poniedziałek, 13 grudnia 2010

Nowe Kino Skandynawskie: „Listy do ojca Jakuba” (Postia Pappi Jaakobille), rez. Klausa Härö, Finlandia 2009. Wtorek 14.12


Centrum Europy i Klub Filmowy Powiększenie zapraszają na pokaz filmu znanego fińskiego twórcy Klausa Härö - „Listy do ojca Jakuba” (Postia Pappi Jaakobille).
WSTĘP WOLNY


Tym razem Härö - twórca takich obrazów jak "Niewidzialna Elina" (Elina - Som om jag inte fanns), "Moje matki" (Äideistä parhain) czy "Nowy człowiek" (Den nya människan) - wyruszył na prowincjonalną plebanię. Tam Leila pracuje jako asystentka miejscowego pastora ...- Jakuba, który jest niewidomy. Z jej pomocą duchowny może odpowiadać na liczne listy, które otrzymuje od swoich parafian. Zajęcie to staje się jedyną drogą spełnienia potrzeby sensu i wartości. Z biegiem czasu listów zaczyna jednak przychodzić coraz mniej, co martwi pastora.

Film otrzymał szereg nagród m.in. na festiwalach w Kairze (nagroda za scenariusz i film), w Lubece (nagroda jury ekumenicznego), Manheim-Heidelberg (główna nagroda), w Palm Springs (nagroda w kategorii Bridging the Borders), w Ruen (nagroda publiczności i dla aktorów), w Tallinie (nagroda jury), a także był nominowany w głównych konkursach festiwalów Camerimage i Mar de Plata. Otrzymał również 4 statuetki (w tym za najlepszy film) fińskiej nagrody filmowej Jussi.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
„Listy do ojca Jakuba” (Postia Pappi Jaakobille), Finlandia 2009
Reżyseria: Klaus Härö
Scenariusz: Klaus Härö
Zdjęcia: Tuomo Hutri
Obsada: Kaarina Hazard, Heikki Nousiainen
Język: fiński (angielskie napisy)
Czas trwania: 75 min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz