środa, 13 stycznia 2010

HiM (US) 17.01 w Powiększeniu!


HiM
17.01.10
g 20.00
bilety: 40 pln


HiM to jeden z najważniejszych projektów Douga Scharina, znakomitego perkusisty i kompozytora, znanego między innymi z June of 44, Codeine, Rex, Mice Parade oraz nowego projektu Activities of Dust, do którego zaprosił Billa Laswella, Jeffa Parkera i Bernie Worrella.
Muzyka Him to niezwykle oryginalne połączenie afro beatu, post-rocka i dubu. To futurystyczne world music w najlepszym wydaniu. Ostatnie albumy brzmią niczym soundtrack do filmu „Wakacje na Karaibach”, z gościnnym udziałem Tortoise, Fela Kuti, Jaga Jazzist i Shugo Tokumaru.
Najnowszy, ósmy juz album zatytułowany "?" (czytaj hmmm?) nagrany został w Tokio i Kalifornii z udziałem wielu znakomitych gości. Podstawowy skład grupy: Doug Scharin, Josh Larue, Takuma Nonaka, Shimpei Okaya oraz Yuji Takahashi zasilili między innymi Ikuko Harada, Rinko Kikuchi, Devin Ocampo i znany z islandzkiego MuM Eiríkur Orri Ólafsson.
HiM będzie promował nową płytę koncertami w Europie i Japonii w styczniu 2010. W Polsce wystąpi dwukrotnie: 16 stycznia w krakowskim Re i dzień później w Powiększeniu.


wywiad z Dougiem Scharinem dla PopUp Music:
http://www.popupmusic.pl/no/23/artykuly/242/doug-scharin-wywiad

myspace:
http://www.myspace.com/dougscharin


dyskografia:

• Egg (CD) Southern Records 1995
• Chill And Peel (12") Southern Records 1996
• Changes / The Focus (12") Soul Static Sound 1997
• HiM/Dylan Group split BubblecoreRecords 1997
• Interpretive Belief System (CD, Album) WordSound 1997
• Sworn Eyes (2xLP) Bubble Core Records 1999 Sworn Eyes (CD, Album) Perishable Records 1999
• 5/6 In Dub (12") AfterHours 2000 5/6 In Dub (CD, EP) AfterHours 2000
• Our Point Of Departure (2xLP) FatCat Records 2000 Our Point Of Departure (CD) Perishable Records 2000
• New Features (2xLP) FatCat Records 2001 New Features (CD) FatCat Records 2001
• Remix Series 1: Japan (CD, EP, Promo) FatCat Records 2002 Remix Series 1: Japan (12") FatCat Records 2002 Remix Series 1: Japan (12") AfterHours 2002
• Lila (12", S/Sided, Etch) Galaxia 2003 Lila (CD, EP) Galaxia 2003
• Many In High Places Are Not Well (CD) Bubble Core Records, Fatcat Records 2003 Many In High Places Are Not Well (LP) Fatcat Records 2003
• Nantes(live) Afterhours 2004
• Peoples (CD) Bubblecore Records 2005
• 1110 (CD) Afterhours 2008
• ? (CD) HipHipHip - coming out in january 2010

16.01 Sobota / aFrykasy Roku !


godz. 20:00, wstęp 10,-

Fundacja „Afryka Inaczej" i Klub Powiększenie zapraszają na aFrykasy Roku. Afroparty, impreza i wręczenie specjalnej nagrody, przyznawanej przez Fundację „Afryka Inaczej" osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz
promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. To wszystko, 16 stycznia 2010 roku, w warszawskim Klubie Powiększenie.

Fundacja „Afryka Inaczej" powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej - tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf. - Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.

Równie ważnym kryterium przy przyznawaniu naszej fundacyjnej nagrody odgrywa dialog międzykulturowy - mówi Stephano Sambali z Fundacji „Afryka Inaczej". - To dzięki przeciwdziałaniu agresji na tle etnicznym, kulturowym, czy wreszcie tej, której źródłem jest inny kolor skóry, powstają warunki do ukształtowania się społeczeństwa otwartego na świat, szanującego innych.

Osoba wyróżniona przez Fundację otrzyma specjalną nagrodę, aFrykasa Roku. Wejdzie też do kapituły nagrody, która będzie wybierać co roku kolejnych laureatów aFrykasa. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Wojciech Jagielski, Joanna
Klimowicz i Marcin Meller.

Uroczystość wręczenia nagród będzie tylko jednym z punktów programu tegorocznych aFrykasów Roku. W Klubie Powiększenie wystąpią afrykańscy artyści i didżeje. Przedstawiciele afrykańskiej diaspory, zagrają nie tylko na bębnach,
Mohamet M'Bow (Senegal), Benoit Legros (Togo), Mamadou Diouf (Senegal, Polska) Zabrzmi też współczesna muzyka Afryki - afro beat, kwaito, naija, rai - didżeje Mamadou Diouf i Grajek Krawiec. Ich didżejskim setom będą towarzyszyć pokazy slajdów i filmów z Afryki.

Częściowy dochód z imprezy zostanie przekazany Fundacji „Afryka Inaczej" na realizację jej celów statutowych.
www.afryka.org

15.01 Piatek / pomniEjszenie / Pol_on vs. Mikobane


godz. 22:00, wstęp 10,-

MIKOBENE (elevation rec.)
Nie można go zaszufladkować do jednego rodzaju muzyki elektronicznej gdyż łączy prawie wszystkie jej gatunki.

Mikołaj Benedykciuk DJ i producent pochodzący z Warszawy, swoją działalność muzyczną rozpoczął 5 lat temu. Początkowo jako producent w duecie Cbass and Mikobene.
W 2007 roku jako laureat konkursu wystąpił na COKE LIVE MUSIC FESTIVAL. Jego ostatnie produkcje wydawane przez irlandzką wytwórnię Elevation Rec. zdobywają coraz większe uznanie w Polsce i na świecie. Dowodem tego
jest współpraca z najbardziej uznanymi producentami muzyki elektronicznej (Wareika, Russ Gabriel, Elegia, Chelonis R Jones, Milton Jackson, Pablo Bolivar, Tomato Jaws, Pole Folder, James Teej, Chloe Harris, Subsky).
Został zaproszony na Heineken Thist w Kairze w 2008 roku gdzie grał u boku Johna Digweeda. W tym samym roku wystąpił jako gwiazda w Saklıkent Club w Ankarze. Regularnie grywa w najlepszych klubach w Polsce.

POL_ON
to dwojka doskonale znanych w swiecie muzyki elektronicznej producentow Kacpra Bogacza i Michala Piotrowskiego, ktorzy postanowili wspolnie zajac sie produkcja muzyki. Obecnie - obok 3Channels - są najbardziej znanym polskim duetem odnoszącym sukcesy na skalę światową.
Kacper Bogacz - bardziej znany jako Pan K ma za soba dosyc dluga kariere. Absolwent wydzialu jazzu na Akademi Muzycznej w Katowicach. Znany m.in z Prokjektu Kosmodrom, Piroman vs PanK czy solowego projektu Pank, ktorego dwie EPki ukazaly sie nakladem Italo Buissness.
Michal Piotrowski czyli Mike P. Promotor - jeden z glownych animatorow sceny muzyki elektronicznej w Polsce. Ma na swoim koncie organizacje imprez, na ktorych wystapila czolowka swiatowej sceny muzyki klubowej i nie tylko, booking festivali oraz produkcje min z SLG.. Najbardziej jednak znany jest z niezliczonej ilosci wystepow w calym kraju jak rowniez poza jego granicami jako doskonaly dj.
Drogi obydu panow zeszly sie w 2007 roku gdy to za sprawa pierwszych wspolnych imprez znalezli łączaca ich pasje, do ktorej maja bardzo podone podejscie i wizje. Pozniejsza wspolpaca przelozyla sie na wspolna produkcje muzyki, ktora poczatkowo niesmiala - zaczela nabierac coraz wiekszego tempa czego efektem bylo zainteresowanie sie materialem wytworni Channels Records. Po niecałym, jakże udanym z resztą roku chłopcy mogą pochwalić się wydawnictwami na tak prestiżowych labelach jak: Connaisseur, Get Physical czy Mothership, a wkrótce i Mofo. Ich sukces cieszy tym bardziej, iż to kolejni polscy producenci którzy wypływają na szerokie wody i promują rodzimy kraj w świecie.

Dyskografia:
EP:
Pol_On - Ranom incl. SLG Rmx (Channels Rec.)
Pol_On - Omorp incl. Catz n Dogz Rmx (Outils Du Connaisseur)
Catz n Dogz & Pol_on - Me (Get Physical)
Catz n Dogz & Pol_on - What We're Doing (Mothership)
REMIX:
Kasper Bjorke - The Great Derangement incl. Catz n Dogz & Pol_on Rmx
(We Love This)

14.01 Czwartek / Burn Reynolds ( Soul Service )


funk, jazzy grooves
godz. 21:00, wstęp wolny

poniedziałek, 11 stycznia 2010

Dzisiaj: ŻOŁNIERZYK (Lille soldat), reż. Annette K. Olesen (Dania, 2008) FILM W DUŃSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ Z ANGIELSKIMI NAPISAMI!


12. 01. 2010
Klub Filmowy Powiększenie i Szkoła Językowa Centrum Europy zapraszają na film:
ŻOŁNIERZYK (Lille soldat), reż. Annette K. Olesen (Dania, 2008), 95 min.
m.in.: Trine Dyrholm (m.in. „Festen”, „Telenowela”, „Zniknięcie”), Lorna Brown, Thure Lindhardt (m.in. „Wszystko za życie”, „Anioły i demony”), Finn Nielsen (m.in. „Królestwo”)
g 19.00
wstęp wolny
FILM W DUŃSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ Z ANGIELSKIMI NAPISAMI!
Wstęp przed filmem: filmoznawca i skandynawista Paweł Urbanik


Lotte, męsko wyglądająca kobieta, wróciła właśnie z szeregów duńskich sił zbrojnych w Afganistanie. Przepełniona tłumionym gniewem, pije bez umiaru, żeby zagłuszyć wściekłość. Potrzebuje pieniędzy, więc zwraca się do ojca. Ten zamiast pieniędzy oferuje jej pracę. Lotte zostaje kierowcą i ochroniarzem Lily, pięknej kochanki ojca – jednej z nigeryjskich prostytutek w jego burdelu, który prowadzi na boku legalnej firmy przewozowej. Choć początkowo Lotte jest zazdrosna o względy, jakimi ojciec darzy bardzo kobiecą Lily, wkrótce odkrywa, że wygląd i postawa Lily to kamuflaż, niewiele różniący się od tego, jaki sama nosiła służąc w wojsku. Zagrany z prawdziwym kunsztem poruszający dramat dotykający problemów więzi rodzinnych i ról płci.
--------------------------
Film był nominowany do Nagrody Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie i otrzymał tam Nagrodę Jury Ekumenicznego. Zdobył również sześć nominacji podczas Robert Festiwal, był wyświetlany podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Annette K. Olesen to jeden z najciekawszych współczesnych filmowców duńskich. Od początku powiązana z Zentropą. Otrzymała wiele nagród za swoje głośne filmy: „Små ulykker”, ”Forbrydelser” (”W twoich rękach”) czy ”1:1”. Przedstawia w nich codzienne problemy jednostki w kontekście istotnych zjawisk społecznych.

http://www.youtube.com/watch?v=hSG_SSfy144
http://www.imdb.com/title/tt1158889/
http://www.filmweb.pl/f470101/%C5%BBo%C5%82nierzyk,2008

ZAGROŻONE GATUNKI w POWIĘKSZENIU - DZIŚ DZIŚ DZIŚ! g 20.00 wstęp 10 pln


ZAGROŻONE GATUNKI to spektakl przekraczający granice wyobraźni. Klancyk! zaczął myśleć o jego realizacji piętnaście lat temu, ale wtedy jeszcze technika nie pozwalała na realizacje występu impro o jakim marzyła grupa. Prace nad „Zagrożonymi gatunkami" trwały cztery lata; wykorzystano rewolucyjne techniki realizacji, które zapierają dech w piersiach.

„Zagrożone gatunki" zrealizowano z wielkim rozmachem i ogromnym budżetem szacowanym na 237 milionów dolarów. Spektakl został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Próby odbyły się w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata.

Spektakl opowiada historię Proferora Kupelwajzera - sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym...

Profesor trafia na Atrapę: planetę zamieszkiwaną przez Sal'vatore – człekopodobna rasę, która według ludzi żyje na prymitywnym poziomie, a w rzeczywistości jest dużo bardziej zaawansowana. Wysokie na dziesięć stóp, pokryte niebieską skórą Sal'vatore żyją w swoim świecie w zgodzie z naturą zachowaną w nienaruszonym stanie. Niestety ludzie poszukujący na terenie Atrapy cennych minerałów zagrażają egzystencji Sal'vatorei.

Ponieważ ludzie są niezdolni do oddychania na Atrapie, stworzyli hybrydy zwane Ruran 500. Opracowali technologię łączącą umysł człowieka z ciałem Rurana, dzięki czemu przebywanie na obcej planecie staje się możliwe. Dzięki Ruranowi Kupelwajzer znowu staje na nogach.

Kupelwajzer poznaje Różę – piękną Sal'vatore, która ratuje mu życie i choć początkowo jest do Proferosa negatywnie nastawiona, ich relacja ulega zmianie… Dzięki Roży Kupelwajzer coraz lepiej poznaje obcą rasę. W końcu będzie musiał opowiedzieć się za jedną ze stron i wziąć udział w bitwie, która przesądzi o losach całego świata.

W 20 dni od premiery spektakl zarobił miliard dolarów na całym świecie.

niedziela, 10 stycznia 2010

koncert NaPszykłat


10.01.2010
NaPszykłat
koncert
g 20
wstęp 15 zł


Napszykłat, czy jak kto woli NP należy do tej grupy zespołów, które nieustannie rozwijają swoją stylistykę. Podróż od alternatywnego hiphopu poprzez noise, owadzią, analogową elektronikę nie kończy się i jest nadal niedokończona. Poszukujacy outsiderzy, którzy kroczą własnymi ścieżkami nie oglądając sie na dokonania rodzimych twórców hiphopowych, rockowych czy elektronicznych znajdują swój własny muzyczny język, co na polskiej scenie muzycznej jest ewenementem. NP tworzy muzykę, którą trudno sklasyfikować, gdyż zespół świadomie unika zapatrzenia się w jedną konwencję. NP jest oryginalne

Skład NP to obecnie trio:
Cezary Bitdetektyw Kołodziej
(drums, sampler)
Marek Maryna Karolczyk
(electronics,keyboards,guitars)
Robert Zbrakulaku Piernikowski
(electronics, sampler, vocals

Dyskografię NP tworzą trzy tytuły:
Plenum 2007 Dzieci Świny rec.
Brudne Zwierzaki 2008 Dzieci Świny rec.
NP 2009 EMI/Ampersand Records.

Ostatnie wydawnicto NP to gęstwina dźwięków, które - gdy poświęcić im chwilę - układają się w fascynującą mozaikę. To transowe beaty - zarówno z samplera jak i „żywej” perkusji - hipnotyzujące niczym fabryczny zgiełk. Ciężkie uderzenia stopy czy też syntetyczne kliki dyktują metrum dla psychotycznych nawijek Piernika oraz - momentami - rytualnych zaśpiewów zaklinających nieprzyjazną rzeczywistość. To rap nie jako ziomalski kod, ale
ryzkowna liryczna gra - poszukiwanie w leksykalnym labiryncie drogi przejścia do innego świata. W warstwie lirycznej doszukać się tu można śladów młodzieńczych lektur Julesa Verne’a, czy inspiracji książkami Houellebecqa jak i... ducha Lenina. Choć poważny ton współgra absurdalnym poczuciem humoru, „NP” nie jest jednak płyta „przyjemną” - wymaga oswojenia. uczy cierpliwości i skupienia, podobnie jak krążki Dalek, Cannibal Ox czy artystów z Anticon i Lex. Z pewnością to właśnie „avant-hiphop” jest tu pierwszym kulturowym
skojarzeniem, choć muzycy pytani o inspiracje wymieniaja zarówno Radiohead, Can, Pole’a, Animal Collective czy Third Eye Foundation. To od nich Napszykłat uczyli się, że gama dźwięków hałaśliwych - tworzonych z pomocą gitary, klawisza czy też samplera - przewyższa bogactwem paletę kolorów muzyki pop. Ambitne inspiracje udało im się udanie przełożyć na własny muzyczny język. Oryginalny nie tylko w skali lokalnej