poniedziałek, 19 października 2009

Jutro (20.10) - spotkanie wokół książki "Kto znajduje, źle szukał" Aglai Veteranyi.20.10
g 19
wstęp wolny
Spotkanie wokół książki "Kto znajduje, źle szukał" Aglai Veteranyi.
Po spotkaniu projekcja filmu "Hier Himmel" w reżyserii Ludwiga Metzgera opowiadającego o życiu i tworczości rumuńskiej pisarki i aktorki.


Wydawnictwo Czarne i Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia zapraszają na spotkanie z Katarzyną Leszczyńską - tłumaczką, autorką wstępu i pomysłodawczynią zbioru tekstów "Kto znajduje, źle szukał" zmarłej w 2002 roku Aglai Veteranyi.
Spotkanie poprowadzi Piotr Koft.

Po spotkaniu projekcja filmu "Hier Himmel" w reżyserii Ludwiga Metzgera, opowiadającego o życiu i tworczości rumuńskiej pisarki i aktorki. W przekładzie, opracowaniu i z przedmową Katarzyny Leszczyńskiej.
W książkach Aglai Veteranyi dziecięca naiwność miesza się z groteską, a okrucieństwo z pogodnym humorem. W obrazoburczych spostrzeżeniach przemyka błyskotliwy dowcip. Świnie chcą zostać pieczenią wołową, potwory wyjadają z puszek czas, dobry Bóg jak zawsze mieszka w dziurach w ziemi, dzieci patroszy się jak gęsi, a panienka Rosa przychodzi na podwieczorek z lwem. Kto znajduje, źle szukał zmarłej w 2002 roku rumuńskiej pisarki to zebrany i złożony przez Katarzynę Leszczyńską kolaż z nieznanej dotąd twórczości autorki. Są tu zdjęcia, pocztówki, prozatorskie miniatury, baśnie, próby dramatyczne, reportaże, notatki, wywiady prasowe, a także wspomnienia przyjaciół czy poświęcony jej pamięci esej biograficzny. Teksty nadesłali najbliżsi Aglai Veteranyi i to właśnie dzięki nim do naszych rąk trafia nowa książka pisarki."Im dłużej chodzę śladami Aglai i rozmawiam z bliskimi jej ludźmi, tym mocniej czuję, że udało się to, o czym marzyli po jej śmierci: żeby znowu cieszyć się nią, jej tekstami, żeby dać się wciągnąć w dialog, kiedy minie pierwszy przeraźliwy ból. Nie oddać jej całkowicie śmierci. Ta, jak ją nazywali przyjaciele, podziwiaczka i obejmowaczka świata jest z nimi nadal, inspiruje, rozśmiesza, zadziwia i tak jak wcześniej kontakt z nią grozi pojawieniem się kolejnego szalonego pomysłu."Katarzyna Leszczyńska"Aglaja Veteranyi przetworzyła swoje osobliwe życie na wybitną literaturę i zapłaciła za to najwyższą cenę."Piotr Kofta, "Dziennik"

Aglaja Veteranyi urodziła się w 1962 roku w Bukareszcie w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Rumunii wraz z rodzicami i siostrą uzyskała azyl w Szwajcarii. Objechała Europę, Afrykę, Amerykę Południową, aby w końcu osiąść w Zurychu. To tu w wieku siedemnastu lat rozpoczęła karierę aktorską, a kilka lat później zaczęła pisać. Wkrótce stała się jedną z najczęściej publikowanych autorek obszaru niemieckojęzycznego. Była współzałożycielką literacko-teatralnych grup eksperymentalnych Die Wortpumpe (Pompa słów) i Die Engelmaschine (Anielska maszyna) oraz laureatką licznych nagród m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Berlina 2000 i Nagrody im. Adalberta von Chamisso. 3 lutego 2002 roku popełniła samobójstwo. W języku polskim nakładem wydawnictwa Czarne ukazały się dwie książki pisarki: Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze oraz Regał ostatnich tchnień, a także zbiór tekstów Uprzątnięte morze, wynajęte skarpety i pani Masło. Sceniczne adaptacje jej prozy cieszyły się dużym powodzeniem wśród polskiej publiczności.

www.czarne.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz