sobota, 13 listopada 2010

Techdżem vol.4 / Dziś!

13.11
Techdżem vol.4
Impreza
g. 22:00
wstęp 10 pln


tech/minimal/deep + visuals/live instruments/vocals/slam poetry

Tech dżemowa ekipa ponownie zaprasza na swoje specjały! 13 listopada w przepastnej spiżarni Powiększenia po raz czwarty będziemy otwierać słoiki z soczystą, techniczno-improwizowaną zawartością. Tradycyjnie proponujemy brzmienia tech/minimal/deep przyprawione żywym instrumentarium i piorunujący...mi wizualami. I tradycyjnie udoskonalamy recepturę naszego dżemu - tym razem o popisy wokalne i slam poetry.

Najsmaczniejszym składnikiem wieczoru będzie z całą pewnością występ duetu MANHOOKER tworzonego od niedawna przez warszawskiego producenta i DJ-a GUIDDO oraz berlińskiego wokalistę MAVINA. Projekt jest dedykowany przede wszystkim estetyce house'u lat '83-'89. W muzyce duetu słychać dużo odniesień do korzeni gatunku zarówno pod względem brzmieniowym, jak i scenicznym. Ich występy w formie Live PA wzbudzają coraz większe zainteresowanie na europejskiej scenie, czego najlepszym dowodem może być zeszłoroczny występ w berlińskim Tresorze. Podczas koncertu w Powiększeniu zaprezentują przedpremierowo materiał z pierwszego albumu długogrającego, który ukaże się w przyszłym roku.

W sukurs Manhookerowi przyjdzie ELEKTROLIRYKA - projekt łączący od ponad dwóch lat wszelkie ambitne brzmienia klubowe ze sztuką slam poetry i spoken word. W ramach radykalnego odświeżenia Waszej wrażliwości i wyobraźni LEVEUHO zaprezentuje selekcję deep-techowych ścieżek, a ZOFIA B. i ENDI WU. będą w ich rytmie miotać swoje poetyckie teksty. Nowy set Elektroliryki został ostatnio bardzo dobrze przyjęty podczas festiwalu SIETE w Bratysławie, artyści liczą na równie gorące przyjęcie w rodzimej Warszawie.

Podczas imprezy będziemy też świętować urodziny związanego z Tech Dżemem od początku jego istnienia LITTLE MIKE'a, który z tej okazji przygotował specjalny b-day set. Swój czas na scenie będą mieć także przezacni ADAM VADIM (Minimalna Prawda) i KIM (me.ne.le).

Zaświecą wizjonerscy MATEMITO i - po raz pierwszy na Tech Dżemie - związany na co dzień z kolektywem Siotry SZOTA. Na instrumentach zagrają nieprzewidywalni KUBA ANDRUCHÓW (git. elektryczna) i KUBA BRUSZEWSKI (perkusjonalia).

Pracujcie nad kondycją, pijcie dużo płynów i przybywajcie, bo będzie działo się co niemiara!

Patronują nam Radio Kampus, putput-rec., C32.pl, muno.pl i clubinn.pl.

- - - - - - - - - -

lineup:

muzyka:
Guiddo & Mavin (MANHOOKER, Warsaw/Berlin) - Live PA!
Adam Vadim (Minimalna Prawda)
Little Mike (LBD) - special b-day set
Elektroliryka (Leveuho, Endi Wu, Zofia B.) - deep tech + slam poetry
KiM (me.ne.le)

visuals:
Matemito
Szota (Siostry)

instrumentaliści:
Kuba Andruchów (3K, git. elektryczna)
Kuba Bruszewski (3K, perkusjonalia)

slam poetry:
Endi Wu
Zosia Bałdyga

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble / 13.11


13.11
The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble
Koncert
g. 20:00
wstęp 50/60 (przedsprzedaż biletów w punkcie Shortcut w Powiększeniu)


Holenderski zespół grający nowoczesny jazz połączony z elektroniką i ambientem. Jego styl - zainspirowany starymi filmami mistrzów kinematografii (m.in. "Nosferatu – symfonia grozy" czy legendarny "Metropolis ") - charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią. Po ubiegłorocznych, rewelacyjnie przyjętych koncertach w Poznaniu i w Krakowie, TKDE powraca do Polski z perkusistą Balazsem Pandi, którego można było usłyszeć także z takimi formacjami jak Merzbow, Otto von Schirach czy Venetian Snares.

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble tworzy trudną do nazwania mieszankę jazzu, elektroniki i ambientu. Holendrzy czerpią inspiracje muzyczne z klasycznej kinematografii. Odwołują się do niemieckiego ekspresjonizmu i surrealistycznych animacji Jana Svankmayera, co doskonale odzwierciedla mroczna i zawiesista struktura ich utworów, opartych na niespokojnych harmoniach. Od początku swojej działalności grupa wywołuje spór wśród krytyków o granice między jazzem i elektroniką. Trzy lata temu ukazał się ich pierwszy album nakładem oficyny Planet Mu. Przy współpracy z Ad Noiseam w zeszłym roku zespół wydał kolejną długogrającą płytę ‘Here Be Dragons’ .

Obecnie czekamy na trzecią płytę zrealizowaną również dla berlińskiego labelu Ad Noiseam.

Muzyka TKDE, mimo iż wyrosła na bazie jazzu, charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią, uzyskiwaną głównie za sprawą instrumentów klawiszowych, puzonu, skrzypiec oraz efektów elektronicznych.

Wszystkie te elementy tworzą dźwiękowe, abstrakcyjne obrazy filmowe. Zabierają w daleką podróż dającą niezatarte wrażenie uczestnictwa w muzycznym misterium.

Połączenie jazzu z ambientowymi pasażami i post-rockowa energia The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble niepokoi, i pobudza, nie pozostawiając słuchacza obojętnym.bilety do kupienia na stronie www.shortcut.pl lub w punkcie Shortcut w Powiększeniu,
Nowy Świat 27, TEL.(22)82-80-928

piątek, 12 listopada 2010

nowy telefon w Powiększeniu! - 22 826 00 69

Ólafur Arnalds / DZIŚ! UWAGA - koncert przeniesiony do CSW!!


12.11
Ólafur Arnalds
Koncert
g. 20:00 - wejście na koncert
Start: 21.00
wstęp 50/60 (przedsprzedaż biletów w punkcie Shortcut w Powiększeniu)


UWAGA!! Koncert przenosimy ze względów technicznych i logistycznych do sali laboratorium CSW.Start o 21!

Islandzki artysta Ólafur Arnalds na polskich koncertach między 11 a 14 listopada 2010 roku wystąpi wraz z kwartetem smyczkowym.

Ulubieniec Sigur Rós zagra kolejno w Poznaniu w klubie Eskulap, w warszawskim Powiększeniu, we wrocławskim Firleju oraz w katowickiej Hipnozie.

Trasa ta promować będzie wydany wiosną drugi krążek artysty: …and they have escaped the weight of darkness nagrany z pomocą Barði Jóhannssona z formacji Bang Gang.... Sam Ólafur nazwał ten krążek kontynuacją drogi obranej na debiucie, w ramach której oferuje fanom muzyki alternatywnej spotkanie z klasycznymi aranżacjami i delikatną elektroniką. Drugi album jest jednak zdecydowanie bardziej optymistyczny od debiutu, co bez wątpienia jest zasługą Jóhannssona, który dodał do aranżacji większą ilość instrumentów. Arnalds zapewnia, że motywem przewodnim płyty jest to, iż po każdym ciemniejszym, bardziej pesymistycznym okresie przychodzi światło i radość.

Islandzki muzyk promuje album na trasie koncertowej na całym świecie: od Chin po Wielką Brytanię. Niewątpliwym bodźcem dla kariery kompozytora był udział w koncertach legendarnej formacji Sigur Rós w roli supportu (Ólafur wystąpił także w warszawskim Parku Sowińskiego), dzisiaj jednak Arnalds pracuje już na własne nazwisko i czyni to z sukcesem. Świadczą o tym zarówno owacyjnie witane koncerty, jak i doskonałe recenzje jego drugiego krążka. O zawrót głowy przyprawiają peany kierowane pod adresem artysty w tak prestiżowych magazynach i portalach jak Uncut, Clash, Dazed & Confused, Paste, Pitchfork czy Drowned In Sound.

bilety do kupienia na stronie www.shortcut.pl lub w punkcie Shortcut w Powiększeniu,
Nowy Świat 27, TEL.(22)82-80-928

poniedziałek, 8 listopada 2010

Nowe Kino Skandynawskie: "Mannen som elsket Yngve" "Chłopak, który pokochał Yngvego", reż. Stian Kristiansenk, Norwegia 2008, 94' / 9.11film
g. 19:00
wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Norweska wersja językowa z angielskimi napisami.
Opis filmu:
"Chłopak, który pokochał Yngvego"

Listopad 1989 r. Świat żyje upadkiem muru berlińskiego, ale w Stavanger niewielu to obchodzi. Na pewno nie Jarlego, któremu prócz przyjaciół i wspólnych ambicji raczej niczego więcej nie potrzeba. Ma dziewczynę, najlepszego kumpla i plany na muzyczną karierę. Niebawem ma zadebiutować na scenie ze swoją punkrockową kapelą. W szkole pojawi się jednak nowy uczeń Yngve, który wywróci świat Jarlego do góry nogami. Utrzymana w muzycznym klimacie epoki słodko-gorzka opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości (niekoniecznie seksualnej) i własnych potrzeb jest adaptacją głośnej powieści Torego Renberga pt. „Mannen som elsket Yngve”.

Nina Nastasia / 11.11


supp. Coldair - solowy projekt Tobiasza Bilińskiego (Kyst) i Michał Bieli (Kristen)
g. 20:00wstęp 30/40 (przedsprzedaż biletów w punkcie Shortcut w Powiększeniu)


Nina Nastasia wydaje niezmiennie zdumiewająco dobre płyty od dekady. Bardzo szybko zdobyła sobie wyjątkową sympatię Johna Peela, dla którego nagrała w sumie sześć sesji, a legendarny producent Steve Albini do dziś nazywa jej album "Dogs" jednym ze swoich faworytów spośród kilku tysięcy płyt, w których powstanie był zaangażowany.

"Outlaster", jej najnowsza płyta, przy całej swojej odmienności, oszałamia urokiem i cieniowaniem emocji. Sama artystka zdaje się być u szczytu swoich (dotychczasowych) możliwości twórczych. Jak wszystkie poprzednie płyty Niny Nastasii, "Outlaster" został nagrany przez Steve'a Albiniego (Shellac) w studiach Electrical Audio. Tym razem jednak rezygnując z oszczędnych, surowych brzmień Nina postanowiła zatrudnić Paula Bryana (Elvis Costello, Lucinda Williams, Aimee Mann), który zaadaptował kompozycje na małą orkierstrę. Do ich wykonania zostały zaproszone kwartety smyczkowe i dęte, a idealnym dopełnieniem całości okazali się perkusista Jay Bellerose (grał m.in. na płycie Niny "The Blackened Air") i gitarzysta Jeff Parker (Tortoise).

Poprzedni album Niny Nastasii "You Follow Me" ukazał się w maju 2007 roku i był efektem współpracy z jednym z bardziej cenionych perkusistów Jimem White'em z Dirty Three.

O "Outlaster" tak pisał Bartek Chaciński:

"[...] Wyjątkowo wielki skład instrumentów współtworzą dwa kwartety: smyczkowy i zespół instrumentów dętych drewnianych. Ale jeśli ktoś sobie wyobraża w tym miejscu koncept jak z płyty “Ys” Joanny Newsom, zdziwi się, że klimat tych ballad jest wciąż dość intymny i nie tracą rockowej zadziorności mimo przysmażania - jakby to powiedział sympatyk moich ulubionych kulinarnych porównań muzycznych - na głębokim orkiestrowym tłuszczu. Godność i elegancja w Nastasii jest tak potężna, że nawet gdyby ją samą podsmażali, to nie przestałaby z precyzją wykonywać swoje świetnie napisane piosenki. Tę elegancję usłyszycie w końcówce “Cry Cry Baby” z zaskakującym zawieszeniem tonu, w kontrolowanych erupcjach “What’s Out There”, w miłym ukłonie wobec Dirty Three w “The Familiar Way”, czy wreszcie w oszczędnym “You’re a Holy Man”, gdzie Nastasia daje pograć zespołowi, choć ci, którzy widzieli ją na koncercie, wiedzą, że równie dobrze w tym miejscu poradziłaby sobie sama."
(polifonia.blog.polityka.pl , 22.06.2010)

bilety do kupienia na stronie www.shortcut.pl lub w punkcie Shortcut w Powiększeniu,
Nowy Świat 27, TEL.(22)82-80-928

Ólafur Arnalds / 12.11 Uwaga!! Koncert przeniesiony do CSW!!!


12.11
Ólafur Arnalds
Koncert
g. 20:00 - wejście na koncert
Start: 21.00
wstęp 50/60 (przedsprzedaż biletów w punkcie Shortcut w Powiększeniu)


UWAGA!! Koncert przenosimy ze względów technicznych i logistycznych do sali laboratorium CSW.Start o 21!

Islandzki artysta Ólafur Arnalds na polskich koncertach między 11 a 14 listopada 2010 roku wystąpi wraz z kwartetem smyczkowym.

Ulubieniec Sigur Rós zagra kolejno w Poznaniu w klubie Eskulap, w warszawskim Powiększeniu, we wrocławskim Firleju oraz w katowickiej Hipnozie.

Trasa ta promować będzie wydany wiosną drugi krążek artysty: …and they have escaped the weight of darkness nagrany z pomocą Barði Jóhannssona z formacji Bang Gang.... Sam Ólafur nazwał ten krążek kontynuacją drogi obranej na debiucie, w ramach której oferuje fanom muzyki alternatywnej spotkanie z klasycznymi aranżacjami i delikatną elektroniką. Drugi album jest jednak zdecydowanie bardziej optymistyczny od debiutu, co bez wątpienia jest zasługą Jóhannssona, który dodał do aranżacji większą ilość instrumentów. Arnalds zapewnia, że motywem przewodnim płyty jest to, iż po każdym ciemniejszym, bardziej pesymistycznym okresie przychodzi światło i radość.

Islandzki muzyk promuje album na trasie koncertowej na całym świecie: od Chin po Wielką Brytanię. Niewątpliwym bodźcem dla kariery kompozytora był udział w koncertach legendarnej formacji Sigur Rós w roli supportu (Ólafur wystąpił także w warszawskim Parku Sowińskiego), dzisiaj jednak Arnalds pracuje już na własne nazwisko i czyni to z sukcesem. Świadczą o tym zarówno owacyjnie witane koncerty, jak i doskonałe recenzje jego drugiego krążka. O zawrót głowy przyprawiają peany kierowane pod adresem artysty w tak prestiżowych magazynach i portalach jak Uncut, Clash, Dazed & Confused, Paste, Pitchfork czy Drowned In Sound.

bilety do kupienia na stronie www.shortcut.pl lub w punkcie Shortcut w Powiększeniu,
Nowy Świat 27, TEL.(22)82-80-928