piątek, 12 marca 2010

Mikrokolektyw (PL) i Pan Am Scan (US) w Powiększeniu


12.03
Mikrokolektyw
Pan Am Scan
koncerty
godz.20
wstęp 20 złMIKROKOLEKTYW - to nowy projekt trębacza Artura Majewskiego i perkusisty Kuby Suchara, wcześniej znanych z wybitnego zespolu Robotobibok (w chwili obecnej zawiesił on swoją dzialalnosc). Jako duet zaczęli grać razem w 2004 roku, a punktem wyjścia dla ich muzyki stała się wolna improwizacja i poszukiwanie nowej formy wypowiedzi dla jazzowego duo. Jako insirację dla ich twórczości można wymienić takich takich wykonawców jak Don Cherry, Ed Blackwell czy Max Roach. Podstawę muzyki duetu stanowi minimalistyczne brzmienie akustyczne z subtelnymi dzwiękami samplera i minimooga w tle, co pozwoliło muzykom na znalezienie niezwykle oryginalnej formy muzycznej.

Mikrokolektyw współpracował, bądź udzielał sie wspólnie z takimi wykonawcami jak SAO PAULO UNDERGROUND (Rob Mazurek, Mauricio Takara, Richard Ribeiro), LAYALLOVERIT (Jason Ajemian, Nori Tanaka), EXPLODING STAR ORCHESTRA, czy JASON AJEMIAN. Artur Majewski jesienią zagrał serię improwizowanych koncertów w Chicago z takimi muzykami jak Nate McBride, Jason Stein, Josh Abrams, Jason Adasiewicz czy John Herndon. Ten ostatni, członek legendarnych TORTOISE o jego grze mówi: ... Artur Majewski był w Chicago, dołączył do nas w czasie jednego z tych koncertów – to była kompletna masakra! Artur ma tak wspaniałe brzmienie, cudownie było grać razem z nim. Kuba Suchar uczestniczył min. w projekcie MetaMuzyka, oraz na codzień tworzy free jazzowe SLUG DUO z saksofonistą Gerardem Lebikiem. MIKROKOLEKTYW wystąpi w Warszawie w momencie wydania swojej pierwszej płyty zatytułowanej: LIVE AT STANICA. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to obecnie jeden z najbardziej intrygujących zespołów w Polsce i nie tylko.

http://www.myspace.com/mikrokolektyw

PAN AM SCAN - to kolektyw artystów, w którym wibrafon, perkusje, gitara i elektronika służą do budowy gęstych i lśniących faktur muzycznych.
Współpraca zespołu Pan Am Scan i Rainera Kohlbergera ma na celu poszukiwanie nowych rozwiązań w ramach improwizowanego występu obejmującego muzykę i wideo.
Współzależność muzyki i wizualizacji przynosi interesującą formę, w której twórcy starają się odnaleźć nowe możliwości multimediów.

Patrick Farmer (Perkusja)
Patrick Farmer, zamieszkały w Walii improwizator, uważany jest za jednego z najlepszych perkusistów w Wielkiej Brytanii. Koncertował w Europie i Ameryce z takimi artystami jak Chris Corsano, Toshimaru Nakamura i Kevin Shea. Prowadzi też własną wytwórnię Compost and Height, w której wydawali już Lawrence English i Greg Davis.

Masayoshi Fujita (Wibrafon)
Pochodzący z Tokio Masayoshi jest wibrafonistą ktory występował i nagrywał solo jako El Fog (Moteer / Flaü). Jego wibrafonu i minimalistyczna elektronika przynosi miks jazzu i głębokiego dubu. Występował wielokrotnie w Tokio i Berlinie, a ostatnio ukazał się jego drugi album " Rebuilding Vibes", którego będzie promować trasa po Japonii.

Simon Harris (Elektronika)
Simon Harris to zamieszkały w Berlinie brytyjski artysta audio. Jego instalacje wykorzystują niestabilne systemy reagujące na dżwięk do podkreślenia rezonansowych właściwości akustycznych pomieszczeń. Na żywo używa live-samplingu, jako sposobu na zapewnienie silnego związku między dźwiękami instrumentów akustycznych i elektroniką.

Rainer Kohlberger (Wizualizacje)
Rainer Kohlberger studiował na Multimedia Art w Fachhochschulw Salzburgu. Obecnie pracuje w dziedzinie estetyki generatywnej w kontekście występów na żywo lub produkcji wideo. Powiększa proste obiekty wizualne i zwielokratnia, i tworzy z nich skomplikowane abstrakcyjne organizmy.

Derek Shirley (Kontrabas)
Derej Shirley studiował jako basista jazzowy w Montrealu na Wydziale Muzyki Uniwersytetu McGill. W 2001 przeprowadził się do Berlina. Zaangażowany jest przede wszystkim w muzykę improwizowaną i noise. Jest członkiem m.in. Monno, Coal Oven and Unununium. Nagrywał dla Charhizma, Japan-Improv i Schraum.

Jan Thoben (Perkusja)
Jan Thoben to berliński muzyk, znany ze swej czujnej gry w zespołach Taunus (Ahornfelder), Gaston (Beau Rivage) oraz Kinn (Audio Dregs). Ukończył studia muzykologiczne i historię sztuki na Humbolt Universität w Berlinie, a obecnie pracuje nad swoją pracę doktorską na Normal 0 21 temat Transformacyjnych strategii w dźwięku i obrazie, i nad projektem "See this Sound" na Ludwig Boltzmann Institute w Linzu.

Kassian Troyer (Gitara)
Kassian Troyer jest dyplomowanym austriackim akustykiem. Mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie pracuje jako masteringowiec i dźwiękowiec. Pracował z takimi artystami jak Radian, Pan American, Fennesz i Jan Jelinek. Jego instalację audio będzie można usłyszeć na tegorocznym Unsound Festival.

http://www.myspace.com/panamscan

1 komentarz: