piątek, 10 lipca 2009

Raphael Rogiński solo juz w sobotę 11.07W programie wariacje na temat twórczości artystów niezwykle ważnych dla amerykańskiej kultury muzycznej, takich jak John Fahey, Bob Dylan, Tom Waits czy Johnny Cash.

start o 20
wstęp 20 zł


Znany jako jeden z najoryginalniejszych improwizatorów młodego pokolenia w Polsce, Rogiński udowodni jak bardzo pojemne i niezwykle bogate mogą być tradycje muzyczne gatunków takich jak folk, blues czy country. Raphael Roginski – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku źycia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologie i etnomuzykologie. Od samych początków działalnosci twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko zwiazany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalnosci. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. Prymitywna muzyka ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki(Harry Partch,Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“ w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling) , performances (np. J. Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz slowo( np. Tadeusz Rozewicz, Mieczyslaw Mysliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). Koncertuje glownie w ramach projektow autorskich – wystepuje solo lub w lub jako lider zespolow. W tej chwili stale projekty muzyczne to wspomniane: Shofar ,Cukunft, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.
Gral i wspolpracowal min. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom , Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigonski, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Vadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafal Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikolaj Trzaska, Maria Peszek. Bierze udzial w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki wspolczesnej np.:Festiwal Kiultury Zydowskiej w Krakowie, „Simcha“ Wroclaw, Cztery Kultury Łódź, “ Ha motiv Ha jehudi”Warszawa, „Rainbow Coalition Festival”, Hanover USA, Warszawska Jesien, Gaudeamus Music Week Haga Holandia, Ars Electronica Linz Austria, “WUJ-ek” 2001 - 2005, Warszawa, G2 Music for creative chamber orchestra, „Villa Warszawa“, NuFolk, Gdańsk, Swieto muzyki Paryz, Pora Poezji i wiele innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz