niedziela, 13 lutego 2011

Feministyczny Salon Historyczny - Przed Dniem Kobiet o Dniu Kobiet.


Zapraszamy do Feministycznego Salonu Historycznego: spotkanie odbędzie się
14 lutego, w poniedziałek o godzinie 18 w klubokawiarni Powiększenie.

W roku 2011 przypada setna rocznica zorganizowanych obchodów Dnia Kobiet. Dnia, który miał w szczególny sposób wskazywać potrzebę walki o prawa polityczne i pracownicze kobiet. Dzień marcowy miał zamierzeniu jego twórczyń być świętem kobiet, niezależnie od ich przynależności państwowej, narodowej i ideologicznej. Swoista międzynarodówka kobieca. Do tej idei nawiązano już samą nazwą: Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Podczas naszego spotkania zajmiemy sie genezą Dnia Kobiet w Polsce oraz epoką PRLu, w której data 8 marca miała bardzo ideologiczne znaczenie.

Chcemy przybliżyć historię i kulisy wprowadzenia takiego święta kobiet na gruncie polskim przez socjalistyczne działaczki w drugiej dekadzie XX wieku. Poparły je działaczki kobiece nieidentyfikujące się z ruchem socjalistycznym, ale pojmujące cele i zadania „dnia kobiecego”. Jaki był odzew Polek na postulaty Klary Zetkin i kongresu kopenhaskiego w 1910 roku? Jak informowano opinię publiczną o konieczności wprowadzenia takiego święta także w Polsce?

Ponadto ciekawi nas jak i kto w epoce PRLu świętował i wykorzystywał idee Dnia Kobiet dla celów propagandowych i politycznych. Czy kobiety kiedykolwiek próbowały wykorzystać to święto dla własnych celów? Czy mężczyźni składając życzenia wychodzili poza esencjalistyczną wizję kobiety, czy widzieli ją tylko jako wyrobnicę kolejnego planu iluśletniego. Czy w PRL pamiętano o rodowodzie Międzynarodowego Dnia Kobiet, a może próbowano stworzyć alternatywę?

Nasza dyskusja o historycznych perspektywach Dnia Kobiet odbywa się na krótko przed tegorocznymi obchodami. Spotkanie urozmaicimy czytaniem źródeł z epoki, jak np. wezwanie Klary Zetkin, czy niepublikowane materiały z archiwum Zofii Moraczewskiej. Ponadto prześledzimy obchody marcowe w PRLu w oparciu o oficjalne dokumenty partyjne, dotrzemy do głosu samych kobiet i przytoczymy literackie refleksje nad sensem i charakterem „8 marca”.

Zapraszamy bardzo serdecznie

Iwona Dadej
Anna Nowakowska-Wierzchoś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz