wtorek, 25 stycznia 2011

Kayo Dot (US) / koncert / 27.02


Kayo Dot (US)
Koncert
g. 20
wstęp 20/30 pln


Kayo Dot powstało w 2003 roku po rozpadzie progresywno-metalowej grupy maudlin of the Well. Wokalista i multiinstrumentalista Toby Driver wyjaśniał potem, że nowy zespół będzie kontynuował muzyczny kierunek obrany przez motW, nie zamierza jednak powielać dokładnie tych samych dźwięków. Powielanie czegokolwiek to zresztą ostatnie, co można by przypisać muzyce Kayo Dot.

Obecnie zespół liczy pięcioro członków (Toby Driver - voc, g, bg, k, pno, Mia Matsumiya - viol, voc, Daniel Means - g, Terran Olson - k, David Bodie - dr) i ma na koncie 3 studyjne albumy: Choirs of the Eye (2003), Dowsing Anemone with Copper Tongue (2006) i Blue Lambency Downward (2008). Każdy z nich eksploruje odmienny muzyczny obszar, każdy - co też nie jest bez znaczenia - został wydany w innej wytwórni (odpowiednio Tzadik, Robotic Empire i Hydra Head). Gdyby upierać się przy klasyfikacji, muzyka Kayo Dot mogłaby znaleźć swoje miejsce w jednej z najbardziej pojemnych muzycznych szufladek, tej z napisem „awangarda”. Grupa umiejętnie łączy metal, rock, jazz, muzykę klasyczną i przepuszcza wszystko przez psychodeliczną maszynkę, tworząc unikalną mieszankę. Nie jest to łatwa muzyka i pierwszy kontakt z nią może zniechęcać. Warto dać jej jednak więcej czasu, otworzyć szeroko uszy i odkrywać nowe dźwięki. Albumy sygnowane nazwą Kayo Dot to wielowarstwowe opowieści, których poszczególne wątki mogą pozostać ukryte nawet przy n-tym przesłuchaniu - by potem znienacka dopaść słuchacza i zupełnie zmienić kształt danego utworu.

Kayo Dot na żywo to bogate instrumentarium, hipnotyzujący wokal Toby’ego, spora dawka improwizacji i jedyny w swoim rodzaju klimat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz