wtorek, 5 stycznia 2010

Klub Filmowy Powiększenie i Szkoła Językowa Centrum Europy zapraszają na film:


1

ŻOŁNIERZYK (Lille soldat), reż. Annette K. Olesen (Dania, 2008), 95 min.
m.in.: Trine Dyrholm (m.in. „Festen”, „Telenowela”, „Zniknięcie”), Lorna Brown, Thure Lindhardt (m.in. „Wszystko za życie”, „Anioły i demony”), Finn Nielsen (m.in. „Królestwo”)
g 19.00
wstęp wolny
Wstęp przed filmem i spotkanie po projekcji poprowadzi filmoznawca i skandynawista Paweł Urbanik


Lotte, męsko wyglądająca kobieta, wróciła właśnie z szeregów duńskich sił zbrojnych w Afganistanie. Przepełniona tłumionym gniewem, pije bez umiaru, żeby zagłuszyć wściekłość. Potrzebuje pieniędzy, więc zwraca się do ojca. Ten zamiast pieniędzy oferuje jej pracę. Lotte zostaje kierowcą i ochroniarzem Lily, pięknej kochanki ojca – jednej z nigeryjskich prostytutek w jego burdelu, który prowadzi na boku legalnej firmy przewozowej. Choć początkowo Lotte jest zazdrosna o względy, jakimi ojciec darzy bardzo kobiecą Lily, wkrótce odkrywa, że wygląd i postawa Lily to kamuflaż, niewiele różniący się od tego, jaki sama nosiła służąc w wojsku. Zagrany z prawdziwym kunsztem poruszający dramat dotykający problemów więzi rodzinnych i ról płci.

--------------------------
Film był nominowany do Nagrody Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie i otrzymał tam Nagrodę Jury Ekumenicznego. Zdobył również sześć nominacji podczas Robert Festiwal, był wyświetlany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Annette K. Olesen to jeden z najciekawszych współczesnych filmowców duńskich. Od początku powiązana z Zentropą. Otrzymała wiele nagród za swoje głośne filmy: „Små ulykker”, ”Forbrydelser” (”W twoich rękach”) czy ”1:1”. Przedstawia w nich codzienne problemy jednostki w kontekście istotnych zjawisk społecznych.

http://www.youtube.com/watch?v=hSG_SSfy144
http://www.imdb.com/title/tt1158889/
http://www.filmweb.pl/f470101/%C5%BBo%C5%82nierzyk,2008

1 komentarz: