innych. Towarzyszymy mu w tragicznie nieuchronnym powrocie tam skąd przyszedł.

RALPH – fabuła, reż. Olivier Kaempfer, Alex Winckler, produkcja Park Ville Pictures, Wielka Brytania, 13’ - nominacja.

“Ralph” to komiczna love-story opowiadająca o angielskim nastolatku, który trafia do Marsylii w poszukiwaniu swej przyjaciółki Claire, która spędza we Francji wakacje ze swymi rodzicami.

Więcej o filmie na www.parkvillepictures.com

CODSWALLOP (Nonsens) – animacja, reż. Greg McLeod, Myles McLeod, 4’ - nominacja.
„Codswallop‟ to podświadoma podróż poprzez rozpacz, frustrację, radość i spełnienie.
Fabuła opiera się na strumieniu surrealistycznych pocztówek wysyłanych synowi przez ojca. Zawierają one plejadę osobliwych postaci uchwyconych w kluczowych momentach ich krótkich opowieści.
Uwaga na kapelusze!

VARMINTS – animacja, reż. Marc Craste, Wielka Brytania, 24’ - nominacja.

W obliczu wszechogarniającej urbanizacji i zobojętnienia, małe stworzonko walczy o uratowanie odrobiny świata, w którym niegdyś żyło.

Więcej o filmie na www.studioaka.co.uk

wtorek, 25 maja 2010

Koncert JEREMY JAY - odwołany!

Jeremy Jay odwoluje swoje europejskie tourne.
Bilety zachowuja waznosc koncert odbedzie sie w drugiej polowie lipca
Powody medycznie

poniedziałek, 24 maja 2010

XIU XIU - dziś (pn 24.05)


24.05 Poniedzialek
XIU XIU
godz. 20,
bilety 40/50 przedsprzedaż w Powiększeniu.


Xiu Xiu - amerykański eksperymentalny zespół indie rockowy założony przez Jamesa Stewarta, który jest jego jedynym stałym członkiem. Obecnie lidera wspomaga dwoje muzyków, Angela Seo i Ches Smith. Xiu Xiu uważani są za legendę sceny alternatywnej, wzorzec grania głęboko emocjonalnego czy wręcz depresyjnego. Określana jako "gothic pop" muzyka Xiu Xiu jest niezwykle sugestywna i działająca na wyobraźnię, a przy okazji "brutalnie prawdziwa". Muzyka pop, która jest sztuką i pozwala zajrzeć głęboko do ludzkiego wnętrza.

Najnowsza płyta "Dear God, I Hate Myself" została wyprodukowana przez samego Stewarta z pomocą Grega Saunier z Deerhoof przy udziale znakomiotej paczki muzyków, wśród których znaleźli się m.in.: Ches Smith (John Zorn, Terry Riley, Marc Ribot) i John Dietriech (Deerhoof).

Xiu Xiu's “I Love the Valley, OH!” (from 2004's Fabulous Muscles) came in at #176 on PITCHFORK's “The Top 500 Tracks of the 2000s,” sandwiched between Eminem's “The Real Slim Shady” and “Yeah” by Usher [ft. Lil Jon and Ludacris]!

“this goth pop is brilliantly poignant”

LOUD & QUIET

“Xiu Xiu's knack for grafting lush hooks onto noisy post-rock remains seductive.”

SPIN

“extremely imaginative”

THE NEW YORK TIMES

“Refining and expanding their amalgamation of musical influences, Xiu Xiu have raised the bar for themselves again…The most confidently composed of their career, Women is another blossom from Xiu Xiu's fertile garden of creativity.”

EXCLAIM!

“Love it or hate it, you can't ignore Xiu Xiu. For nearly a decade, the Bay-area art-poppers have been cultivating an original voice among crops of indistinguishable peers. Xiu Xiu's polarizing effect on indie-rock audiences has everything to do with lead songwriter Jamie Stewart's inimitable, often jarring vocal calisthenics, as well as his penchant for the darker of human inclinations…Women As Lovers also serves as a testament to a shifting musical climate.”

MICHIGAN DAILY

“sounding as brilliant and as maddening as ever, tortured and combative, and with a kind of confrontational intimacy that is inimitable”

SALON

THE NEW YORK TIMES

Just When You Sense a Path, a Band Changes Its Course

http://www.nytimes.com/2006/10/14/arts/music/14xiu.html?_r=1&oref=slogin

“A dazzling showcase of an incredible group.”

Centrum Europy i Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz głośnego debiutu Fredrika Edfeldta “Dziewczynka”.

25.05.2010
Z cyklu Nowe Kino Skandynawskie:
Centrum Europy i Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz głośnego debiutu Fredrika Edfeldta “Dziewczynka”.
g 19.00
Język: szwedzki (angielskie napisy)
WSTĘP WOLNY


To historia 10-letniej dziewczynki, która zostaje z ciotką w dużym domu na prowincji po tym, jak reszta rodziny wyjeżdża do Afryki. Niebawem znika również ciotka razem z nowo poznanym mężczyzną. W ten sposób bohaterka zostaje osierocona. Letnie dni biegną, a dziewczynka samotnie i po omacku wkracza w świat dorosłych. Niezrozumiały i na każdym kroku absurdalny. Oprócz przyjaźni poznaje odrzucenie, prócz totalnej wolności gorzki smak porażki i skutki nieodpowiedzialności. Życie nabiera ostrzejszych barw, idylla dzieciństwa w przyspieszonym tempie odchodzi w nieznane.

„Pokochaliśmy ten film za jego melancholijny i poetycki opis wstępowania młodego człowieka w dorosłe życie. Za jego odwagę, stylowość i piękno.”
Jury Berlinale 2009

„Każdy , kto kiedykolwiek bawił się w chowanego i triumfował skulony w idealnej kryjówce, aby po dłuższej chwili zauważyć, że inni zapomnieli o nim i przeszli do innych zabaw, poczuje nóż w sercu, oglądając „Dziewczynkę”.”
Svenska Dagbladet

„To obiecujący debiut, który łatwo polubić.”
Sydsvenskan

Nagrody:

Międzynarodowy Festiwal w Berlinie – wyróżnienie za najlepszy debiut i za najlepszy film sekcji Generation
Międzynarodowy Festiwal w Atenach – nagroda publiczności i za reżyserię
Złoty Żuk 2010 (Guldbagge) – za zdjęcia
Festiwal Nowego Kina w Montrealu – specjalne wyróżnienie krytyków filmowych


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Dziewczynka (Flickan), Szwecja 2009
Reżyseria: Fredrik Edfeldt
Scenariusz: Karin Arrhenius
Zdjęcia: Hoyte van Hoytema
Obsada: Blanca Engström, Shanti Roney, Annika Hallin
Język: szwedzki (angielskie napisy)
Czas trwania: 96 min.

LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić - spektakl Teatru Poliż - 29.05


29.05.2010
LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić - spektakl Teatru Poliż
spektakl
g. 20
wstęp wolny


LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić.
scenariusz: Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ.
reżyseria: Marta Ogrodzińska
obsada: Calineczka, handel kobietami – Dorota Glac Królowa Śniegu, dzieciobójczyni – Marta Jalowska Kopciuszek, kobiecość jako towar – Adrianna Kornecka Śpiąca Królewna, w zmaganiach ze swoją cielesnością – Dominika Hanna Strojek Królewna Śnieżka, seryjna morderczyni – Kamila Blanka Worobiej
czas trwania spektaklu: 60 minut.

"W wielu przypadkach mężczyzna ma wrażenie i nie całkiem się przy tym myli, że aby przekonać kobietę, musiałby ją chyba uwieść, pobić lub zgwałcić" powiedział kiedyś Carl Gustav Jung, a zdanie to stało się mottem najnowsego spektaklu Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ, pt.: "LIMINALNA.

Jestem snem, którego nie wolno mi śnić", który w założeniu ma być niewinną, ale krwawą bajką dla dorosłych. O przemocy wśród kobiet i wobec kobiet, o jej dziedziczeniu, przekazywaniu, rozpowszechnianiu i niezauważaniu. O księżniczkach, królewnach i królowych (także złych, którymi czasem staje się każda kobieta), które chcą wyrwać się i uciec z bajki.
Spektakl jest efektem kilkumiesięcznej pracy warsztatowej. Porusza ważne kwestie społeczne, które wciąż zbyt łatwo spychane są na margines i o których mówi się zbyt mało. Dowodem na wagę problemu i znaczenie naszego przedstawienia jest zainteresowanie, którym obdarzają go organizacje społeczne.
Spektakl przygotowywany pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji na Rzecz Praw Człowieka AMNESTY INTERNATIONAL w ramach akcji: „STOP Przemocy Wobec Kobiet”.Spektakl ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby różnorodnych środowisk, aby pokazywać kobietom, że nie są same i nie ponoszą winy za bycie ofiarami. Jest to możliwe między innymi dzięki interaktywności spektaklu. „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić“ jest przedstawieniem, w którym aktorki utrzymują stały kontakt z publicznością, starając się jednocześnie zachęcić widzów do współodczuwania i działania. Kwestie wyprowadzane są bezpośrednio do widza, to on staje się naszym rozmówcą. Scenariusz spektaklu jest inspirowany cytatami z kultury współczesnej i popkultury. Spektakl ma mobilizować zarówno mężczyzn jak i kobiety do przeciwdziałania przemocy. Dąży do zwalczenia postaw i stereotypów społecznych, kulturowych i religijnych, które poniżają kobiety oraz do promowania równego dostępu kobiet do podejmowania decyzji. Jest wypowiedzią przeciwko przemocy wobec kobiet, powstałą po wysłuchaniu kobiet i uwierzeniu im. Uświadamia, że przemoc wobec kobiet jest jednym z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka we współczesnym świecie.
Zachęca wszystkich ludzi do zwalczania negatywnego wizerunku kobiet oraz do przeciwstawienia się mediom, reklamie i programom nauczania, które zawierają dyskryminacyjne wzorce zachowań. W spektaklu poruszany jest problem handlu kobietami, dzieciobójstwa, dyskryminacji, uprzedmiotowienia, seryjnych zabójstw, gwałtu i wykorzystania seksualnego. Dzięki swej mobilnej scenografii, a co za tym idzie, mobilnej formie, spektakl może być zaadaptowany do każdego rodzaju przestrzeni.

LIMINALNOŚĆ – wg Victora Turnera (który rozwinął i upowszechnił to pojęcie) jest stanem zawieszenia, niejasnym okresem pomiędzy kolejnymi fazami życia, którego wyznacznikami mają być: pokora, odosobnienie, sprawdziany, poniżenie, odwrócenie ładu, niezdefiniowana przynależność oraz doświadczenie communitas, czyli doświadczenie wspólnoty.

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ.
Działalność TERAZ POLIŻ to realizowanie spektakli teatralnych i innych działań artystycznych, takich jak happeningi, performance, realizacje multimedialne służące idei propagowania roli, przeżyć i rozwoju osobistego i zawodowego kobiet we współczesnym świecie, a przede wszystkim w dzisiejszej Polsce. TERAZ POLIŻ chce rozpoznawać zagadnienie współczesnej „kobiecości” w możliwie wielu aspektach i kontekstach.
Aktualnie członkiniami Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ są reżyserki: Ula Kijak i Marta Ogrodzińska, oraz aktorki: Kamila Blanka Worobiej, Dominika Hanna Strojek, Dorota Glac, Adrianna Kornecka, Marta Jalowska. TERAZ POLIŻ ma na swoim koncie kilka realizacji
W scenariuszu wykorzystane są, na prawach cytatu, fragmenty tekstów: Elfride Jelinek, Frederica Beigbedera, Jarosława Iwaszkiewicza, Ivo Andrić, Harukiego Murakamiego, Wisławy Szymborskiej, Marty Dzido, Katarzyny Bratkowskiej, Anais Nin, Rebecki Lenkiewicz, Doroty Terakowskiej, Aglai Veteranyi, Williama Szekspira, fragmenty baśni Hansa Christiana Andersena oraz materiałów prasowych i wywiadów.
Reżyseria: Marta Ogrodzińska (reżyserka m.in. nagradzanego spektaklu wg tekstów Pedro Almodovara "PATTY DIPHUSA", premiera w TR WARSZAWA, aktualnie w repertuarze Teatru Polonia)

http://www.youtube.com/watch?v=iCS0Y1qEe9s
http://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosci-strona-artykulu/article/6515/564.html

Nagrody
Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dionizje 2009”
(Ciechanów, 19-23 maja 2009r.)
Nagroda TRYTONA – za najlepszą kreację zbiorową
XXXIX Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2009
(Świnoujście, 17-30 sierpnia 2009r.)