wtorek, 22 grudnia 2009

Klub Filmowy Powiększenie: Miasto gniewu/Crash, reż. Paul Haggis - DZIŚ DZIŚ g 19.00

22.12
Miasto gniewu/Crash, reż. Paul Haggis, USA/Niemcy 2004, 112’. Występują m.in.: Sandra Bullock, Matt Dillon, Thandie Newton, Ryan Phillipe.
g 19.00
wstęp wolny

wstęp i poprowadzenie dyskusji: Albert Jawłowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Miasto gniewu/Crash, reż. Paul Haggis, USA/Niemcy 2004, 112’.
Występują m.in.: Sandra Bullock, Matt Dillon, Thandie Newton, Ryan Phillipe.
Film nagrodzony m.in. Oscarem dla najlepszego filmu roku.

Los Angeles, kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Na poboczu drogi znalezione zostaje ciało brutalnie zamordowanego człowieka. W tym momencie akcja filmu cofa się o 24 godziny, losy kilkorga nieznajomych sobie ludzi splatają się ze sobą. Paul Haggis przedstawił okrutną, poruszającą opowieść o ludziach z różnych klas i o odmiennych kolorach skóry, którzy mieszkają w jednym mieście, nie potrafią się jednak porozumieć. Upokarzają się i obwiniają wzajemnie o własne klęski i niepowodzenia.

Klub Filmowy Powiększenie, rozpoczynający działalność w klubie Powiększenie, otwieramy głównie dla młodych widzów: licealistów i studentów, ale też dla dotychczasowych bywalców klubu i nowych odbiorców. Chcemy, by spotkania Klubu inspirowały do żywej debaty na temat problemów współczesności i wartości ważnych w dzisiejszej rzeczywistości – stąd hasło „Dekalog dziś”.

„Dekalog dziś” I: Przetrwać w mieście

Miasto jest jedną z najbardziej „filmowych” scenerii, a w wielu dziełach funkcjonuje nie tylko jako tło wydarzeń, lecz swoiste środowisko wywołujące określone postawy, szczególny rodzaj znaczącej przestrzeni, a nawet metafora całej współczesności, prowokując do pytań dotyczących takich problemów jak przemoc, anonimowość, zanik więzi wspólnotowych i pojawianie się więzi nowych, przemiany stylów i form komunikowania się.

Proponujemy zatem cykl filmów, które charakteryzują się istotnymi wartościami artystycznymi, a jednocześnie przedstawiają przestrzeń miasta jako przestrzeń codziennych wyborów etycznych i relacji społecznych.

Projekcje filmów będą poprzedzone krótkim wstępem, a po seansie zapraszamy wszystkich do dyskusji na temat wartości i postaw przedstawionych w filmie.
Wstęp wolny. Start: godzina 19.

Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta St. Warszawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz