niedziela, 14 marca 2010

Michaela Zerang, Piotr Mełech i Ksawery Wójciński - w Powiększeniu g 20.00


14.03 Niedziela
Michaela Zerang, Piotr Mełech i Ksawery Wójciński
koncert
godz.20
wstęp 20 złChicagowski perkusista Michael Zerang zagra dwa koncerty w Powiększeniu (14ego i 17ego marca). Będą to dwa zupełnie inne od siebie projekty muzyczne.
W niedziele, 14 marca, Zerang zagra wraz z Ksawerym Wójcińskim (kontrabas) oraz z Piotrem Mełechem (klarnet). Będzie to pierwsze spotkanie tych muzyków i zagrają oni w pełni improwizowana muzykę z pogranicza free jazzu, muzyki współczesnej i etnicznej (arabskiej).

Drugi koncert, 17 marca będzie bardzo odważnym i rzadkim na naszej scenie połączeniem muzyki improwizowanej z tańcem współczesnym. Wraz z Zerangiem na scenie pojawia się dwie tancerki: Renata Piotrowska i Laura Murphy.

Obydwa te wydarzenia będą o tyle ciekawe ze przyświeca im idea wolnej improwizacji. W zetknięciu z taka postacią jak Michael Zerang będzie to rzadka sposobność wysłuchania i zobaczenia na scenie tego typu projektów.

Michaela Zerang, Piotr Mełech i Ksawery Wójciński
koncert
Triowe koncerty Michaela Zeranga, Piotra Mełecha i Ksawerego Wójcińskiego będą pierwszym spotkaniem muzyków. Michael Zerang to jeden z najwszechstronniejszych perkusistów i perkusjonalistów na światowej scenie jazzowej - znakomicie odnajduje się zarówno w składach odwołujących się do jazzowej tradycji, jak i tych mocno osadzonych w kontekście tradycji free improv odległej od jazzowej proweniencji. Gra także - koncertuje i nagrywa - muzykami etnicznymi pochodzącymi z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Piotr Mełech najsilniej czerpie z tradycji free improv.
Ksawery Wójciński wnosi do muzyki liczne odwołania do muzyki klasycznej, dodekafonistów i europejskiej awangardy dwudziestego wieku. I pomiędzy tymi nurtami - jazzem, etno, free improv i klasyczną awangardą będzie rozpięte muzykowanie tria, pokazujące spotkanie trzech niezwykłych osobowości oraz kreatywność i otwartość najmłodszego pokolenia polskich improwizatorów, umożliwiając im zdobycie niebagatelnych doświadczeń u boku jednego z najważniejszych perkusistów współczesnego jazzu.

Michael Zerang - perkusista, improwizator i kompozytor, jeden z czołowych muzyków amerykańskiej sceny jazzowej. Urodził się w 1958 roku w Chicago. Pracował i współtworzył wiele lokalnych grup: Liof Munimula, The Neutrino Orchestra, Trio Troppo, The Wonderfuls, The Blue Angels, Sam Pappas' Tumbling Strains, Frozen Lucy, The Quirt Quintet, Musica Menta, The Vandermark Quartet, Dream Cheese, The Sputter Ensemble, In Zenith, i Broken Wire . Pracował z najważniejszymi muzykami amerykańskiej i europejskiej sceny jazzowej: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, czy Fred Lonberg-Holm. Nagrywał dla wielu czołowych wytwórni muzycznych m.in. Okka Disc, boxMEDIA, Kontrans, Southport, Quinnah, Eighth Day Music, Garlic, i Platypus.
Gościnnie współpracuje z performerami z School of the Art Institute of Chicago oraz zajmuje się analizą rytmiczną tańca w The Dance Center of Columbia i Northwestern University, a także prowadzi kursy kompozycji w ramach Choreographer Collaborations na Northwestern University, oraz muzyki dla dzieci w The Jane Adams Hull House.

Ksawery Wójciński - kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Mikołaj Trzaska, Hans Peter Salentin, Norris Garner, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency Jazz Sextet, Hera kwartet. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Piotr Mełech - wszechstronny klarnecista, kompozytor, aktywny muzyk poznańskiej sceny improwizowanej, chętnie odwołujący się do jazzowej tradycji, jak i europejskiej awangardy i free improv, współtwórca formacji Enterout Trio, Tfaruk Love Comunication, MPPG Quartet, Duo Odux (z Ksawerym Wójcińskim), Yazzbot Mazut (sextet), koncertował i nagrywał wraz z Patrykiem Lichotą, Clare Cooper, Chrisem Abrahamsem, Sebastianem Grzesiakiem; współpracuje z Teatrem Strefa Ciszy [muzyka do spektaklu "Kwatera" w ramach festiwalu Maski] oraz grupą teatralną "Kapral Feat. De Kolt" [muzyka do spektaklu "Bad Song"] a także z poznańskimi poetami - Edwardem Pasewiczem i Szczepanem Kopytem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz