wtorek, 10 listopada 2009

Klub Filmowy Powiększenie: Nienawiść/La Haine, reż. Mathieu Kassovitz


10.11
Klub Filmowy Powiększenie.
Dekalog dziś – cykl I: Przetrwać w mieście
Nienawiść/La Haine, reż. Mathieu Kassovitz, Francja 1995, 95’
Prelekcja/Film/dyskusja
g 19
wstęp wolny
Po seansie zapraszamy widzów do zabrania głosu w dyskusji.
Wstęp i prowadzenie dyskusji: filmoznawca i krytyk filmowy Wojtek Kałużyński


Klub Filmowy Powiększenie, rozpoczynający działalność w klubie Powiększenie, otwieramy głównie dla młodych widzów: licealistów i studentów, ale też dla dotychczasowych bywalców klubu i nowych odbiorców. Chcemy, by spotkania Klubu inspirowały do żywej debaty na temat problemów współczesności i wartości ważnych w dzisiejszej rzeczywistości – stąd hasło „Dekalog dziś”.
Dekalog dziś I: Przetrwać w mieście

Miasto jest jedną z najbardziej „filmowych” scenerii, a w wielu dziełach funkcjonuje nie tylko jako tło wydarzeń, lecz swoiste środowisko wywołujące określone postawy, szczególny rodzaj znaczącej przestrzeni, a nawet metafora całej współczesności, prowokując do pytań dotyczących takich problemów jak przemoc, anonimowość, zanik więzi wspólnotowych i pojawianie się więzi nowych, przemiany stylów i form komunikowania się.
Proponujemy zatem cykl filmów, które charakteryzują się istotnymi wartościami artystycznymi, a jednocześnie przedstawiają przestrzeń miasta jako przestrzeń codziennych wyborów etycznych i relacji społecznych.
Projekcje filmów będą poprzedzone krótkim wstępem, a po seansie zapraszamy wszystkich do dyskusji na temat wartości i postaw przedstawionych w filmie.

Nienawiść/La Haine, reż. Mathieu Kassovitz, Francja 1995, 95’. Występują m.in.: Vincent Cassel, Hubert Kounde, Said Taghmaoui. Film otrzymał liczne nagrody, m.in.: Złotą Palmę w Cannes za reżyserię, Europejską Nagrodę Felix za najlepszy debiut oraz Cezara za najlepszy francuski film roku.
Reżyser Mathieu Kassovitz przedstawia relacje pomiędzy mniejszościami etnicznymi zamieszkującymi paryskie blokowiska. Inspirowany autentycznymi wydarzeniami film ukazuje 24 godziny z życia trójki przyjaciół: Żyda Vinza, Afrykańczyka Huberta i Araba Saida. W efekcie zamieszek na tle rasowym, Abdel, ich arabski kolega zostaje brutalnie pobity przez policję. Bohaterowie postanawiają się zemścić...

Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta St. Warszawy,
we współpracy ze Stowarzyszeniem Plan B, Klubem Powiększenie.
Materiały filmowe udostępnione m.innymi dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej.
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Pin.
Opracowanie merytoryczne programu: dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Koordynator projektu: Monika Zarzycka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz