piątek, 23 października 2009

27.10 g 19. Klub Filmowy Powiększenie => projekcja filmu Koniec Nocy


W najbliższy wtorek o godzinie 19.00 filmem Koniec nocy rozpoczynamy działalność Klubu Filmowego Powiększenie.
Przed projekcją dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW i dr. Albert Jawłowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wprowadzą nas krótkim wstępem w atmosferę filmu.
Po seansie zapraszamy widzów do pozostania z nami i zabrania głosu w dyskusji.
Zapraszamy!!

10.11
Klub Filmowy Powiększenie.
Dekalog dziś – cykl I: Przetrwać w mieście
Koniec nocy, reż. Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina, Polska 1956, 90‘.
Prelekcja/Film/dyskusja
g 19
wstęp wolny


Klub Filmowy Powiększenie, rozpoczynający swoją działalność w klubie Powiększenie, dedykowany jest głównie młodej publiczności: licealistom, studentom ale równiez dotychczasowym bywalcom klubu oraz nowym odbiorcom. Spotkania mają inspirować do żywej debaty na temat problemów współczesności i miejsca wartości w dzisiejszej rzeczywistości.
Stąd pomysł, by spotkania filmowe odbywały się pod ogólnym hasłem: Dekalog dziś.
Dekalog dziś – cykl I: Przetrwać w mieście
Miasto stanowi jedną z najbardziej „filmowych” scenerii, lecz w bardzo wielu dziełach funkcjonuje faktycznie nie tylko jako tło wydarzeń, ale w istocie swoiste środowisko wywołujące określone postawy, szczególny rodzaj znaczącej przestrzeni, a nawet metafora kultury współczesnej w całości, wywołująca pytania dotyczące takich problemów jak przemoc, anonimowość i zanik więzi wspólnotowych, przemiany stylów komunikacji, nowe formy więzi. Last – but not least to miasto jest przestrzenią życia potencjalnych odbiorców projektu.

Proponujemy zatem cykl filmów, które charakteryzują się istotnymi wartościami artystycznymi, a jednocześnie przedstawiają przestrzeń miasta jako przestrzeń codziennych wyborów etycznych i relacji społecznych.
Każde spotkanie odbędzie się z udziałem zaproszonych gości, animatorów kultury, wykładowców uniwersyteckich, ekspertów w określonej dziedzinie dyskursu społecznego. Po pokazie planujemy dyskusję z widzami na temat wartości i postaw przedstawionych w filmie. Dzięki temu zyskają oni większą świadomość filmu, jako dzieła dysponującego swoistym językiem artystycznym, ale zarazem aktywnie obecnego w dyskursie publicznym, także, jako jego komentatora.

27.10 Koniec nocy, reż. Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina, Polska 1956, 90‘. Występują m.in.: Zbigniew Cyblski, Roman Polański, Barbara Rachwalska.

Koniec nocy jest wspólną pracą dyplomową absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Autorzy w manierze bliskiej włoskiemu neorealizmowi pokazują prawdę o pokoleniu dwudziestolatków z drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Obraz młodzieży z filmu jest daleki od socrealistycznych schematów. Wręcz przeciwnie: cechuje ją nihilizm, lęk przed nudą, wewnętrzna pustka. By ją zagłuszyć schodzą na drogę przestępstwa i stopniowo wykolejają się. Czy zdążą się w porę zatrzymać i zawrócić?

Szczegóły dotyczące następnych terminów spotkań już wkrótce na stronach klubu:
www.klubpowiekszenie.blogspot.com
www.klubpowiekszenie.pl

Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta St. Warszawy,
we współpracy ze Stowarzyszeniem Plan B, Klubem Powiększenie.

Materiały filmowe udostępnione m.innymi dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej.
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Pin.
Opracowanie merytoryczne programu: dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz