wtorek, 6 października 2009

Trio Sonore (Peter Brotzmann/Ken Vandermark/Mats Gustafsson) w piatek 9.10 w Powiększeniu!!!Tworzący Trio Sonore Peter Brötzmann, Mats Gustafsson i Ken Vandermark bez wątpienia należą do najwybitniejszych twórców współczesnej muzyki improwizowanej, a byc może są nawet trójką najważniejszych obecnie saksofonistów na świecie.

Muzyka Sonore, dzięki połączeniu i przenikaniu się twórczości trzech muzyków, wywodzących się z zupełnie odmiennych kultur, buduje całkiem nowe kierunki improwizacji. Każdy koncert zespołu, zbudowany z różnych kombinacji grania solo, w duetach i trio oraz przy wykorzystaniu przez każdego z muzyków różnych instrumentów (saksofony barytonowy, tenorowy, altowy, sopranowy i sopranino; klarnety i klarnet basowy, tarogato), jest jedyny w swoim rodzaju. Dzięki doskonałemu porozumieniu między muzykami, a także ich wielkiej znajomości tradycji, dużej wyobraźni i znakomitej technice gry, muzyka Sonore jest absolutnie niepowtarzalna!

Peter Brotzmann - aktywny na scenie jazzowej od 1959 roku. W 1964 założył trio z Peterem Kowaldem i Sven-Ake Johanssonem, które było prekursorem free jazzu w Europie. Od wczesnych lat siedemdziesiątych współpracował z takimi muzykami, jak: Sonny Sharrock, Bill Laswell, Don Cherry, Anthony Braxton czy Tomasz Stańko. Był jednym z założycieli legendarnej wytwórni płytowej – FMP. Aktualnie prowadzi kilka znakomitych projektów, głównie z muzykami skandynawskimi i chicagowskimi (Chicago Tentet, Dried Rat-Dog, Sonore).

Mats Gustafsson – urodzony w 1964 roku, jeden z najbardziej twórczych saksofonistów w Europie. Początkowo prowadził zespoły, w składzie których występowała czołówka improwizatorów skandynawskich. Od 1990 większość czasu spędza w Chicago, występując i nagrywając z najlepszymi przedstawicielami tamtejszej sceny free jazzu, jak: Hamid Drake, Ken Vandermark, Barry Guy, Steve Lacy. Jest współzałożycielem takich znakomitych grup, jak: The AALY Trio, Peter Brotzmann Tentet, Gush, The Thing.

Ken Vandermark – od ponad dwudziestu lat najbardziej twórczy przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. Jest liderem lub co-liderem zespołów: Vandermark 5, Bridge 61, the Peter Brotzmann Chicago Tentet, FME, Sonore, The Nilssen-Love/Vandermark Duo, the Territory Band and Free Fall. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego corocznie najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki. Nagrał kilkadziesiąt znakomicie recenzowanych płyt, w tym również w Polsce z Marcinem i Bartłomiejem Olesiami.


bilety 30/40 zł
przedsprzedaż w Powiększeniu ...są jeszcze bilety:)
informacje i akredytacje: michal.borkiewicz@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz