piątek, 12 marca 2010

Mikrokolektyw (PL) i Pan Am Scan (US) w Powiększeniu


12.03
Mikrokolektyw
Pan Am Scan
koncerty
godz.20
wstęp 20 złMIKROKOLEKTYW - to nowy projekt trębacza Artura Majewskiego i perkusisty Kuby Suchara, wcześniej znanych z wybitnego zespolu Robotobibok (w chwili obecnej zawiesił on swoją dzialalnosc). Jako duet zaczęli grać razem w 2004 roku, a punktem wyjścia dla ich muzyki stała się wolna improwizacja i poszukiwanie nowej formy wypowiedzi dla jazzowego duo. Jako insirację dla ich twórczości można wymienić takich takich wykonawców jak Don Cherry, Ed Blackwell czy Max Roach. Podstawę muzyki duetu stanowi minimalistyczne brzmienie akustyczne z subtelnymi dzwiękami samplera i minimooga w tle, co pozwoliło muzykom na znalezienie niezwykle oryginalnej formy muzycznej.

Mikrokolektyw współpracował, bądź udzielał sie wspólnie z takimi wykonawcami jak SAO PAULO UNDERGROUND (Rob Mazurek, Mauricio Takara, Richard Ribeiro), LAYALLOVERIT (Jason Ajemian, Nori Tanaka), EXPLODING STAR ORCHESTRA, czy JASON AJEMIAN. Artur Majewski jesienią zagrał serię improwizowanych koncertów w Chicago z takimi muzykami jak Nate McBride, Jason Stein, Josh Abrams, Jason Adasiewicz czy John Herndon. Ten ostatni, członek legendarnych TORTOISE o jego grze mówi: ... Artur Majewski był w Chicago, dołączył do nas w czasie jednego z tych koncertów – to była kompletna masakra! Artur ma tak wspaniałe brzmienie, cudownie było grać razem z nim. Kuba Suchar uczestniczył min. w projekcie MetaMuzyka, oraz na codzień tworzy free jazzowe SLUG DUO z saksofonistą Gerardem Lebikiem. MIKROKOLEKTYW wystąpi w Warszawie w momencie wydania swojej pierwszej płyty zatytułowanej: LIVE AT STANICA. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to obecnie jeden z najbardziej intrygujących zespołów w Polsce i nie tylko.

http://www.myspace.com/mikrokolektyw

PAN AM SCAN - to kolektyw artystów, w którym wibrafon, perkusje, gitara i elektronika służą do budowy gęstych i lśniących faktur muzycznych.
Współpraca zespołu Pan Am Scan i Rainera Kohlbergera ma na celu poszukiwanie nowych rozwiązań w ramach improwizowanego występu obejmującego muzykę i wideo.
Współzależność muzyki i wizualizacji przynosi interesującą formę, w której twórcy starają się odnaleźć nowe możliwości multimediów.

Patrick Farmer (Perkusja)
Patrick Farmer, zamieszkały w Walii improwizator, uważany jest za jednego z najlepszych perkusistów w Wielkiej Brytanii. Koncertował w Europie i Ameryce z takimi artystami jak Chris Corsano, Toshimaru Nakamura i Kevin Shea. Prowadzi też własną wytwórnię Compost and Height, w której wydawali już Lawrence English i Greg Davis.

Masayoshi Fujita (Wibrafon)
Pochodzący z Tokio Masayoshi jest wibrafonistą ktory występował i nagrywał solo jako El Fog (Moteer / Flaü). Jego wibrafonu i minimalistyczna elektronika przynosi miks jazzu i głębokiego dubu. Występował wielokrotnie w Tokio i Berlinie, a ostatnio ukazał się jego drugi album " Rebuilding Vibes", którego będzie promować trasa po Japonii.

Simon Harris (Elektronika)
Simon Harris to zamieszkały w Berlinie brytyjski artysta audio. Jego instalacje wykorzystują niestabilne systemy reagujące na dżwięk do podkreślenia rezonansowych właściwości akustycznych pomieszczeń. Na żywo używa live-samplingu, jako sposobu na zapewnienie silnego związku między dźwiękami instrumentów akustycznych i elektroniką.

Rainer Kohlberger (Wizualizacje)
Rainer Kohlberger studiował na Multimedia Art w Fachhochschulw Salzburgu. Obecnie pracuje w dziedzinie estetyki generatywnej w kontekście występów na żywo lub produkcji wideo. Powiększa proste obiekty wizualne i zwielokratnia, i tworzy z nich skomplikowane abstrakcyjne organizmy.

Derek Shirley (Kontrabas)
Derej Shirley studiował jako basista jazzowy w Montrealu na Wydziale Muzyki Uniwersytetu McGill. W 2001 przeprowadził się do Berlina. Zaangażowany jest przede wszystkim w muzykę improwizowaną i noise. Jest członkiem m.in. Monno, Coal Oven and Unununium. Nagrywał dla Charhizma, Japan-Improv i Schraum.

Jan Thoben (Perkusja)
Jan Thoben to berliński muzyk, znany ze swej czujnej gry w zespołach Taunus (Ahornfelder), Gaston (Beau Rivage) oraz Kinn (Audio Dregs). Ukończył studia muzykologiczne i historię sztuki na Humbolt Universität w Berlinie, a obecnie pracuje nad swoją pracę doktorską na Normal 0 21 temat Transformacyjnych strategii w dźwięku i obrazie, i nad projektem "See this Sound" na Ludwig Boltzmann Institute w Linzu.

Kassian Troyer (Gitara)
Kassian Troyer jest dyplomowanym austriackim akustykiem. Mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie pracuje jako masteringowiec i dźwiękowiec. Pracował z takimi artystami jak Radian, Pan American, Fennesz i Jan Jelinek. Jego instalację audio będzie można usłyszeć na tegorocznym Unsound Festival.

http://www.myspace.com/panamscan

czwartek, 11 marca 2010

www.klubpowiekszenie.pl


www.klubpowiekszenie.pl

Zapraszamy na naszą stronę, pełne info, koncerty, mprezy

środa, 10 marca 2010

Cukunft w Powiększeniu


11.03
Cukunft
koncert
godz.20
wstęp 20 złZespół Cukunft (w języku Jidish „Przyszłość”) powołany został do życia przez gitarzystę Raphaela Rogińskiego (także trio Shofar oraz solo). Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach.

Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

W pierwotnym składzie (R. Roginski, Paweł Szamburski - klarnet, Tomasz Duda - saksofon barytonowy) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) żyjącego i tworzącego w międzywojniu w mieście Kraków. Z materiałem tym grupa wydała w 2005 r. swą pierwszą płytę "Lider fun Mordechaj Gebirtig" (wyd. własne - zob. recenzję płyty, autor: Ireneusz Socha).

W późniejszym okresie zespół wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur, David Beigelman i innych) oraz utwory skomponowane przez Raphaela Roginskiego. Zespół skupia się w tym przypadku na miejskiej tradycji muzyki żydowskiej. Oszczędne, wręcz minimalne opracowanie i wykonywanie utworów daje możliwości wsłuchania się w dźwięki charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej tak, jak jej współczesność widzi zespół.

W chwili obecnej skład zespołu to kwartet: Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet, Paweł Szpura - perkusja, Michał Górczyński – klarnet basowy, saksofon, lecz do współpracy często zapraszani są goście (m.in. Kuba Kossak – fagot, Adam Różański – perkusja, Piotr Kaliński – perkusjonalia, Tomasz Duda - saksofon barytonowy, Konstanty Usenko - wiolonczela).

W styczniu 2010 r. grupa wydała dwupłytowe wydawnictwo "Itstikeyt / Fargangenheit", zawierające zapis koncertu z 2009 r. oraz zbiór różnych nagrań studyjnych z lat 2004-2006.

poniedziałek, 8 marca 2010

Tomasz Konatowski - Nie ma takiego miasta. Spotkanie z książką. Dziś g 18.00


8.03.2010
Tomasz Konatkowski - Nie ma takiego miasta.
Spotkanie z książką
g 18.00
Po spotkaniu zapraszamy na koncert zespołu Florence Jenkins Project!
wstęp wolny


Tomasz Konatkowski - Nie ma takiego miasta, premiera: 6 stycznia 2010, mroczna seriaTrzecia część cyklu z Adamem Nowakiem. Tym razem śledztwo znanego i lubianego komisarza toczy się w Wielkiej Brytanii i Polsce! Nowak w ramach wymiany wyjeżdża na miesiąc do Londynu. Wdraża się w pracę brytyjskich śledczych i poznaje uroki metropolii, a tymczasem na przedmieściu nieopodal Tamizy, w North Woolwich, zostaje znalezione ciało młodego Polaka. Komisarz, który podejrzewa zbrodnię na tle etnicznym, w toku dochodzenia dowiaduje się, że zakłuty nożem chłopak był homoseksualistą. Kilka dni później w niewyjaśniony sposób ginie mieszkająca w Londynie młodsza siostra ofiary i sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Po powrocie do Warszawy Nowaka czeka kolejna zagadka: śmiertelnie pobito angielskiego lektora szkoły językowej. Okazuje się, że zamordowany był koneserem kobiet i wielbicielem bilarda. Coraz więcej wątków łączy tę zbrodnię z londyńskim śledztwem… Jak w poprzednich tomach cyklu w Nie ma takiego miasta pojawiają się wątki z życia osobistego komisarza. Od jakiegoś czasu związek Kasi i Adama przechodzi kryzys i może się rozpaść. Nie zmieniło się tylko to, że Nowak nadal interesuje się piłką nożną i przeżywa emocje kibica. Nie najprzyjemniejsze, gdy z uporem ogląda występy polskiej reprezentacji.

Z recenzji poprzednich książek Tomasza Konatkowskiego:

Wilcza wyspa przebija moim zdaniem wszystko, co ukazało się w Polsce pod hasłem handlowym kryminału miejskiego. Jest doskonała, a nawet za dobra.
Paweł Dunin-Wąsowicz. „Lampa”

Nowak to najsympatyczniejszy polski policjant, z jakim się dotąd zetknąłem na łamach polskiej prozy.
Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Tomasz Konatkowski wyrasta powoli na czołowego polskiego autora kryminałów. Debiutancki Przystanek Śmierć wiele obiecywał, zaś Wilcza wyspa – książka lepsza i sprawniej skonstruowana – potwierdza jego pisarski talent.
Piotr Kofta, „Dziennik”

Podoba mi się skromność założenia tego kryminału – opisuje się tu świat, którego prawdziwość każdy może łatwo zweryfikować. No i policjant nazywa się Adam Nowak.
Jacek Szczerba


Tomasz Konatkowski (ur. 1968) – studiował fizykę i informatykę, przez wiele lat pracował jako programista i analityk. Obecnie zajmuje się tłumaczeniami i redakcją tekstów specjalistycznych. Publikował opowiadania w prasie codziennej, pisywał także recenzje książek dla portali internetowych. Kibic piłkarski, miłośnik mocnego, ciemnego piwa, amerykańskich komiksów oraz podróży, zwłaszcza podróży w czasie. Mieszka w Warszawie.
Zadebiutował Przystankiem Śmierć (W.A.B. 2007), powieścią rozpoczynającą cykl warszawskich kryminałów z komisarzem Nowakiem, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej roku 2007. Druga część, Wilcza wyspa, ukazała się w 2008 roku i również została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Przystanek Śmierć przełożono na język niemiecki i włoski; Wilcza wyspa ukaże się w Niemczech w 2010 roku. Kolejnym tomem cyklu będzie powieść Bazyliszek, którą W.A.B. wyda w 2011 roku.

Klancyk - wtorek g 20.00


9.03.2010
Teatr Improwizowany Klancyk
spektakl
g 20.00
wstęp: 10 pln


Czy ryczy z bólu ranny łoś gdzie Panda lepi kulki z chleba? Z tym hasłem na ustach cyrkowa rodzina Marsjano (czyt. Marsziano) zaprasza na kolejny występ z cyklu Zagrożone Gatunki. A w nim m.in prestidigitatorskie sztuczki El Magico Bluszczi, czy znowu wyciągnie się z kapelusza za nos? Czy zamieni swoją rękę w jamnika z balona? Z nim Panna Chichotka, która wyjada śmiech z powietrza, dzięki niemu jej oczy pęcznieją i wybuchają popcornem w publiczność. Nie zapomnijmy o połykaczu widelców Panu Szczerbie, nasz były kapitan pirackiego, kutra rybackiego (nielegalny śledź rządzi!) znowu na fali.

Być może pojawi się też duch ojca Hamleta, który skończył z nudnymi, duńskimi żartami z brodą a zaczął grać na pierdzącej okarynie! Nie wiadomo jak z Człowiekiem Kulą, po jego ostatnim strzale z armaty uśmiechu w publiczność ktoś mu wstrzyknął miód w szpik i od tamtej pory zdarza mu się pobzykiwac dziesięc centymetrów od naszego lewego ucha. Co raczej wszystkich peszy.

Niestety napewno nie będzie z nami, naszego gadającego psa Błażeja gdyż wyjechał na Litwę w poszukiwaniu świeżej żurawiny. Pomimo tego Serdecznie Zapraszamy!