poniedziałek, 12 lipca 2010

ADKF Pięć Smaków: Filmy Sun Koh / Dirty Bitch / Bedroom Dancing / The Secret Heaven


18 lipca (niedziela)
ADKF Pięć Smaków: Filmy Sun Koh
godz 17:00
wszystkie filmy wyświetlane z polskim tłumaczeniem
wstęp wolny

Filmy Sun Koh

Dirty Bitch / Nu Vu
Singapur 2009, 14’

Bedroom Dancing
Singapur 2006, 20’

The Secret Heaven
Singapur 2002, 16’

Sun Koh urodziła się i tworzy w Singapurze, jej filmy pokazywane i nagradzane są na międzynarodowych festiwalach (m.in. Rotterdam 2007, Vancouver IFF 2008, 2009) . W ramach kolejnego seansu ADKF Pięć Smaków zaprezentujemy zestaw jej trzech produkcji: brawurowy Dirty Bitch oraz, po raz pierwszy w Polsce, Bedroom Dancing i The Secret Heaven.

The Secret Heaven

Pięcioletnia Qian spędza wiele czasu unikając lekcji gry na pianinie, do których zmusza ją wymagająca matka. Poszukując ucieczki od presji, jakiej jest poddawana, dziewczynka w końcu znajduje dla siebie idealne rozwiązanie – pójście do Nieba.

Bedroom Dancing

Inspirowany prawdziwą historią mężczyzny aresztowanego za masturbowanie się we własnym domu, „Bedroom Dancing” opisywany jest jako najbardziej wyuzdany, nie będący pornografią film, jaki powstał w Singapurze. Bardziej poetycko, mówi się też, że jest „odą do miłości cielesnej”. Opowiada historię pary czerpiącej wiele przyjemności ze swojej miłości, dopóki podglądająca ich sąsiadka nie zdecyduje się donieść o ich wyczynach policji.

Dirty Bitch

Młody mężczyzna snuje pełne przemocy fantazje na temat ciężarnej koleżanki, która go ignoruje. Przepełniona złością dziewczyna zamierza za wszelką cenę usunąć niechcianą ciążę. Związane z tym upokorzenia sprawiają, że w odwecie dokonuje krwawych zemst. Oto efekt inspiracji filmem Nenette et Boni Claire Denis. Singapurska reżyserka postanowiła zemścić się na cenzorach, którzy okaleczyli dzieło francuskiej autorki i z przekorą nakręciła własną wersję tej historii.

http://www.youtube.com/watch?v=ElACn66ZMTQ


Azjatycki DKF Pięć Smaków to realizowany od ponad dwóch lat przez Fundację Sztuki Arteria cykl projekcji filmów fabularnych i dokumentalnych z Azji Południowo - Wschodniej oraz produkcji wpisujących się bezpośrednio w kulturową i polityczną temperaturę tego rejonu świata. Są to często filmy niedostępne w polskiej dystrybucji i nigdy wcześniej nie pokazywane. Celem ADKF Pięć Smaków jest umożliwienie warszawskiej publiczności zasmakowania w azjatyckim kinie jakiego nie znają i jakie trudno jest zobaczyć gdziekolwiek indziej. Każdemu seansowi towarzyszy prelekcja i dyskusja z publicznością. Filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

ADKF Pięć Smaków jest jednym z działań przygotowujących do odbywającego się na jesieni Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Jest to jedyny w Polsce przegląd azjatyckiej kinematografii i towarzyszą mu liczne wydarzenia artystyczne oraz spotkania z twórcami filmowymi. Tegoroczna, czwarta edycja Festiwalu odbędzie się 28 października – 2 listopada w Warszawie, a w jej ramach zaprezentowane zostaną filmy między innymi z Singapuru, Malezji, Tajlandii i Wietnamu. Więcej na stronie www.piecsmakow.pl

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz