poniedziałek, 21 czerwca 2010

Centrum Europy i Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz filmu Simona Staho „W samym sercu nieba”


22.06.2010
Centrum Europy i Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz filmu Simona Staho (twórcy m.in. „Dag och natt”) „W samym sercu nieba” z gwiazdorską szwedzką obsadą.
g 19.00
Język: szwedzki (angielskie napisy)
WSTĘP WOLNY


To kameralny dramat o dwóch zaprzyjaźnionych małżeństwach, które stanęły na rozdrożu. Lars (Mikael Persbrandt – m.in. „Dag och natt”, „Wieczne chwile Marii Larsson”) i Susanna (Lena Endre – m.in. „Dobre chęci”, „Wiarołomni”, „Wesela i pogrzeby”, trylogia „Millenium”) są razem 20 lat. Wydaje się, że nic już nie może im zaszkodzić. Wypracowali bezpieczne i szczęśliwe życie, wychowali córkę.

Równie szczęśliwe i stabilne życie wydają się wieść Ann (Maria Lundqvist – m.in. „Mimowolnie”, „Wieczne chwile Marii Larsson”) i jej mąż Ulf (Jakob Eklund – m.in. „Świt”) – przyjaciele Larsa i Susanny. Wystarczy jednak jedno spotkanie i jedna przypadkowo opowiedziana historia, aby wywołać rewolucję w życiu obu par. W iście bergmanowskim stylu obnaża Staho małżeńskie relacje z pozorów i analizuje detale, które sprawiły, że efektem domina idealne konstrukcje zaczęły się rozpadać.

„W tym filmie przeprowadza Staho obdukcję małżeństw, które po 20 latach rozpadają się zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej jak i seksualnej.”
Svenska Dagbladet

„Ingmar Bergman powiedział niegdyś: „Zbliżenia, ludzka nagość, obnażona twarz to największa zdobycz kinematografii”. Duńczyk Simon Staho z operatorem Andersem Bohmanem stałymi i nachalnymi wręcz zbliżeniami udowadniają, że Bergman miał rację.”
Helsingbors Dagblad

„Staho (…) przedstawia gorycz wieku średniego – niepokój w relacjach, niewierność i rozwód – takimi jakimi są. Bez maniery i teatralnego kostiumu.”
Corren


Nagrody:

Złoty Żuk 2009 dla najlepszej aktorki drugoplanowej Marii Lundqvist.
Złoty Żuk 2009 – nominacja dla Leny Endre za najlepszą rolę kobiecą


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
W samym sercu nieba (Himlens hjärta), Szwecja 2008
Reżyseria: Simon Staho
Scenariusz: Peter Asmussen, Simon Staho
Zdjęcia: Anders Bohman
Obsada:Lena Endre, Maria Lundqvist, Mikael Persbrandt, Jakob Eklund
Język: szwedzki (angielskie napisy)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz