czwartek, 6 maja 2010

ULTRALYD (NO) - 10.11 w Powiększeniu


10.11.2010
ULTRALYD (NO)
Koncert
g. 20
wstęp 20zł

Kjetil T. Møster: saxophones
Anders S. Hana: guitar/synthesizer
Kjetil D. Brandsdal: bass
Morten J. Olsen: drums/percussion/vibraphone

Zespół Ultralyd założony został w 2003 roku przez Norweską free jazzową legendę, saksofonistę i klarnecistę Frode Gjerstada. Ultralyd był na początku free jazz rockowym zespołem, który całkowicie opierał się na improwizacji – co można usłyszeć na ich pierwszej płycie s/t wydanej w FMR. Drugi album Chromosome Gun (Load Records) ukazuje już bardziej rozwinięte brzmienie z luźno improwizowanymi strukturami utworów.

Po odejściu Froda Gjerstada w 2005, do zespołu dołączył Kjetil T. Moster. W ciągu kolejnego roku zespół ewoluował, łącząc w swoim graniu elementy muzyki współczesnej, improwizacji, free, jazzu, rocka oraz muzyki skupionej na transowym rytmie.

W 2007 zespół podpisał kontrakt ze sławną Norweską wytwórnią Rune Gramofon (Arne Nordheim, Supersilent) wydając płytę Conditions for a Piece of Music. Kolejny album Renditions (wydany także w Rune Gramofon) jest kontynuacją poprzedniej płyty Conditions for a Piece of Music. Ten album jak i poprzedni zawiera utwory napisane głównie przez Mortena Olsena i jest to mieszanina rocka, free improwizacji i jazzu.

Obecnie Ultralyd pracuje nad kolejnym, już piątym albumem, gdzie eksperymentują z repetycjami bardziej taneczną muzyką.

Ultralyd zagrał trasę po UK (koncerty z Circle i Guapo) i dwie po Europie, razem z KTL (Steven O’Malley/Peter Rehberg). Ultralyd brał udział również na prestiżowym festiwalu Moers jazz festival 2007.

W 2009 zespół dostał propozycję skomponowania muzyki oraz występu na Bergen International Festival. Koncert został zorganizowany w hołdzie znanemu reżyserowi dokumentalnemu Janowi Alfredowi Lotvedtowi, koncert został zarejstowany przez samego Lotvedta.

www.myspace.com/ultralydh

1 komentarz: