poniedziałek, 15 marca 2010

UPPERDOG, reż. Sara Johnsen (Norwegia 2009). Wtorek 16.03 g 19.00 wstęp wolny


16.03.2010
Klub Filmowy Powiększenie i Centrum Europy zapraszają: “Upperdog” w reżyserii Sary Johnsen
g 19.00
WSTĘP WOLNY
film z angielskimi napisami


To opowieść o czwórce młodych mieszkańców dzisiejszego Oslo. Każde z nich na swój sposób próbuje realizować cele. Mads, który wrócił z wojskowej służby w Afganistanie, chce ułożyć sobie życie i wymazać złe wspomnienia. Zamknięta w sobie Yanne poszukuje miłości i marzy o odnalezieniu brata, z którym ją niegdyś rozdzielono. Pracująca z nią Maria jest w Norwegii z przymusu, w Polsce zostawiła syna. Tryskająca energią i optymizmem zdaje się być postacią z innej bajki. Wieczorami zmywa w restauracji, w ciągu dnia sprząta u zamożnych Norwegów. W jednym z domów poznaje Axela – rozpieszczonego i pozornie pewnego siebie yuppie, który konsekwentnie ucieka przed ustatkowaniem. Mimowolne kontakty między bohaterami, w których łącznikiem staje się Maria, wyciągają na światło dzienne ich tłumione lęki i potrzeby, i stają się próbą wyjścia z dotychczasowej wegetacji.
Film uczestniczył w Konkursie Międzynarodowym zeszłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

«„Upperdog” stwarza z początku wrażenie totalnie nienorweskiego filmu. (…) Ale nie dajcie się zwieść: „Upperdog” jest tak norweski jak rytualne polowanie na łosia, które ma miejsce również w filmie.» (Aftenposten)
«„Upperdog” Sary Johnsen imponuje odwagą; jest równie rozrywkowy, co dający do myślenia.» (Dagsavisen)
«Polka Agnieszka Grochowska, która gra Marię, jest naprawdę warta pochwały.» (Dagbladet)

«Historia, której akcja rozgrywa się w Norwegii, ale równie dobrze mogłaby wydarzyć się pod inną szerokością geograficzną, ma charakter uniwersalny, opowiedziana została za pomocą prostego języka i choć porusza wiele istotnych problemów - od adopcji i emigracji zarobkowej, przez wojnę w Afganistanie, na poszukiwaniu własnej tożsamości, miłości i związkach kończąc - unika patosu i moralizatorstwa.» (Stopklatka)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Upperdog, Norwegia 2009
Reżyseria: Sara Johnsen
Scenariusz: Sara Johnsen
Zdjęcia: John Andreas Andersen
Obsada: Agnieszka Grochowska, Herman Sabado, Mads Sjøgård Pettersen, Bang Chau
Język: norweski (angielskie napisy)
Czas trwania: 100 min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz