czwartek, 10 czerwca 2010

Orgia Myśli o Polsce - O tym, co nie przychodzi Polakom do głowy.


10.06.2010
Orgia Myśli o Polsce - O tym, co nie przychodzi Polakom do głowy
Spotkanie
g. 20
wstęp wolny


W dyskusji udział wezmą:
Andrzej Leder (IFiS PAN)
Marek Sobczyk
i Wiktor Rusin (OM)
a poprowadzi ją Michał Herer (OM)

Aby w pełni ogarnąć jakiś kompleks, zbiorowość czy prąd intelektualny, trzeba również zapytać o to, czego nie obejmuje, co zostało zeń wyłączone. Także polskość to relacja do tego, co nie-polskie.

Zwykle przy tej okazji porusza się kwestie klasowe, stosunek do mniejszości narodowych i wyznaniowych, niedostatki ekonomiczne czy techniczne. Postarajmy się potraktować problem od strony bardziej filozoficznej czy psychologicznej. Masa jest bowiem tym, co w jakimś sensie myśli czy przynajmniej wyobraża sobie, że kolektywnie myśli.

Zapytajmy się o więc o nieobecnych: nieobecne tematy, nieobecne struktury, nieobecne nastroje w myśleniu Polaków o Polsce i o świecie, zwłaszcza w ramach jego dominujących nurtów, tych, które miały główny wpływ na obraz życia intelektualnego, idei politycznych, sztuki, codziennych obyczajów.

Innymi słowy: co Polakom nie przychodziło i nie przychodzi do głowy? Jakie uczucia, jakie refleksje, jakie ich kombinacje?

Jakie jest podłoże tych wykluczeń? Czy „braki” albo „wykluczenia” zaistniałe w ramach kultury polskiej można sprowadzić do kilku kwestii węzłowych czy jednak przyczyny nieobecności różnych prądów są rozproszone?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz