piątek, 27 sierpnia 2010

SOMETHING LIKE ELVIS - koncert w ramach festiwalu SPORTOWE KINO.LATO Dziedziniec CSW Zamek Ujazdowski


SOMETHING LIKE ELVIS
koncert w ramach festiwalu SPORTOWE KINO.LATO
Dziedziniec CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
http://www.kinolab.art.pl/

...28 sierpnia, sobota, godz. 20.00 (wejście od 19.00)

Bilety: 25 zł (przedprzeda: kasa CSW, punkty Shortcut - w tym w klubie Powiększenie oraz http://www.shortcut.pl/) i 35 zł (w dniu koncertu)


SOMETHING LIKE ELVIS
Zespół zaczerpnął swoją nazwę z filmu „Dzikość Serca” Davida Lyncha, a ich początki sięgają 1994 roku.
Dwa lata później w instrumentarium pojawił się rzadko spotykany w muzyce rockowej akordeon, który stał się znakiem rozpoznawczym grupy. Pierwsza płyta, „Personal Vertigo” (1997), spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki, zaskoczonych muzyków okrzykiwano debiutantami roku, a krążek doczekał się edycji w holenderskiej wytwórni Smoeff/Konkurrent.
SLE nigdy nie ograniczał się tylko do rocka. Chętnie podejmując współpracę z performerami, gościli często w galeriach, muzeach czy klubach zorientowanych na muzykę improwizowaną. O uznaniu, jakim cieszył się zespół świadczyć może zaproszenie na europejską trasę NoMeansNo (CAN) w 1998 roku, po której Tom Holliston, gitarzysta tej kanadyjskiej formacji, uznał SLE za najlepszy europejski support jaki z nimi grał.

W 1999 roku ukazała się druga, bardziej dopracowana i dojrzalsza płyta „Shape”, z którą jesienią tego samego roku zespół odwiedził Niemcy, Belgię, Holandię, Czechy i Austrię. Część trasy stanowiły koncerty u boku kolejnych gigantów alternatywy: Amerykanów z Fugazi.

Wydany w 2002 krążek „Cigarette Smoke Phantom” wykraczał znacznie poza estetykę hardcore'ową, stanowiąc zestaw długich kompozycji, w oryginalny sposób nawiązujących do post rocka i jazzu.
„Te momenty płyty, kiedy monotonny rytm zagęszcza się do jazzującej improwizacji, której wtóruje narastający jazgot gitary są najbardziej przejmującymi i poruszającymi fragmentami tego bogatego i wielopłaszczyznowego materiału. Są również tymi momentami, które chyba najlepiej definiują zespół: poszukujący nowych tropów, bawiący się dźwiękiem i jego brzmieniem, ale mimo wszystko i ponad wszystko chcący wyzwalać energię”.
Ta żywiołowość uwidaczniała się przede wszystkim w trakcie legendarnych już koncertów zespołu.

Mimo zaledwie kilku lat istnienia, Something Like Elvis stał się jednym z filarów polskiego undergroundu. Swoją działalność zakończył w 2003, ale wciąż inspiruje innych artystów. Po rozwiązaniu Elvisa, bracia Kapsowie założyli Contemporary Noise Quintet, a reszta zespołu utworzyła grupę Potty Umbrella, która była początkowo projektem pobocznym muzyków z SLE oraz Tissura Ani.

W 2010 roku wracają po 7 latach milczenia.


Sportowe KINO.LATO
Do 28 sierpnia, dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

Ósma edycja odbywającego się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego letniego festiwalu KINO.LATO, którego program składa się z pokazów filmowych i koncertów, a kolejne odcinki festiwalu mają miejsce w każdy weekend lipca i sierpnia. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest motyw sportu i współzawodnictwa, stąd też nazwa – Sportowe KINO.LATO.
Filmy prezentowane będą w ramach kolejnych, tematycznych weekendów, których uzupełnieniem będą koncerty, a na dziedzińcu CSW nie zabraknie także tematycznej „sportowej” scenografii zaprojektowanej przez agencję White Rabbit. Jak każdego roku w czasie trwania wydarzeń festiwalowych na dziedzińcu będzie działała kawiarnia.

Więcej informacji: http://www.kinolab.art.pl/
Kontakt: prokino@csw.art.pl, tel. (022) 628 12 71 begin_of_the_skype_highlighting              (022) 628 12 71      end_of_the_skype_highlighting w. 135 (kasa CSW)

Koncert organizowany przez CSW Zamek Ujazdowski i KINO.LAB we współpracy z klubem Powiększenie.

Sponsorem Strategicznym Sportowego KINO.LATA jest ASTER.

1 komentarz:

  1. Akustyka maksymalnie do bani + głuchy akustyk = tak sobie, a za tak sobie nie płaci się 35zł.

    wasyl

    OdpowiedzUsuń