środa, 3 marca 2010

Tomasz Konatkowski - Nie ma takiego miasta (8.03 godz. 19.00)


8.03.2010
Tomasz Konatkowski - Nie ma takiego miasta.
Spotkanie z książką
g 18.00
Po spotkaniu zapraszamy na koncert zespołu Florence Jenkins Project!
wstęp wolny


Tomasz Konatkowski - Nie ma takiego miasta, premiera: 6 stycznia 2010, mroczna seria

Trzecia część cyklu z Adamem Nowakiem. Tym razem śledztwo znanego i lubianego komisarza toczy się w Wielkiej Brytanii i Polsce! Nowak w ramach wymiany wyjeżdża na miesiąc do Londynu. Wdraża się w pracę brytyjskich śledczych i poznaje uroki metropolii, a tymczasem na przedmieściu nieopodal Tamizy, w North Woolwich, zostaje znalezione ciało młodego Polaka. Komisarz, który podejrzewa zbrodnię na tle etnicznym, w toku dochodzenia dowiaduje się, że zakłuty nożem chłopak był homoseksualistą. Kilka dni później w niewyjaśniony sposób ginie mieszkająca w Londynie młodsza siostra ofiary i sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Po powrocie do Warszawy Nowaka czeka kolejna zagadka: śmiertelnie pobito angielskiego lektora szkoły językowej. Okazuje się, że zamordowany był koneserem kobiet i wielbicielem bilarda. Coraz więcej wątków łączy tę zbrodnię z londyńskim śledztwem… Jak w poprzednich tomach cyklu w Nie ma takiego miasta pojawiają się wątki z życia osobistego komisarza. Od jakiegoś czasu związek Kasi i Adama przechodzi kryzys i może się rozpaść. Nie zmieniło się tylko to, że Nowak nadal interesuje się piłką nożną i przeżywa emocje kibica. Nie najprzyjemniejsze, gdy z uporem ogląda występy polskiej reprezentacji.

Z recenzji poprzednich książek Tomasza Konatkowskiego:

Wilcza wyspa przebija moim zdaniem wszystko, co ukazało się w Polsce pod hasłem handlowym kryminału miejskiego. Jest doskonała, a nawet za dobra.
Paweł Dunin-Wąsowicz. „Lampa”

Nowak to najsympatyczniejszy polski policjant, z jakim się dotąd zetknąłem na łamach polskiej prozy.
Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Tomasz Konatkowski wyrasta powoli na czołowego polskiego autora kryminałów. Debiutancki Przystanek Śmierć wiele obiecywał, zaś Wilcza wyspa – książka lepsza i sprawniej skonstruowana – potwierdza jego pisarski talent.
Piotr Kofta, „Dziennik”

Podoba mi się skromność założenia tego kryminału – opisuje się tu świat, którego prawdziwość każdy może łatwo zweryfikować. No i policjant nazywa się Adam Nowak.
Jacek Szczerba


Tomasz Konatkowski (ur. 1968) – studiował fizykę i informatykę, przez wiele lat pracował jako programista i analityk. Obecnie zajmuje się tłumaczeniami i redakcją tekstów specjalistycznych. Publikował opowiadania w prasie codziennej, pisywał także recenzje książek dla portali internetowych. Kibic piłkarski, miłośnik mocnego, ciemnego piwa, amerykańskich komiksów oraz podróży, zwłaszcza podróży w czasie. Mieszka w Warszawie.
Zadebiutował Przystankiem Śmierć (W.A.B. 2007), powieścią rozpoczynającą cykl warszawskich kryminałów z komisarzem Nowakiem, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej roku 2007. Druga część, Wilcza wyspa, ukazała się w 2008 roku i również została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Przystanek Śmierć przełożono na język niemiecki i włoski; Wilcza wyspa ukaże się w Niemczech w 2010 roku. Kolejnym tomem cyklu będzie powieść Bazyliszek, którą W.A.B. wyda w 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz