środa, 6 stycznia 2010

Feministyczny Salon Historyczny - czwartek 7.01 g 19.00 wstęp wolny


7.01.210
Feministyczny Salon Historyczny
g 19.00
wstęp wolny

Na spotkaniu gościć będziemy redaktorki książki Agnieszke Janiak-Jasińska i Katarzyne Sierakowska oraz autorke tekstów Natalie Jarską
Kolejne spotkanie FSH będzie poświęcone drugiemu tomowi pracy zbiorowej Działaczki społeczne, obywatelki, feministki. Samorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich po 1918 roku (na tle porównawczym), pod red. Agnieszki Janiak-Jasińskiej, Katarzyny Sierakowskiej oraz Andrzeja Szwarca. Książka została wydana zaledwie kilka tygodni temu przez warszawski Neriton! Rok temu, w trakcie inauguracji Feministycznego Spotkania Historycznego, omawiałyśmy pierwszy tom książki, która w środowisku naukowym i feministycznym cieszy się ogromną popularnością.

9.01 Sobota // Bear's Day !!!Urodziny Naszego Drogiego Niedźwiadka, Życzymy 100 lat Życia !!!godz. 22:00, wstęp 10,-

płytami kręcić będą: Envee i Daniel Drumz
na instrumentach zagrają:
Janek Młynarski drums i Dominik Trębski trumpet

TOTAL FREESTYLE

8.01 Piątek // DEFIBRYLATOR SOUND SYSTEM


godz. 22:00, wstęp 10,-

DEFIBRYLATOR SOUND SYSTEM (Kamil Antosiewicz i Jakub Żulczyk) zaprasza na DYSKOTEKĘ pod hasłem PARKIET TWOICH SNÓW

Kiedy ostatnio wyjmowałes spoconą ręką cekiny z oka i brokat z majtek? Defibrylator Sound System, czyli dj mikroman i dj mokasyn po latach wyczerpującego tournee po okolicach białegostoku w pierwszy piątek karnawału przybywają do warszawy, aby spopielić parkiet powiększenia i przywrócić puls nocnego życia rytmami (nie)zapomnianych przebojów italo disco, niemieckiego dance, space disco 80`s. w piatek o 22 włoz dobry gajer, bierz damę, wsiadaj do taryfy i przybywaj na balet lepszy niż w wesele Marka Sierockiego.

7.01 Czwartek // Grajek Krawiec


potańcówka,
21:00, wstęp wolny

wtorek, 5 stycznia 2010

Klub Filmowy Powiększenie i Szkoła Językowa Centrum Europy zapraszają na film:


1

ŻOŁNIERZYK (Lille soldat), reż. Annette K. Olesen (Dania, 2008), 95 min.
m.in.: Trine Dyrholm (m.in. „Festen”, „Telenowela”, „Zniknięcie”), Lorna Brown, Thure Lindhardt (m.in. „Wszystko za życie”, „Anioły i demony”), Finn Nielsen (m.in. „Królestwo”)
g 19.00
wstęp wolny
Wstęp przed filmem i spotkanie po projekcji poprowadzi filmoznawca i skandynawista Paweł Urbanik


Lotte, męsko wyglądająca kobieta, wróciła właśnie z szeregów duńskich sił zbrojnych w Afganistanie. Przepełniona tłumionym gniewem, pije bez umiaru, żeby zagłuszyć wściekłość. Potrzebuje pieniędzy, więc zwraca się do ojca. Ten zamiast pieniędzy oferuje jej pracę. Lotte zostaje kierowcą i ochroniarzem Lily, pięknej kochanki ojca – jednej z nigeryjskich prostytutek w jego burdelu, który prowadzi na boku legalnej firmy przewozowej. Choć początkowo Lotte jest zazdrosna o względy, jakimi ojciec darzy bardzo kobiecą Lily, wkrótce odkrywa, że wygląd i postawa Lily to kamuflaż, niewiele różniący się od tego, jaki sama nosiła służąc w wojsku. Zagrany z prawdziwym kunsztem poruszający dramat dotykający problemów więzi rodzinnych i ról płci.

--------------------------
Film był nominowany do Nagrody Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie i otrzymał tam Nagrodę Jury Ekumenicznego. Zdobył również sześć nominacji podczas Robert Festiwal, był wyświetlany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Annette K. Olesen to jeden z najciekawszych współczesnych filmowców duńskich. Od początku powiązana z Zentropą. Otrzymała wiele nagród za swoje głośne filmy: „Små ulykker”, ”Forbrydelser” (”W twoich rękach”) czy ”1:1”. Przedstawia w nich codzienne problemy jednostki w kontekście istotnych zjawisk społecznych.

http://www.youtube.com/watch?v=hSG_SSfy144
http://www.imdb.com/title/tt1158889/
http://www.filmweb.pl/f470101/%C5%BBo%C5%82nierzyk,2008