Feministyczny Salon Historyczny / Kobiety w mieście: śladami prababek Krakowa i Warszawy.
Spotkanie
g. 17:00
wstęp wolny
Spotkanie – promocja drugiego tomu książki “Krakowski Szlak Kobiet” odbędzie się
15 grudnia br., w środę, o godzinie 17 w klubokawiarni Powiększenie, na Nowym Świecie 27 (wejście przez podwórze) w Warszawie.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego, poświęconego odkrywaniu i praktycznemu przekazywaniu wiedzy o kobiecej historii miast i historiach kobiet w mieście.
Zainteresowanie mieszkanek mniejszych i większych miast losami swoich prababek, symbolicznych przodkiń, jak i próby rekonstrukcji kobiecych losów wpisanych w dzieje miast są zjawiskiem bardzo powszechnym w Europie i coraz powszechniejszym także w Polsce.
Mieszkanki Krakowa czy Warszawy chętnie przywołują z zapomnienia postacie kobiet, które przyczyniły się do rozwoju miasta czy społeczności lokalnych, były niezwyczajnymi albo właśnie najzwyczajniejszymi obywatelkami grodu Kraka i Wandy czy Warsa i Sawy.
Zależy nam na tym, żeby zaproszone przez nas przedstawicielki dwóch pokoleń kobiet pracyjących z historią kobiet w mieście mogły się z nami podzielić swoim doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami na temat uwzgledniania historii kobiet w mainstreamowej narracji, przekładaniu zdobytej historycznej wiedzy na praktykę przewodnicką. Czy istnieje zapotrzebowanie na taki typ opowiadania o mieście i jego bohaterkach? Jak z tym zainteresowaniem turystów/ek było wcześniej i jak jest teraz?
Spotkanie i dyskusja połączone są z prezentacją drugiego tomu “Przewodniczki po Krakowie emancypantek”. Jego redaktorka Ewa Furgał i Natalia Sarata – koordynatorka projektu „Krakowski Szlak Kobiet”, opowiedzą o poznawaniu przeszłości Krakowa i kobiet w Krakowie, o praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy, radościach i trudnościach realizowania projektów herstorycznych oraz o sukcesach obu tomów “Przewodniczki”.
Z kolei warszawska przewodniczka miejska, Ewa Łuczyńska, opowie o swoich wieloletnich doświadczeniach zawodowych, w których, jak sama z przykrością przyznaje, niewiele znalazło się kobiet, bowiem niewielu turystów/ek kobietami się interesowało.
Podczas spotkania będzie można otrzymać nieodpłatną mapę Krakowskiego Szlaku Kobiet, opracowaną w ramach projektu Fundacji Przestrzeń Kobiet, zawierającą opis tras śladami krakowskich emancypantek, krakowskich Żydówek i innych wybitnych kobiet związanych z Krakowem.
Zapraszamy bardzo serdecznie!
Iwona Dadej
Anna Nowakowska-Wierzchoś
piątek, 10 grudnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz