wtorek, 16 lutego 2010

Juz dzis!!! iTi ( Ken Vandermark/Paal Nilssen-Love/Johannes Bauer/Thomas Lehn) w Powiekszeniu!!!
Projekt iTi powstał w wyniku spotkania Thomasa Lehna i Kena Vandermarka.. Zaintrygowany elektronicznymi dokonaniami Thomasa Lehna na polu muzyki elektronicznej i współczesnej zaproponował mu współpracę co spotkało się z entuzjastycznym odzewem. Paal Nilssen-Love i Johannes nie byli wcale oczywistymi partnerami dla elektroniczno-frejazzowego duetu - dokooptowanie puzonu i bębnów mocniej jednak osadzało muzykę kwartetu w tak bliskiej Vandermarkowi jazzowej tradycji, a równocześnie nie osłabiało drugiego korzenia muzyki, projektu - europejskiej tradycji awangardowej i improwizowanej. Obaj bowiem muzycy słyną z niesamowicie szerokich horyzontów muzycznych oraz wielostylistyczności muzycznych dokonań. Pierwsze koncerty w 2007 roku potwierdziły niesamowity potencjał kwartetu i zachęciło muzyków do kontynuacji i rozwijania projektu. Muzyka grupy obejmuje niesamowicie szeroki obszar - pomiędzy free jazzową tradycją, noisem, a dekonstrukcją muzyki współczesnej i dźwiękowym minimalizmem free improv.

Ken Vandermark
Ken Vandermark – od ponad dwudziestu lat najbardziej twórczy przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. Jest liderem lub co-liderem zespołów: Vandermark 5, Bridge 61, the Peter Brotzmann Chicago Tentet, FME, Sonore, The Nilssen-Love/Vandermark Duo, the Territory Band and Free Fall. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego corocznie najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki. Nagrał kilkadziesiąt znakomicie recenzowanych płyt, w tym również w Polsce z Marcinem i Bartłomiejem Olesiami.

Paal Nilssen-Love
Bez wątpienie najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków młodego pokolenia, występuje i nagrywa wraz z Peterem Brotzmannem (Chicago Tenten), Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem (The Thing), Johnem Butcherem, Jebem Bishopem, Stenem Sandellem, Joe McPhee i Toshinori Kondo. Lider własnego kwartetu TownOrchestraHouse. Koncertuje i nagrywa także solo. Właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.

Johannes Bauer
Niemiecki puzonista, improwizator i kompozytor, urodził się w Halle w 1954 roku, w dawnym NRD, w latach 1971-77 studiował na akademii muzycznej w Berlinie wschodnim. Od lat 80-dziesiątych niezwykle aktywny na scenie jazzowej Niemiec i Europy (od 1980 roku partneruje m.in. Peterowy Brotzmannowi). Niesamowity pod względem techniki gry jak i twórczej inwencji. Nagrywa i koncertuje z najważniejszymi postaciami na awangardowej scenie tak Europy jak i Ameryki by wymienić tylko kilku muzycznych partnerów i projektów przez niego współtworzonych: Ken Vandermark, Derek Baily Company, Globe Unity Orchestra, Cecil Taylor European Orchestra, Peter Brötzmann Chicago Tentet.

Thomas Lehn
Od wczesnych lat 80-tych Thomas Lehn pracował jako performer, interpretator, kompozytor i improwizator muzyki współczesnej, tworząc indywidualny styl zakorzeniony w szerokim polu muzycznym. W latach 80-tych był pianistą w wielu formacjach jazzowych, uczestniczył też w warsztatach zespołowych prowadzonych przez Guntera Hampela, George Russella oraz Keitha Tippetta. Jako pianista grał koncerty od 1982 roku, wykonując zarówno nową muzykę współczesną, włączając w to wiele wykonań premierowych, oraz muzykę klasyczną, w tym z okresu romantyzmu.
Jako muzyk elektroniczny Lehn jest członkiem wielu formacji, miedzy innymi:Vario-34 w składzie Günter Christmann, Alexander Frangenheim, Mats Gustafsson, Paul Lovens, Christian Munthe , Konk Pack,Die Klangraeumer, M.I.M.E.O.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz