sobota, 12 grudnia 2009

13.12 niedziela / ONLY HOPE - ERASE YOUR LIMITS / WATCH DOCS


godz. 20:00

Zapraszamy na pokazy krótkich filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach idei ONLY HOPE - ERASE YOUR LIMITS. Pokazom towarzyszyć będzie klimatyczna muzyka brazylijska i latynoamerykańska grana przez DJ Edgara Gomeza. W programie także spotkanie z autorem - Pedro Paiva z Portugalii. Pedro jest współtwórcą inicjatywy ONLY HOPE powstałej podczas wolontariatu w domu dziecka w Brazylii.

ONLY HOPE jest koncepcją łączenia ludzi w wielu krajów całego świata wokół idei promowania pomocy potrzebującym przez podróże i przygodę. Jest to projekt łączący doświadczenia podróżnicze, sztukę, nowe technologie, świadomość przyrodniczą oraz zaangażowanie społeczne. Nie jest to żadna organizacja, ani celem projektu nie jest bezpośrednio pozyskiwanie funduszy. Misja to przede wszystkim promocja projektów
społecznych. Korzystając ze społeczności internetowych i prostych technologii prezentowane są krótkie filmy o niesamowitych wyprawach realizowanych w konkretnej idei społecznej

/www.facebook.com/group.php?gid=141954823764


Spotkanie jest częścią ONLY HOPE European Tour. Pedro Paiva będzie pokazywał krótkie filmiki nakręcone w Brazylii o zdobywaniu szczytu Congonha, opowiadał o tym niesamowitym kraju, pracy w domu dziecka i wielu innych przygodach, no i przede wszystkim o idei ONLY HOPE.*

czwartek, 10 grudnia 2009

12.12 sobota - Festiwal "PROJEKT szabloNOWY "


http://projektszablonowy.blogspot.com/
do 22.00 free, później 10 pln

część 1 WARSZTATY
ul Mokotowska 55 m 50 , Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Ę

- godz 12-15 " Papier, Pomysł, Nożyczki" -szkolenie z doświadczoną krawcowa , która pokaże jak "działa" wykrój- jak czytać oznaczenia, jak modelować w 3d, jak przenieść na materiał, wyciąć, złozyć i zszyć...
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli sami wykonać prostą czapkę
pilotkę z wykroju (zszywana ręcznie).
- godz 12-15 "Maszyna- instrukcja obsługi" - warsztaty z ekspertem od maszyn do szycia. Uczestnicy nauczą się jak przygotować maszynę do pracy, wykonywać
proste przeszycia.

część 2 DYSKUSJA/ WYSTAWA/ KONCERT - klub Powiększenie, ul.Nowy Świat 27
godz 18 .00 DYSKUSJE:

"Moda wraca?"
Dlaczego moda wraca ? Co w modzie wraca a co się dewalułuje ?
Kto lubi Vintage ? Barbara HOFF, TADEUSZ ROLKE, ANNA PEŁKA

"Back to the Future"
Jak twórczo czerpać z retro estetyki projektując współczesnie ? Z czym łączyć Vintage?
Przykłady twórczego i odtwóczego traktowania konwencji z minioych dekad.

Green Establishment, Barbara Czyżewska
Szafa : Cloudemine, Surowce wtórne, A&E
Antykwariat : Pan Tu Nie Stał

godz 21.00 POKAZ

Prezentacja ubrań powstałych podczas miesięcznych warsztatów - współczesne interpretacje retro wykrojów z komentarzami twórców. Kazdy z uczestników warsztatów miał zadanie stworzenia własnego ubrania obiektu, którego punktem wyjścia był oryginalny stary gazetowy wykrój ( samodzielnie wybrany).
Autorzy dobierając materiał, dodatki, opracowujęc niekonwencjonalne
rozwiazania stworzyli własną wersję retro mody, z którą się identfikują.
Pokaz to prezentacja powstałej kolekcji. Każdy autor opowiada historię powstania swojego ubrania-obiektu.

godz. 22.30 KONCERT 60 minut projekt feat. Bunio (dick4dick)

po koncercie impreza,
dje:
Sklep z Miesem
Burn Reynolds
m.Bunio.s Hitamaker

Sklep z Miesem
Z miłości do starych dobrych kawałków rapowych, trzech kumpli spotyka
się po godzinach i grają dla Was.
przygaszone światło, bez nadęcia i tłusty bit, wszytko po to, abys
poczul się jak za dawnych lat kiedy jako małolat polowałeś na te kawałki na MTV.
Totalnie lata 80-te i 90-te
na gramofonach:
FRANEK, TARAS, SZYMON

BUNIO zagra i zatanczy nieprzystające do siebie gatunki
muzyczne (disco, elektro, disco- punk, country, indie-pop i inne),
okraszając je bezwstydnie wokalizami i dogrywkami instrumentalnymi.Lata 70'

BURN REYNOLDS z ekipy Soul Service żonglować będzie funkiem.

11.12 piątek - aFrykasy - Druh Sławek, Grajek Krawiec, Wojtek Soburaafrobeat, funk, hipp hop, reggae
godz. 22:00, wstęp 10,-

DRUH SŁAWEK to kultowa postać kultury Hip-Hop w Polsce. Przez blisko 10 lat prowadził w Rozgłośni Harcerskiej RHKontakt pozniejszej Radiostacji audycję "Raptime", poprzez którą zaznajomił z dobrym Hip-Hop'em tysiące słuchaczy i zainspirował wielu rodzimych artystów do rozpoczęcia działalności. Trudno znaleźć liczący się Hip-Hop'owy zespół, który nie byłby kiedyś jego gościem. Będąc posiadaczem niezmierzonej wiedzy o muzyce i gigantycznej kolekcji płyt z szeroko pojętą "Czarną Muzyką", Druh Sławek jest w stanie przygotować selekcję nagrań, o jakiej inni mogą tylko pomarzyć.
Jego imprezy stanowią "przedłużenie" audycji radiowych - Można na nich usłyszeć wszystko, co ma dobry, porywający do tańca groove, w szczególności zaś rzeczy mało znane i niegrane przez praktycznie nikogo innego w Polsce: Go-Go (wywodzącą się z Waszyngtonu najlepszą współczesną muzykę taneczną), Funk, Afrobeat, Oldschoolowy i
niekomercyjny Hip-Hop.

WOJTEK SOBURA (perkusja/obiekty)- Jest absolwentem "Bednarskiej" tzn. warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia na wydziale jazzu, w klasie prof K. Jonkisza. W czasie nauki na Bednarskiej miał przyjemność pracować z wieloma postaciami polskiej sceny jazzowej, m.in z Piotrem Rodowiczem, Marcinem Małeckim. Współtworzył zespół Baterie, z którym występuje do dziś. Współpracował także z uznanym free-jazzowym saksofonistą Assifem Tsaharem (USA), Występował także z postaciami polskiej sceny pop, takimi jak Andrzej Piasek Piaseczny oraz z Ania Dąbrowska. Obecnie jest znaną postacią warszawskiej sceny alternatywnej i awangardowej. Koncertuje i nagrywa m.in. z zespołami Cinq G (dancehall, ragga), Vienio i Pele (hip-hop), oraz ze skandalizującym zespołem Z-Boże (psychocountry). Razem z Dominikiem Trębskim współtworzy też elektroniczno-ambientowy projekt Elektrownia.

GRAJEK KRAWIEC gospodarz wydarzenia, trwale związany z klubem Powiększenie,
www.groove.pl www.encepence.org

środa, 9 grudnia 2009

Leningrad – Man Who Sings / Leningrad – człowiek, który śpiewa. DZIŚ! Pokaz Filmu w ramach WATCH DOCS FESTIWAL 2009


Leningrad – Man Who Sings / Leningrad – człowiek, który śpiewa,
reż. Peter Rippl, Ros. / Niem. 2008, 88’
PO FILMIE after party!!!! DJ Katiusha.

Sznurow i jego drużyna - fenomen najsłynniejszego rosyjskiego zespołu ostatniej dekady.
Naładowany energią dokument Petera Rippla przedstawia fenomen najsłynniejszego rosyjskiego zespołu rockowego ostatnich lat. Nieistniejący już niestety „Leningrad” pod wodzą charyzmatycznego i nieobliczalnego Siergieja Sznurowa wziął szturmem sale koncertowe i kluby połowy Europy, zyskując reputację „muzycznego koktajlu mołotowa”. Bezkompromisowe podejście do muzyki, własnej popularności i rosyjskiej rzeczywistości przysporzyło Sznurowi oraz jego komandzie ogromnej rzeszy fanów – także w Polsce. Film w dużej mierze składa się z materiałów nakręconych podczas różnych koncertów zespołu, który podczas niektórych występów rozrasta się do kilkunastoosobowego big-bandu. Ale „Człowiek, który śpiewa” to coś więcej niż rejestracja koncertowych wybryków Sznurowa i jego kolegów. Dzięki wypowiedziom fanów zespołu, jego przeciwników, przedstawicieli show biznesu i artystów, film Rippla daje również pewne pojęcie o tym, jak zmieniała się rosyjska rzeczywistość na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

PO FILMIE after party!!!!
dj Katiusha - niepoprawna rusofilka o duszy matrioszki. Kocha wszystko co tylko zaspiewane jest po rosyjsku od popsy po punk rock. Razem z dj'em Picunda 84 (SGRB) prowadziła Ruskoje Party w Aurorze. W jej setach można usłyszeć Zemfirę, Leningrad, Technologię, czy Ałłę Pugaczową. Na codzień basistka mass kotek.

NOCNY AUTOBUS (Kwartludium i Cókierek ) i HOW HOW - koncert w ramach Re: wizje 09


10.11
NOCNY AUTOBUS (Kwartludium i Cókierek ) i HOW HOW
Koncert w ramach Re:wizje 09
g 20
Wstęp wolny

Eksperyment wymyślony przez Michała Górczyńskiego – klarnecistę zespołu Kwartludium. Eksperyment - bowiem próby do projektu nie odbywały się z dyrygentem, a z… reżyserem teatralnym. Koncert inspirowany jest tekstem napisanym dla teatru przez Michała Walczaka. Nocny autobus to historia, której bohaterami są mężczyzna i kobieta; spotykają się ni to na jawie ni we śnie - rzecz dzieje się na przystanku, w autobusie….

Koncert Kwartludium to muzyczna interpretacja tego tekstu, swoiste przełożenie dramaturgii na muzykę. Całość dopełniają wizualizacje Cókierka, który w sposób abstrakcyjny tworzy świetlną scenografię przedsięwzięcia.

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa zaś pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego - Banasewicza napisanego dla Kwartludium. Zespół wystąpił dotychczas m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Festiwalu „Dni Muzyki Nowej” i Avant Days w Gdańsku. W 2005 roku muzycy wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie. W 2008 wziął udział w 51 Festiwalu „Warszawska Jesień”. Zespół występował także z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazon’a (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2) oraz wielokrotnie brał udział w polsko - niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohn’a (Warszawa, Berlin, Trebnitz). Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne (zamiast nut pojawiają się w partyturze symbole) i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: Stockhausen, Bergstroem-Nielsen, Cardew, Stark, Wolf, Rasmusen czy Detoni.
W 2007 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Wystąpią:
Szymon Kaczmarek – reżyseria
Cókierek ( Dariusz Błaszczyk) – wizualizacje
Michał Walczak – dramaturg (autor tekstu „Nocny autobus”)
Zespół Kwartludium w składzie:
Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet), Paweł Nowicki (perkusja), Piotr Nowicki (fortepian)

Cókierek ( Dariusz Błaszczyk)
Reżyser filmów: „Tylko jedna noc” – nagrodzonego wyróżnieniem na Letnim FF - Konkursie Kina Niezależnego, III Nagrodą na Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada" oraz „Niech żyje pogrzeb”; współtwórca firmy producenckiej Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników. Twórca wideoklipów. Od kwietnia 2005 był współautorem cyklicznego programu "S-Forma" (w TVP Kultura) traktującego o video art oraz zjawisku VJingu (mixowania na żywo obrazów graficznych do muzyki).

www.kwartludium.com

HOW HOW
Wydarzenie jest wynikiem współpracy grupy How How z Maćkiem Grzybowskim, ur. w 1980 r. twórcą kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, autorem zdjęć filmowych, operatorem i fotografem.
Środowisko dźwiękowe, – bo tak najlepiej nazwać muzykę How How – zostało przygotowane z myślą o jego niemych, gęstych, wielowarstwowych kompozycjach wizualnych. Muzyka oplata obraz, wije się między znaczeniem, a abstrakcją, dopowiada lub podkreśla. Utwory na komputer, gitarę, perkusję elektroakustyczną, mikrofony i zabawki.– mówi Adam Podniesiński, członek zespołu.
How How powstał w 2008 roku. Śmieszyło nas, że jak ludzie będą mówili How how to jednocześnie będą szczekać – dodaje Adam Podniesiński – Podobała się nam ta dwuznaczność, angielskie pytanie i onomatopeja. Robimy dosyć dziwne rzeczy, nie mamy piosenek, nie mamy refrenów, zwrotek, tylko ciągi dźwiękowe.
Wystąpią: Adam Podniesiński, Maciej Grzybowski, Mikołaj Starzyński, Miron Gregorkiewicz
www.myspace.com/howhowareyou
Re:wizje zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawa

wtorek, 8 grudnia 2009

Klub Filmowy Powiększenie: Wykład na temat twórczości Roberta Altmana (dekonstrukcja wybranych fragmentów filmów) - DZIŚ!!!


Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Klubu Filmowego Powiększenie. DZiS!!

Wykład na temat twórczości Roberta Altmana (dekonstrukcja wybranych fragmentów filmów)
Prowadzenie: Dr Rafał Syska z Katedry Historii Filmu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (autor książki: Zachować dystans. Filmowy świat Roberta Altmana)
8.12 g 19
wstęp wolny


Dr Rafał Syska
Prowadzi badania z dziedziny: historia filmu powszechnego i analiza dzieła filmowego.
Autor kilkunastu artykułów i esejów naukowych poświęconych zjawiskom współczesnego kina.
Jego projekt badawczy pod tytułem “Film i przemoc” został przyjęty do finansowania przez Komitet Badań Naukowych, a “Strategie demitologizacyjne Roberta Altmana” – przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Stypendysta Fundacji imienia Stanisława Estreichera, Tygodnika “Polityka” i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W 2009 roku ukazała się jego rozprawa habilitacyjna: Zachować dystans. Filmowy świat Roberta Altmana.
Dwukrotny dyrektor organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Etiuda”. Był redaktorem Słownika filmu i współredaktorem serii Mistrzowie Kina Amerykańskiego. Współpracował przy powstaniu Encyklopedii filmu.

Opublikował: Poezja obrazu. Filmy Theo Angelopousa, Rabid, Kraków 2008; Film i przemoc. Sposoby obrazowania filmowych aktów przemocy, Rabid, Kraków 2003; Leksykon “100 thrillerów”, Kraków 2002. Inne ważniejsze artykuły: Film terrorystyczny [w:] Kino gatunków wczoraj i dziś, Krzysztof Loska (red.), Kraków 1998; Agresja i zło. Ścieżki XX wiecznej destrukcyjności [w:] Przemoc ikoniczna czy nowa widzialność, Eugeniusz Wilk (red.), Katowice 2001; Przemoc i nekrofilia u braci Coen [w:] “Kwartalnik Filmowy” 34/2001; Thriller jako gatunek [w:] Wokół kina gatunków, Krzysztof Loska (red.), Kraków 2002; Rewolucja, która nie nadeszła. O politycznych kontekstach twórczości Rainera Wernera Fassbindera [w:] Mistrzowie kina europejskiego, Grażyna Stachówna, Joanna Wojnicka (red.), Kraków 2002; Z pozycji kwiatu lotosu. 100 lat Yasujiro Ozu [w:] “Didaskalia” 57/2003; W pułapce teraźniejszości [w:] Mistrzowie kina polskiego, Grażyna Stachówna, Joanna Wojnicka (red.), Kraków 2004; Theo Angelopoulos: Ważne są także słowa [w:] Mistrzowie kina europejskiego II, Alicja Helman, Andrzej Pitrus (red.), Rabid, Kraków 2005; Bela Tarr: Koło się zamyka [w:] Mistrzowie kina europejskiego III, Alicja Helman, Andrzej Pitrus (red.), Rabid, Kraków 2007.

Wraz z Łukaszem A. Plesnarem redaguje kilkutomową publikację Mistrzowie kina amerykańskiego. Pierwszy tom Klasycy został opublikowany w wydawnictwie Rabid w 2006 roku, natomiast drugi — Bunt i nostalgia — w 2007 roku. Trzeci przygotowywany jest na początek 2009 roku.


Na projekcje filmu Nashville w reżyserii Roberta Altmana w ramach Klubu Filmowego Powiększenie zapraszamy 14 grudnia wyjątkowo do KINO.LABu w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.
Wstęp bezpłatny. Godzina 19.00

poniedziałek, 7 grudnia 2009

Kantata Takwa, reż. Gotot Prakosa, Indonezja 2008, 72 - dziś g 22 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie


9 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

KLUB POWIĘKSZENIE
g 22
wstęp wolny
pokaz filmu:
Kantata Takwa, reż. Gotot Prakosa, Indonezja 2008, 72

Indonezyjski Woodstock – legendarny koncert w Dżakarcie przeciw polityce opresji

Ten znakomity filmowy eksperyment miał mieć swoją premierę w 1990 roku, na zasłużonym dla promocji kina z Południowo-Wschodniej Azji festiwalu w Rotterdamie. Aż do 2008 roku czekał go jednak los „półkownika”. Zapis legendarnego koncertu rockowego na Stadionie Senayan w Dżakarcie, na którym grupa muzyków, performerów i poetów „Kantata Takwa” z buntowniczą pasją zaatakowała politykę opresji Suharto, wywołując wśród tłumów wybuch entuzjazmu, nie mógł nie spotkać się z reakcją reżimu. Poeta Rendra został uwięziony, podobny los groził innym członkom grupy, a materiał wideo trafił na półki. Po latach zdigitalizowany i uzupełniony o niezwykłe sekwencje aktorskie, nic nie stracił z pierwotnej, huraganowej wręcz siły. Odczują ją zapewne wszyscy widzowie „Kantaty Takwy”, choć z pewnością wyobraźnia symboliczna twórców i estetyka towarzyszących muzyce obrazów są dość odległe od naszych przyzwyczajeń.

WATCH DOCS to obecnie jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie.
Festiwal, organizowany od 2001 roku, powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a jego celem jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata.

W tym roku na festiwalu będzie można zobaczyć 80 światowej klasy dokumentów oraz kilka ciekawych debat towarzyszących i liczne spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi.

Więcej informacji: www.watchdocs.pl

niedziela, 6 grudnia 2009

BAABA KULKA - dzisiaj o 20!!!


Baaba Kulka to:

Gaba Kulka – (chyba raczej Bruce Dickinson, a nie Paul DiAnno, a na pewno nie Blaze Bailey)
Tomasz Duda (bardziej Adrian Smith)
Bartosz Weber (kiedys chcialem byc Adrianem Smithem, teraz wole Dave’a Murraya)
Piotr Zabrodzki (nie wie kto to Steve Harris, ale Macio gra tutaj na perce)
Macio Moretti (Nicko Mc Brain, z wielu wzgledów, chociaz Clive Burr tez troche , bo lubi Kissów).

http://www.youtube.com/results?search_query=Baaba+Kulka&search_type


start o 20
wstep 20