poniedziałek, 1 marca 2010

Feministyczny Salon Historyczny - w Powiększeniu w najbliższą środe.3 marca 2010 roku o godz. 19.00 w klubie Powiększenie przy Nowym Świecie 27, odbędzie się VI spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego zatytułowane „Z głodu na ulice. Protesty i demonstracje kobiet w Polsce i w Europie w XX wieku” z udziałem dr Teresy Święćkowskiej oraz dr Marcina Zaremby.

Kobiety, w perspektywie historycznej, demonstrowały swoje niezadowolenie wychodząc na ulice, mobilizując się do protestu dla wywalczenia przynależnych im praw, w obronie już posiadanych, ale również ze względów ekonomicznych. Sam wiek XX przynosi wydarzenia o których historiografia najczęściej zapomina: strajkujące i demonstrujące robotnice wielkich zakładów przemysłowych domagające się polepszenia warunków pracy, podniesienia zarobków. Niedostatek ekonomiczny i niskie wynagrodzenia kobiet robotnic, które nie mogły swoim rodzinom zapewnić warunków do życia to tylko jeden z wielu aspektów protestów kobiecych, któremu poświecimy nasze spotkanie. Zajmując się wiekiem XX nie sposób tylko skrótowo opowiedzieć o ekonomicznych przesłankach ruchów protestacyjnych kobiet w perspektywie historycznej i europejskiej.
„Z głodu na ulice. Protesty i demonstracje kobiet w Polsce i Europie w XX wieku” czyli kiedy i gdzie kobiety organizowały się dla wywalczenia godziwych warunków do życia dla siebie i swoich rodzin. Jak organizowany był taki protest? Kto stał na jego czele? Był to spontaniczny akt niezadowolenia czy uprzednio przygotowana i przeprowadzona strategia protestacyjna? A może ktoś stał za organizatorkami? Jak duże były liczby uczestniczek tych wydarzeń? Co udało się takim protestem uzyskać?
To tylko nieliczne pytania, które postawimy naszym ekspertom i ekspertkom, podczas dyskusji zastanowimy się nad fenomenem strajków i demonstracji kobiecych w obronie praw do godnego życia.
Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu „Rewolucje kobiet”

Zapraszamy
Iwona Dadej, Anna Nowakowska-Wierzchoś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz