poniedziałek, 10 sierpnia 2009

12.08 CUKUNFT koncert G 20


Rogiński/Szamburski/Górczyński/Szpura
Rogiński/Szamburski/Górczyński/Szpura

Zespół Cukunft (Przyszłość) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem zespołu jest kontynuowanie tradycji miejskiej muzyki żydowskiej Europy Wschodniej w sposób, który nie odgradza się od współczesności. Materiał, nad którym pracuje zespół, powstaje spontanicznie, jak i jest poparty badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

W pierwotnym składzie (R. Roginski, Paweł Szamburski - klarnet, Tomasz Duda - saksofon barytonowy) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) żyjącego i tworzącego w międzywojniu w mieście Kraków. Z materiałem tym grupa wydała w 2005 r. swą pierwszą płytę "Lider fun Mordechaj Gebirtig" (wyd. własne).

Po zmianach w składzie (T. Dudę zastąpił Kuba Kossak na fagocie, dołączył Piotr Kaliński na instrumentach perkusyjnych) grupa wykonuje utwory polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych). Oszczędne opracowanie i wykonanie utworów przez zespół daje możliwości wsłuchania się w całe spektrum dźwięków charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej.

Więcej na:
www.cukunft.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz