wtorek, 19 stycznia 2010

Klub Filmowy Powiększenie i PopUp zapraszają: DJ Spooky „Rebirth of a Nation“ - FILM W ANGIELSKIEJ WERSJI JEZYKOWEJ

Klub Filmowy Powiększenie i PopUp zapraszają:
DJ Spooky „Rebirth of a Nation“
(Birth of a Nation/Narodziny Narodu, reż. DW Griffith, USA 1915, 190‘ - remix audiowizualny autorstwa DJa Spooky, 100')Remix audiowizualny, przez niektórych nazywany też multimedialnym performance’em – „Rebirth of a Nation” („Odrodzenie narodu”) z 2004 roku.
Projekt oparty został o jeden z najpopularniejszych filmów kina niemego, „The Birth of a Nation” D.W. Griffitha z 1915 roku, do dziś budzącego kontrowersje ze względu na treść propagującą wyższość białej rasy oraz gloryfikującą działania Ku Klux Klan. W „Rebirth of a Nation” cyfrowo przetworzone sceny z filmu Griffitha przeplatają się z zapisem działań współczesnych artystów pochodzenia afrykańskiego – głównie muzyków i tancerzy. „Rebirth of a Nation” to współczesny komentarz do wciąż trwających nieporozumień i konfliktów na tle rasowym. Obrazowi towarzyszy muzyka w wykonaniu DJ Spooky'ego i Kronos Quartet.
DJ Spooky to eksperymentator, pionier muzyki ambient tworzący też dub, jazz, hip-hop, techno, laureat prestiżowych nagród artystycznych (np. Camera D’Or na festiwalu w Cannes czy Sundance Film Festival), autor projektów audiowizualnych stanowiących komentarz wybranych problemów współczesnego świata (np. dialog międzykulturowy, globalizacja, ocieplenie klimatu), postmodernistyczny poeta, autor tekstów drukowanych m.in. w „The Village Voice”, „The Source”, „Rap Pages”, „Paper Magazine”.
Jego twórczość dowodzi, że bycie DJ-em to prawdziwa sztuka, że za użyciem elektroniki, cyfrowych kodów i znaków kryje się spójna filozofia i konkretne przesłanie.

http://www.popupmusic.pl/koncert/50/dj-spooky-rebirth-of-a-nation

Wywiad z DJem Spooky w PopUp http://www.popupmusic.pl/no/25/artykuly/268/dj-spooky-wywiad-z-paulem-d--millerem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz