poniedziałek, 17 maja 2010

Rempis Percussion Quartet (US) - sobota!


22.05.2010
Rempis Percussion Quartet (US)
Koncert
g. 20
wstęp 20/30 (przedsprzedaż biletów w Powiększeniu)


Założony w kwietniu 2004 roku The Rempis Percussion Quartet, szybko zdobył opinię jednej z najciekawszych grup młodego jazzu z Chicago, zwłaszcza z uwagi na oryginalne brzmienie kwartetu, z dwoma znakomitymi perkusistami w składzie (Tim Daisy i Frank Rosaly). Zespół czerpie z szeroko pojętej tradycji Afryki Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, funku i free jazzu, tworząc spontaniczną muzykę opartą na niepowstrzymanej energii i inwencji melodycznej lidera.

W tym roku w wytwórni NoT Two Records ukazała sie płyta The Rempis Percussion Quartet - "The Disappointment of Parsley", będaca zapisem koncertu grupy w "Alchemii" 6 kwietnia 2008 r.

Dave Rempis to kompozytor i saksofonista (altowy, tenorowy i barytonowy), absolwent antropologii i etnomuzykologii Northwestern University oraz University of Ghana w Legon. Karierę muzyczną rozpoczął w 1997 roku i bardzo szybko otrzymał ofertę zastąpienia Marsa Williamsa w kwintecie Kena Vandermarka, którego jest stałym członkiem do dzisiaj. Krótko po tym działalność rozpoczęły wymienione już autorskie formacje Dave'a Rempisa. Koncertował i nagrywał z rozmaitymi składami - w triach z Alekiem Ramsdellem i Jerrym Bryertonem, Jasonem Roebke i Jimem Bakerem. Od początku został zaproszony do formacji Kena Vandermarka Territory Band a także the Brian Dibblee Quartet oraz the Chicago Improvisors. Współpracuje z wszystkimi najważniejszymi muzykami chicagowskiego młodszego pokolenia (Hamidem Drakiem, Joe Morrisem, Fredem Lonberg-Holmem, Michaelem Zerangiem, Kevinem Drummem), a także europejskiej sceny awangardowej (Axelem Doernerem, Paulem Lyttonem, Frederikiem Ljungkvistem, Per-Ake Holmlanderem i wieloma innymi).

Perkusista Timothy Daisy urodził się 15 lipca 1976 r. w Waukegan w stanie Illinois. Tim jest jedną z podpór chicagowskiej sceny jazzowej od roku jego przybycia do Chicago (1997). Jednym z pierwszych muzyków, z którym Tim wtedy nawiązał kontakt był Dave Rempis - ich współpraca trwa po dziś dzień. W 1998 roku powstał pierwszy wspólny projekt - trio Triage (pierwotnie grał w nim na basie Gordon Lewis, w 2000 roku zastąpił go Jason Ajemian). Oprócz tego wraz z Davem Tim Daisy realizuje równolegle kilka różnych projektów - Tim Daisy / Dave Rempis Duo, Rempis Percussion Quartet czy The Engines (wraz z Jebem Bishopem i Natem McBridem). W roku 2001 Tim Daisy dołączył do kwintetu Kena Vandermarka - The Vandermark 5 (zastąpił tu Tima Mulvennę). Owocem tego spotkania jest pięć studyjnych albumów i dwa koncertowe boksy oraz współpraca wraz z Kenem Vandermarkiem w kilku innych grupach - Bridge 61 (wraz z Natem McBridem i Jasonem Steinem) oraz Frame Quartet (wraz z Fredem Lonberg-Holmem oraz Natem McBridem). Efektem trasy po Polsce Dragons 1976 w lutym 2008 roku jest współpraca Tima Daisy'ego z polskimi muzykami - triem The Light, a także duetowy projekt z klarnecistą Wacławem Zimplem. Tim prowadzi także własne zespoły, których repertuar bazuje na jego kompozycjach - są to Festival Quartet (z Keefem Jacksonem, Joshem Bermanem oraz Antonem Hatwichem), Sky and Light (z klarnecistą basowym Jasonem Steinem i Antonem Hatwichem) i New Fracture Quartet (z Jamie'm Branchem, Dave'm Miller'em i Nate'm McBride'm).

Ingebrigt Haker Flaten to najaktywniejszy basista norweskiej sceny jazzowej. Odnajduje się zarówno w stylistyce free jak i bardziej tradycyjnych formach jazzu. Zadebiutował świetnym autorskim albumem "The Year of the Boar" (Jazzland), m.in. z Davem Rempisem i Jeffem Parkerem. Z Kenem Vandermarkiem i Håvardem Wiikiem tworzy trio Free Fall.

Pochodzący z Arizony Frank Rosaly mieszka i gra w Chicago od 2001 roku. Jest aktywnym członkiem wielu formacji, m.in.: Chicago Luzern Exchange, Rob Mazurek's Mandarin Movie, Fred Lonberg-Holm's Valentine Trio, Anchor, Postcards, Ken Vandermark's Crisis Ensemble, Slow Cycle, Matana Robert's Chicago Project, The Rempis Percussion Quartet, Rolldown, Fast Citizens, The Ingebrigt Haker-Flaten Quintet, Princess Princess, Musket, The Flatlands Collective The Nels Cline/Jeff Parker Quartet, The Nick Broste Quintet, Get in to Go Out, The Jeb Bishop Trio, Hearts and Minds, Josh Berman and His Gang, Remindring, Softbeater (solowy projekt).

The Rempis Percussion Quartet (Dave Rempis - saxophones, Tim Daisy - drums, Ingebrigt Haker Flaten - double bass, Frank Rosaly - drums)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz