piątek, 10 grudnia 2010

Ulrich Drechsler / 16.12


Ulrich Drechsler
Koncert
g. 20:00
wstęp 10 pln

Enja prezentuje: Nowy album Ulricha Drechslera: „Concinnity“
...
Ulrich Drechsler – klarnet basowy
Rina Kaçinari – wiolonczela
Christof Unterberger - wiolonczela
Jörg Mikula – perkusja/frame drum

„Muzyka posiada moc, żeby wyrazić wszystko to, co słowami nie potrafimy powiedzieć. Może ona odzwierciedlać całe jestestwo człowieka, jego serce, jego duszę, jego umysł. Tym bardziej powinna być uczciwa.”
(Ulrich Drechsler)

Ulrich Drechsler, urodził i wychował się w pobliżu Stuttgartu, gdzie pierwotnie studiował klarnet klasyczny, zanim się zdecydował na grze na saksofonie. Studiował w Austrii, gdzie też do tej pory mieszka. W ostatnich latach zyskał uznanie, jako jeden z najbardziej wielostronnych i nie przewidywalnych muzyków w Europie. Tak, n. p. w roku 2005 jego trio nu-jazzowe „Café Drechsler“ było bardzo wysoko notowane we wszystkich międzynarodowych rankingach jazzowych i klubowych. Kolejny projekt „Drechsler” (CD „The Big Easy“, 2009) odnosi nie mniejsze sukcesy. Z wyjątkowym norweskim pianistą Tord Gustavson nagrał poruszające ballady (CD „Humans & Places, 2006), w dialogu ze swoim „Daily Mysteries Trio“ nagrał płytę „Daily Mysteries”, 2007, interpretował utwory Theloniousa Monka i Franza Schuberta w zupełnie nowy sposób, a ostatnio również pisze muzykę do filmów.

Album „Concinnity“

„Concinnity“ – harmonijna równowaga pomiędzy elegancją i delikatnością po jednej, emocją i intensywnością po drugiej stronie, to podstawa nowego albumu Ulricha Drechslera. Wszystko to są aspekty, które zajmują szczególne miejsce w jego muzyce.

Do tego dochodzi wyjątkowy skład zespołu – dwie wiolonczele, klarnet basowy i perkusja, który zapewnia zupełnie nowe i wyjątkowe brzmienie.

Ulrich Drechlser na tej płycie łączy przeróżne wpływy, jak n. p. skandynawskie, orientalne, minimalistyczne i muzykę klubową. To, co z tej mieszanki powstaje, to czysta energia, która łączy w sobie wszystko to, co najlepsze w jego muzyce: wyraziste melodie, gigantyczne krajobrazy dźwiękowe i pociągające rytmy.

Tak samo wyjątkowi, jak muzyka, którą tworzą, są członkowie kwartetu.

Pochodząca z Kosowa wiolonczelistka Rina Kaçinariprzenosi całą moc i całą pasję, które cechują muzykę kraju jej pochodzenia, na swój instrument. Elegancka gra austriackiego wiolonczelisty, Christofa Unterbergerawyraźnie kontrastuje z jej grą. Wrażliwa wielowarstwowa gra perkusisty, Jörga Mikulijest nieodzownym uzupełnieniem tego przeżycia muzycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz