poniedziałek, 18 kwietnia 2011

KF Powiększenie zaprasza na WATCH DOCS na spacerze: Winny z założenia, reż. Roberto Hernández, Geoffrey Smith, Meksyk 2009, 90' / 19.04 wtorek


Druga wizyta Festiwalu Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie w naszym klubie. Tym razem pokażemy meksykański film "Winny z założenia", który opowiada o tamtejszym skorumpowanym systemie sądowniczym. Film nagradzany był na wielu festiwalach filmowych, a na WATCH DOCS otrzymał Specjalne wyróżnienie jury.

Winny z założenia, reż. Roberto Hernández, Geoffrey Smith, Meksyk 2009, 90'

Zdjęcia: Amir Galván Cervera, John Grillo, Luis Damián S...ánchez, Lorenzo Hagerman
Montaż: Felipe Gómez, Roberto Hernandez
Produkcja: Abogados con cámara
wstęp wolny

„Dlaczego go oskarżam?" - dziwi się pytaniu pani prokurator. I odpowiada z uśmiechem: „Taką mam pracę". Stawką jest dwadzieścia lat więzienia za morderstwo, ale sędziego w tym procesie nie interesuje, że dowodów właściwie nie ma, a zeznania świadków są niewiarygodne. Jose „Tonio" Zuniga został pewnego dnia zgarnięty przez policję z ulicy i oskarżony o zabójstwo, którego dokonano w innej części Mexico City. Choć kilka osób widziało go zupełnie gdzie indziej w momencie popełnienia morderstwa, podczas procesu nie miał żadnych szans na obronę. Nic dziwnego - w tym sądzie 95% spraw kończy się wyrokami skazującymi, a podejrzany jest z założenia winny.

Sprawą zainteresowała się para mieszkających w USA meksykańskich prawników, od lat walczących z meksykańskim skorumpowanym systemem sądowniczym. Robert Hernandez i Layda Negrete z pomocą australijskiego filmowca Geoffreya Smitha („English Surgeon"), zaangażowali się po stronie obrony. Powstały w rezultacie film, w znacznej mierze nakręcony podczas procesu, z cała mocą ujawnia niekompetencję i stronniczość sądu, fabrykowanie dowodów przez policję i kafkowski wręcz charakter wymiaru sprawiedliwości opartego na systemowym domniemaniu winy oskarżonego.

Film staje się też najskuteczniejszym narzędziem walki o wolność Toniego. „Winny z założenia" to prawdziwy sądowy horror, trzymający w napięciu do samego końca. Jego twórcy udowadniają, że film może być bronią - i to bronią skuteczną.

Festiwale:

2009 Toronto FF (Real to Real Award)
2009 Morelia IFF (Best Documentary)
2009 CPH:DOX IDFF (Amnesty International Prize)
2010 Guadalajara IFF (Best Documentary)
2010 Docpoint FF
2010 Cartagena IFF
2010 San Francisco FF
2010 Human Rights Watch NY
2010 SXSW
2009 Sheffield Doc/Fest

Filmografia:

Roberto Hernandez
2005 el tunel

Geoffrey Smith
2007 English Surgeon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz