czwartek, 6 maja 2010

Rinus van Alebeek & Jeff Surak aka Violet - 8.05 w Powiększeniu.


08.05.2010
8.05.2010
Rinus van Alebeek & Jeff Surak aka Violet
Powiekszenie
godz. 20.00
wstęp 20 pln


Są różne sposoby mówienia o mojej muzyce. Nazwijcie ją muzyką konkretną bo używam taśm, albo noisem bo bywa głośna; możecie o niej mówić ambient bo tak wam się podoba albo industrial bo tu i ówdzie są jakieś drony; powiecie, że jest poezją bo nie da się uciec od definicji albo że jest krajobrazem dźwiękowym bo czytaliście taką książkę. Ja mówię o niej pop. I jak na razie myślę, że jest nas wystarczająco dużo na całym świecie, żeby nie trzeba było tego dalej uzasadniać.
Rinus van Alebeek

Rinus Van Alebeek jest pisarzem, artystą dźwiękowym i performerem urodzonym w Holandii. Tam też pod pseudonimem Philip Markus opublikował dwie książki, z których pierwsza została nagrodzona za najlepszy debiut. Jego podejście do muzycznej improwizacji bywa uznawane za radykalne a oparte jest na dźwiękach, które zbiera w trakcie swych podróży po Europie. W trakcie koncertów miksuje taśmy tworząc lo-fi’owe kolaże dźwiękowe na styku noise’u i czystej poezji. Nagrywa, komponuje i wykonuje swą muzykę wyłącznie za pomocą sprzętu analogowego. Jego biografia artystyczna dzieli się na dwa etapy – prehistoryczny i historyczny. Pierwszy z nich trwał od początków świata do roku 1989; część historyczna zaczęła się w tym samym roku i dzieli się na trzy kategorie: literatura, sztuki wizualne, sound art.
wiecej: http://zeromoon.com/rinus/

Jeff Surak – w ukraińskim MTV nazywany ojcem chrzestnym amerykańskiego noise’u – jest weteranem na scenie eksperymentalnej Waszyngtonu. Od swych pierwszych nagrań jako -1348-, Surak był ważną postacią podziemnej sieci wymiany kaset w latach 80. wydając je w Watergate Tapes razem z takimi artystami jak Controlled Bleeding, F/i czy Kapotte Muziek i współpracując m.in. z takimi ikonami jak Zan Hoffmann, Crawling with Tarts czy John Hudak. W tym samym czasie koncertował także z industrialnym zespołem New Carrollton. W latach 90. Surak mieszkał w Rosji, gdzie założył Sovmestnoye Predpriyatiye – grupę artystów wykorzystujących znalezione obiekty i dźwięki w celu tworzenia sztuki wrażliwej na otoczenie, w którym jest prezentowana. W nowym millenium Surak założł duet V., która z grania free improv szybko przerodziła się ciągle rewidującą się grupę badającą granice kompozycji. Obecnie występuje głównie jako Violet – gra na znalezionych obiekty, wykorzystuje mikrokasety, zepsute płyty CD, preparowane instrumenty akustyczne, stare kaseciaki zawinięte w folię aluminiową. Współpracował z takimi artystami jak Alexei Borisov, Frans de Waard, Bertrand Denzler, Michael Gendreau, Andrey Kiritchenko, Kotra, Francisco López.

wiecej: http://zeromoon.com/violet/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz