czwartek, 22 kwietnia 2010

DZIŚ czwarty dzień 1 urodzin Powiększenia - Mangan // Türkowsky // Cavaliere // Aman // Altermatt


22.04.2010
Felicity Mangan (AU) Marcel Türkowsky (G/FR) Francesco Cavaliere (IT) Benjamin Laurent Aman (CL) Benjamin Altermatt (FR)
koncert + impreza / 1. urodziny PowiĘkszenia
g. 20
wstęp 20zł

Felicity Mangan - http://www.myspace.com/lesson78

Felicity Mangan to australijska artystka mieszkająca obecnie w Berlinie. Swoją technikę rozwijała współpracując z tancerzami, artystami wizualnymi oraz muzykami. Wykorzystuje cyfrowe techniki komponowania do przetwarzania dźwięków nagranych w terenie i sampli z własnego dźwiękowego archiwum. Badając fizyczne właściwości tak spreparowanych nagrań, prezentuje efekty poprzez własnego pomysłu systemy wzmacniaczy zbudowane ze znalezionych przedmiotów. Występowała i współpracowała z tancerzami współczesnymi Phoebe Robinson i Julią Robinson (Half Finished World, Melbourne, 2006), artystkami wizualnymi Amandą Marburg (Linden Contemporary Art Space, Melbourne 2006) i Rebeccą Ann Hobbs (Australian Centre for Photography, Melbourne, 2004) oraz jako członek zespołu Function Ensemble, z którym nagrała album „Secret Miracle Fountain” i koncertowała po całej Europie w 2007 roku (w tym cztery koncerty w Polsce). W 2008 roku była artystką-rezydentem w MoKS, Centrum Sztuki i Praktyk Społecznych w Estonii.

Marcel Türkowsky - http://www.myspace.com/marceltuerkowsky

Muzyczne dokonania Marcela Türkowsky’ego (Berlin, rocznik 1978) czerpi_ą z fascynacji znaczeniem muzycznego eksperymentu i pytania o muzyczną twórczość w różnych kulturach. Zdradzając inspiracje Walterem Marchettim, Türkowsky tworzy na pograniczu sztuki, muzyki, filozofii, antropologii, improwizacji i percepcji. Jego muzyczne intencje krążą wokół opowiadania historii, zadumy, snów, transu, doznań wizualnych, halucynacji, duchowości, animizmu, odmiennych stanów świadomości i granic wszelkiej natury.

Francesco Cavaliere - http://www.nathiascatola.com

Francesco Cavaliere (Piombino, Italy, 1980) studiował muzykologię na wydziale D.A.M.S. Uniwersytetu w Bolonii (Drama, Art and Music Studies). Tytuł magistra uzyskał z etnomuzykologii w 2008 roku. Jego praca koncentruje się na koncepcji i tworzeniu instrumentów, a jego instalacje opierają się na obserwacjach zjawisk akustycznych wywoływanych przez różne znalezione materiały. Proste, namacalne dźwięki wspomagane są aktami performatywnymi i użyciem elektroniki w celu zautomatyzowania niektórych źródeł dźwięku. Mieszka i pracuje między Berlinem a Bolonią.

Benjamin Laurent Aman - http://www.benjaminlaurentaman.com

Benjamin Laurent Aman, rocznik 81, to francuski artysta zajmujący się dźwiękiem i światłem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Nancy. W swoim koncepcyjnym podejściu do sztuki łączy ze sobą różne media od rysunków, przez przedmioty, konstrukcje po instalacje i dźwięk. Jego sztuka zmierza do określenia granic pojemności przestrzeni (wizualnej lub dźwiękowej), pamięci i konstrukcji umysłowych, korzystając przy tym raczej z minimalnych środków wyrazu. Jego prace były prezentowane jako monografie oraz podczas wystaw wspólnych. Brał udział w licznych performencach i festiwalach w Europie zarówno solo jak i w ramach francusko-aerykańskiego duetu Crystal Plumage. Prowadzi wytwórnię Razzle Dazzle, w której w limitowanych nakładach wydaje pozycje z zakresu sztuk pięknych, noise'u i eksperymentów dźwiękowych.


Benjamin Altermatt - http://www.myspace.com/benjaminaltermatt

Benjamin Altermatt to Chilijczyk mieszkający w Berlinie. W 1995 komponuje swój pierwszy soundtrack do krótkometrażowego horroru. W 2002 przeprowadza się do Rzymu, żeby studiować włoski i historię sztuki. W 2003 poznaje Francesco Cavaliere’a na łodzi płynącej do Stromboli. Przeprowadza się do Bolonii by studiować sztuki piękne. W 2004 zostaje wokalistą tropical-popowego zespołu “amazing bahia e i fanciulli protosportivi”. W 2007 gościnnie studiuje na ateńskim wydziale sztuk pięknych. W 2009 po uzyskaniu tytułu magistra na uczelni w Bolonii wyjeżdża po raz pierwszy do Chin i nagrywa tam serię filmów, które następnie odtwarza w Pekinie. Od 2009 do końca 2010 pracuje nad cyklem „indias indios”, serią rysunków i utworów.
Projekt Indias Indios ujawnia delikatne granice między muzyką świata a awangardą, znajdując między nimi miejsce zarówno dla indiańskiego rzemiosła jak i sztuki współczesnej. W czasach cyfryzacji, słowo „analogowy” w dziwny sposób stało się synonimiczne z powrotem do natury. Biorąc sobie ten pogląd do serca Benjamin Altermatt zbiera porzucone albo uszkodzone kasety magnetofonowe tak, jak ktoś mógłby gromadzić drewno na rozpałkę pod ognisko przy tipi. Klei je potem a mieszczącą się na nich muzykę łączy w hipnotyczne pętle i przepuszczając przez różne zniekształcenia układa warstwami jedną na drugiej. Dźwiękowe projekty Altermatta nadają duchowego wymiaru czemuś, co w innych okolicznościach nazywałoby się noise. Obok skojarzeń ze świergoczącym ptactwem i wiejącym wiatrem, w meandrach sprzężeń słuchacz z całą pewnością dostrzeże subtelną melodię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz