środa, 9 grudnia 2009

NOCNY AUTOBUS (Kwartludium i Cókierek ) i HOW HOW - koncert w ramach Re: wizje 09


10.11
NOCNY AUTOBUS (Kwartludium i Cókierek ) i HOW HOW
Koncert w ramach Re:wizje 09
g 20
Wstęp wolny

Eksperyment wymyślony przez Michała Górczyńskiego – klarnecistę zespołu Kwartludium. Eksperyment - bowiem próby do projektu nie odbywały się z dyrygentem, a z… reżyserem teatralnym. Koncert inspirowany jest tekstem napisanym dla teatru przez Michała Walczaka. Nocny autobus to historia, której bohaterami są mężczyzna i kobieta; spotykają się ni to na jawie ni we śnie - rzecz dzieje się na przystanku, w autobusie….

Koncert Kwartludium to muzyczna interpretacja tego tekstu, swoiste przełożenie dramaturgii na muzykę. Całość dopełniają wizualizacje Cókierka, który w sposób abstrakcyjny tworzy świetlną scenografię przedsięwzięcia.

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa zaś pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego - Banasewicza napisanego dla Kwartludium. Zespół wystąpił dotychczas m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Festiwalu „Dni Muzyki Nowej” i Avant Days w Gdańsku. W 2005 roku muzycy wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie. W 2008 wziął udział w 51 Festiwalu „Warszawska Jesień”. Zespół występował także z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazon’a (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2) oraz wielokrotnie brał udział w polsko - niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohn’a (Warszawa, Berlin, Trebnitz). Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne (zamiast nut pojawiają się w partyturze symbole) i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: Stockhausen, Bergstroem-Nielsen, Cardew, Stark, Wolf, Rasmusen czy Detoni.
W 2007 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Wystąpią:
Szymon Kaczmarek – reżyseria
Cókierek ( Dariusz Błaszczyk) – wizualizacje
Michał Walczak – dramaturg (autor tekstu „Nocny autobus”)
Zespół Kwartludium w składzie:
Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet), Paweł Nowicki (perkusja), Piotr Nowicki (fortepian)

Cókierek ( Dariusz Błaszczyk)
Reżyser filmów: „Tylko jedna noc” – nagrodzonego wyróżnieniem na Letnim FF - Konkursie Kina Niezależnego, III Nagrodą na Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada" oraz „Niech żyje pogrzeb”; współtwórca firmy producenckiej Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników. Twórca wideoklipów. Od kwietnia 2005 był współautorem cyklicznego programu "S-Forma" (w TVP Kultura) traktującego o video art oraz zjawisku VJingu (mixowania na żywo obrazów graficznych do muzyki).

www.kwartludium.com

HOW HOW
Wydarzenie jest wynikiem współpracy grupy How How z Maćkiem Grzybowskim, ur. w 1980 r. twórcą kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, autorem zdjęć filmowych, operatorem i fotografem.
Środowisko dźwiękowe, – bo tak najlepiej nazwać muzykę How How – zostało przygotowane z myślą o jego niemych, gęstych, wielowarstwowych kompozycjach wizualnych. Muzyka oplata obraz, wije się między znaczeniem, a abstrakcją, dopowiada lub podkreśla. Utwory na komputer, gitarę, perkusję elektroakustyczną, mikrofony i zabawki.– mówi Adam Podniesiński, członek zespołu.
How How powstał w 2008 roku. Śmieszyło nas, że jak ludzie będą mówili How how to jednocześnie będą szczekać – dodaje Adam Podniesiński – Podobała się nam ta dwuznaczność, angielskie pytanie i onomatopeja. Robimy dosyć dziwne rzeczy, nie mamy piosenek, nie mamy refrenów, zwrotek, tylko ciągi dźwiękowe.
Wystąpią: Adam Podniesiński, Maciej Grzybowski, Mikołaj Starzyński, Miron Gregorkiewicz
www.myspace.com/howhowareyou
Re:wizje zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz