poniedziałek, 24 maja 2010

LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić - spektakl Teatru Poliż - 29.05


29.05.2010
LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić - spektakl Teatru Poliż
spektakl
g. 20
wstęp wolny


LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić.
scenariusz: Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ.
reżyseria: Marta Ogrodzińska
obsada: Calineczka, handel kobietami – Dorota Glac Królowa Śniegu, dzieciobójczyni – Marta Jalowska Kopciuszek, kobiecość jako towar – Adrianna Kornecka Śpiąca Królewna, w zmaganiach ze swoją cielesnością – Dominika Hanna Strojek Królewna Śnieżka, seryjna morderczyni – Kamila Blanka Worobiej
czas trwania spektaklu: 60 minut.

"W wielu przypadkach mężczyzna ma wrażenie i nie całkiem się przy tym myli, że aby przekonać kobietę, musiałby ją chyba uwieść, pobić lub zgwałcić" powiedział kiedyś Carl Gustav Jung, a zdanie to stało się mottem najnowsego spektaklu Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ, pt.: "LIMINALNA.

Jestem snem, którego nie wolno mi śnić", który w założeniu ma być niewinną, ale krwawą bajką dla dorosłych. O przemocy wśród kobiet i wobec kobiet, o jej dziedziczeniu, przekazywaniu, rozpowszechnianiu i niezauważaniu. O księżniczkach, królewnach i królowych (także złych, którymi czasem staje się każda kobieta), które chcą wyrwać się i uciec z bajki.
Spektakl jest efektem kilkumiesięcznej pracy warsztatowej. Porusza ważne kwestie społeczne, które wciąż zbyt łatwo spychane są na margines i o których mówi się zbyt mało. Dowodem na wagę problemu i znaczenie naszego przedstawienia jest zainteresowanie, którym obdarzają go organizacje społeczne.
Spektakl przygotowywany pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji na Rzecz Praw Człowieka AMNESTY INTERNATIONAL w ramach akcji: „STOP Przemocy Wobec Kobiet”.Spektakl ma za zadanie dotrzeć do jak największej liczby różnorodnych środowisk, aby pokazywać kobietom, że nie są same i nie ponoszą winy za bycie ofiarami. Jest to możliwe między innymi dzięki interaktywności spektaklu. „LIMINALNA. Jestem snem, którego nie wolno mi śnić“ jest przedstawieniem, w którym aktorki utrzymują stały kontakt z publicznością, starając się jednocześnie zachęcić widzów do współodczuwania i działania. Kwestie wyprowadzane są bezpośrednio do widza, to on staje się naszym rozmówcą. Scenariusz spektaklu jest inspirowany cytatami z kultury współczesnej i popkultury. Spektakl ma mobilizować zarówno mężczyzn jak i kobiety do przeciwdziałania przemocy. Dąży do zwalczenia postaw i stereotypów społecznych, kulturowych i religijnych, które poniżają kobiety oraz do promowania równego dostępu kobiet do podejmowania decyzji. Jest wypowiedzią przeciwko przemocy wobec kobiet, powstałą po wysłuchaniu kobiet i uwierzeniu im. Uświadamia, że przemoc wobec kobiet jest jednym z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka we współczesnym świecie.
Zachęca wszystkich ludzi do zwalczania negatywnego wizerunku kobiet oraz do przeciwstawienia się mediom, reklamie i programom nauczania, które zawierają dyskryminacyjne wzorce zachowań. W spektaklu poruszany jest problem handlu kobietami, dzieciobójstwa, dyskryminacji, uprzedmiotowienia, seryjnych zabójstw, gwałtu i wykorzystania seksualnego. Dzięki swej mobilnej scenografii, a co za tym idzie, mobilnej formie, spektakl może być zaadaptowany do każdego rodzaju przestrzeni.

LIMINALNOŚĆ – wg Victora Turnera (który rozwinął i upowszechnił to pojęcie) jest stanem zawieszenia, niejasnym okresem pomiędzy kolejnymi fazami życia, którego wyznacznikami mają być: pokora, odosobnienie, sprawdziany, poniżenie, odwrócenie ładu, niezdefiniowana przynależność oraz doświadczenie communitas, czyli doświadczenie wspólnoty.

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ.
Działalność TERAZ POLIŻ to realizowanie spektakli teatralnych i innych działań artystycznych, takich jak happeningi, performance, realizacje multimedialne służące idei propagowania roli, przeżyć i rozwoju osobistego i zawodowego kobiet we współczesnym świecie, a przede wszystkim w dzisiejszej Polsce. TERAZ POLIŻ chce rozpoznawać zagadnienie współczesnej „kobiecości” w możliwie wielu aspektach i kontekstach.
Aktualnie członkiniami Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ są reżyserki: Ula Kijak i Marta Ogrodzińska, oraz aktorki: Kamila Blanka Worobiej, Dominika Hanna Strojek, Dorota Glac, Adrianna Kornecka, Marta Jalowska. TERAZ POLIŻ ma na swoim koncie kilka realizacji
W scenariuszu wykorzystane są, na prawach cytatu, fragmenty tekstów: Elfride Jelinek, Frederica Beigbedera, Jarosława Iwaszkiewicza, Ivo Andrić, Harukiego Murakamiego, Wisławy Szymborskiej, Marty Dzido, Katarzyny Bratkowskiej, Anais Nin, Rebecki Lenkiewicz, Doroty Terakowskiej, Aglai Veteranyi, Williama Szekspira, fragmenty baśni Hansa Christiana Andersena oraz materiałów prasowych i wywiadów.
Reżyseria: Marta Ogrodzińska (reżyserka m.in. nagradzanego spektaklu wg tekstów Pedro Almodovara "PATTY DIPHUSA", premiera w TR WARSZAWA, aktualnie w repertuarze Teatru Polonia)

http://www.youtube.com/watch?v=iCS0Y1qEe9s
http://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosci-strona-artykulu/article/6515/564.html

Nagrody
Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dionizje 2009”
(Ciechanów, 19-23 maja 2009r.)
Nagroda TRYTONA – za najlepszą kreację zbiorową
XXXIX Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2009
(Świnoujście, 17-30 sierpnia 2009r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz