poniedziałek, 7 grudnia 2009

Kantata Takwa, reż. Gotot Prakosa, Indonezja 2008, 72 - dziś g 22 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie


9 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

KLUB POWIĘKSZENIE
g 22
wstęp wolny
pokaz filmu:
Kantata Takwa, reż. Gotot Prakosa, Indonezja 2008, 72

Indonezyjski Woodstock – legendarny koncert w Dżakarcie przeciw polityce opresji

Ten znakomity filmowy eksperyment miał mieć swoją premierę w 1990 roku, na zasłużonym dla promocji kina z Południowo-Wschodniej Azji festiwalu w Rotterdamie. Aż do 2008 roku czekał go jednak los „półkownika”. Zapis legendarnego koncertu rockowego na Stadionie Senayan w Dżakarcie, na którym grupa muzyków, performerów i poetów „Kantata Takwa” z buntowniczą pasją zaatakowała politykę opresji Suharto, wywołując wśród tłumów wybuch entuzjazmu, nie mógł nie spotkać się z reakcją reżimu. Poeta Rendra został uwięziony, podobny los groził innym członkom grupy, a materiał wideo trafił na półki. Po latach zdigitalizowany i uzupełniony o niezwykłe sekwencje aktorskie, nic nie stracił z pierwotnej, huraganowej wręcz siły. Odczują ją zapewne wszyscy widzowie „Kantaty Takwy”, choć z pewnością wyobraźnia symboliczna twórców i estetyka towarzyszących muzyce obrazów są dość odległe od naszych przyzwyczajeń.

WATCH DOCS to obecnie jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie.
Festiwal, organizowany od 2001 roku, powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a jego celem jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata.

W tym roku na festiwalu będzie można zobaczyć 80 światowej klasy dokumentów oraz kilka ciekawych debat towarzyszących i liczne spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi.

Więcej informacji: www.watchdocs.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz