sobota, 13 listopada 2010

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble / 13.11


13.11
The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble
Koncert
g. 20:00
wstęp 50/60 (przedsprzedaż biletów w punkcie Shortcut w Powiększeniu)


Holenderski zespół grający nowoczesny jazz połączony z elektroniką i ambientem. Jego styl - zainspirowany starymi filmami mistrzów kinematografii (m.in. "Nosferatu – symfonia grozy" czy legendarny "Metropolis ") - charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią. Po ubiegłorocznych, rewelacyjnie przyjętych koncertach w Poznaniu i w Krakowie, TKDE powraca do Polski z perkusistą Balazsem Pandi, którego można było usłyszeć także z takimi formacjami jak Merzbow, Otto von Schirach czy Venetian Snares.

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble tworzy trudną do nazwania mieszankę jazzu, elektroniki i ambientu. Holendrzy czerpią inspiracje muzyczne z klasycznej kinematografii. Odwołują się do niemieckiego ekspresjonizmu i surrealistycznych animacji Jana Svankmayera, co doskonale odzwierciedla mroczna i zawiesista struktura ich utworów, opartych na niespokojnych harmoniach. Od początku swojej działalności grupa wywołuje spór wśród krytyków o granice między jazzem i elektroniką. Trzy lata temu ukazał się ich pierwszy album nakładem oficyny Planet Mu. Przy współpracy z Ad Noiseam w zeszłym roku zespół wydał kolejną długogrającą płytę ‘Here Be Dragons’ .

Obecnie czekamy na trzecią płytę zrealizowaną również dla berlińskiego labelu Ad Noiseam.

Muzyka TKDE, mimo iż wyrosła na bazie jazzu, charakteryzuje się tajemniczością, niespokojną harmonią i melancholią, uzyskiwaną głównie za sprawą instrumentów klawiszowych, puzonu, skrzypiec oraz efektów elektronicznych.

Wszystkie te elementy tworzą dźwiękowe, abstrakcyjne obrazy filmowe. Zabierają w daleką podróż dającą niezatarte wrażenie uczestnictwa w muzycznym misterium.

Połączenie jazzu z ambientowymi pasażami i post-rockowa energia The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble niepokoi, i pobudza, nie pozostawiając słuchacza obojętnym.bilety do kupienia na stronie www.shortcut.pl lub w punkcie Shortcut w Powiększeniu,
Nowy Świat 27, TEL.(22)82-80-928

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz