czwartek, 12 listopada 2009

The Song Is You '09 juz niedługo!!! ...ruszyła przedsprzedaż biletów
THE SONG IS YOU ‘09

20.11.2009, Piątek
- Arturas Bumšteinas, „Five Songs”
- Red & Tonio Marinescu
- Ghédalia Tazartès

21.11.2009, Sobota
- Ergo Phizmiz
- Justin Bond
- Ergo Phizmiz & Justin Bond Improv

22.11.2009, Niedziela
- Momus
- Reinhold Friedl & Bernhard Schütz play Robert Schumann

03.12.2009, Czwartek
- Kyst
- AU


THE SONG IS YOU 09
Od Schumanna do Bumšteinasa

czyli co stało się w muzyce popularnej od XIX-wiecznych pieśni niemieckiego romantyka do XXI-wiecznych kompozycji pop-noise’owych litewskiego post-minimalisty? Albo: czym jest muzyka popularna, jeśli odsączyć ją od marketingu wielkich wytwórni i szalejących nastolatków? I jeszcze zbliżyć odrobinę do muzyki eksperymentalnej – jej form, miejsc prezentacji czy nastawienia artystów…

Arturas Bumšteinas & Mikołaj Pałosz, Hubert Zemler, XV Parówek & zespół wokalny play „Five Songs” [Litwa / Polska; elektronika, wiolonczela, perkusja, głosy]
Jeden z najbardziej utalentowanych kompozytorów muzyki współczesnej na Litwie zdekonstruował kilka piosenek wprowadzając je w świat medytacyjno-noise’owej współczesnej kompozycji. Albo raczej wyprowadzając muzykę współczesną na grząskie pole ekstatycznego popu. Kompozycja na elektronikę, wiolonczelę, perkusję i pięcioosobowy zespół wokalny związany ze Spotkaniami Wokalnymi Gębofon.

Ghédalia Tazartès [Francja; głos, taśmy]
„Język, w którym śpiewam stworzyłem sam. Moi rodzice mówili między sobą po hiszpańsku więc musiałem wymyślić coś, czego i oni by nie rozumieli”. Jedna z bardziej tajemniczych postaci muzyki eksperymentalnej rozwijanej poza jakimikolwiek nurtami. Tworzący od ponad trzydziestu lat, nagrywający raz na kilka, niemal poza obiegiem rynkowym. Mówi się czasem, że jest to żydowski blues zrodzony z hiszpańskich rodziców mieszkających w Paryżu. Słowem – mistyczne pieśni na głos i taśmy.

Red & Tonio Marinescu
[Francja; głos, gitara, perkusja]
Blues prosto z delty Missisipi. A konkretnie z Lille, pod granicą z Belgią. Red i Marinescu od lat pozostają wierni swej pierwszej pasji, nawet jeśli na ich techniki instrumentalne większy wpływ miała wieloletnia współpraca z Noëlem Akchoté i słuchanie perkusistów Toma Waitsa. Ten blues tonie w szumach, zgrzytach i francuskim akcencie niepodrabialnego głosu Reda.

Ergo Phizmiz [Anglia; wszystko]
Zwariowany i niezwykle błyskotliwy multiinstrumentalista interesujący się w tej samej mierze plądrofonią, co muzyką klasyczną. Tak samo dobrze radzi sobie z każdym instrumentem, jak z jego tanią imitacją dla dzieci. Wszystko, co ma pod ręką może złożyć się na sztukę radiową, instalację dźwiękową czy koncert popowy.

Justin Bond [USA; głos, fortepian]
Justin Bond!! Kultowa postać nowojorskiej bohemy. Sam uważa się za kabareciarza, co nie przeszkadza mu nagrywać eksperymentalne płyty z Otomo Yoshihide i Bobem Ostertagiem. Śpiewa dla tysięcy ludzi w Carnegie Hall i dla kilkunastu w Joe’s Pub. Jeszcze do niedawna był żeńską połową słynnego Kiki & Herb dowodząc, iż pojęcia drag queen / drag kings czy trans-gender są często zbyt wąskie; obecnie koncertuje z inną zjawiskową „kabaretką”, Our Lady J. Bohater finałowej sceny filmu „Shortbus”, w którym zagrał sam siebie. Czyli kogo?

Momus [Anglia / Niemcy; głos, iPod]
Co się dzieje z kimś, kto jest bardziej popowy niż Prince, ale nigdy nie chciał podpisać lukratywnego kontraktu z wielką wytwórnią a jego piosenki nie figurują na żadnym Top 10? Śpiewa swoje wodewile w obskurnych klubach z muzyką eksperymentalną… I zostaje sam – na scenie wyłącznie z playbackiem z iPoda.

Reinhold Friedl & Bernhard Schütz play Robert Schumann [Niemcy; fortepian, głos]
Romantyczna miłość w piosenkach Schumanna, ale bez zakłamanej ckliwości głosu wokalisty; w zamian szeptana i krzyczana przez prawdziwego bohatera narracji niemieckiego kompozytora. W wykonaniu wybitnego aktora teatralnego Bernharda Schütza oraz założyciela zespołu Zeitkratzer, znakomitego pianistę specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej, Reinholda Friedla.

Kyst [Polska; wokal, gitara, bas, perkusja]
Muzyka Kyst łączy eksperyment ze słodkimi melodiami, jest jednocześnie zwiewna i nostalgiczna. Jej kameralna wrażliwość, namacalna tęsknota za harmonią i tajemnicza aura sprawiają że Kyst to jeden z najbardziej obiecujących projektów młodej polskiej sceny muzycznej.

AU [USA; wszystko]
Au to projekt fenomenalnego amerykańskiego multinstrumentalisty Luke'a Wylanda i perkusisty Dana Valatki (znanego z Jackie-O Motherfucker), lecz nierzadko rozrasta się do kilkunastoosobowego składu z towarzyszeniem chóru. Muzyka zespołu łączy w sobie freak-folk i formalne eksperymenty w stylu Briana Eno, współczesną amerykańską muzykę poważną i pop.

Pomysł: Michał Libera & Michał Borkiewicz
Miejsce: Powiększenie
Czas: 20.00
Bilety: 25 zł za wieczór lub 50 zł karnet
Kontakt: michal.libera@gmail.com, 507 107 759 oraz michal.borkiewicz@gmail.com, 508 316 976
Organizacja: Stowarzyszenie Plan B.
Promocja: Monika Zarzycka
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta St. Warszawa
Więcej: patakaind.blogspot.com oraz klubpowiekszenie.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz