czwartek, 3 lutego 2011

Delete system – Białoruś w potrzebie. Dyskusja i pokaz filmu


„Delete system” – Białoruś w potrzebie. Dyskusja i pokaz filmu
Spotkanie
g. 19
wstęp wolnaWieczór w Powiększeniu będzie oficjalnym startem zbiórki publicznej „Delete System” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś. Zbieramy laptopy i pieniądze na sprzęt komputerowy dla białoruskiej organizacji praw człowieka „Viasna”, która straciła narzędzia pracy podczas powyborczych działań KGB.

Dyskusja przybliży obecną sytuację aktywnych Białorusinów, którzy są kontrolowani i poddawani represjom przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Niezależne media ukrywają komputery przed funkcjonariuszami KGB, studenci uczestniczący w grudniowych demonstracjach są wyrzucani z uczelni, a politycy siedzą w aresztach. Prelegenci, opowiedzą o swoich codziennych doświadczeniach w zmaganiu się z reżimem.

Prelegenci:

Siarhiej Pelesa - dziennikarz telewizji Belsat
Jan Gebert – aktywista Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś
Aleś Zarembiuk – białoruski działacz społeczny
Dyskusję poprowadzi Łukasz Grajewski (Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś)

Po dyskusji, zapraszamy na projekcje reportażu „Reality Show: wybory”.

O Filmie:
Dlaczego opozycja brała udział grze, której wynik był z góry wiadomy? Czy uczestnictwo w wyborach mogło zmienić sytuację na Białorusi? Dlaczego reakcja władzy na pokojowe protesty była tak ostra? Odpowiedzi na te i inne pytania można usłyszeć w filmie Mikołaja Wawrzeniuka "Reality show: wybory". Dokument jest próbą analizy prezydenckich wyborów na Białorusi, tego co zdarzyło się przedtem i w ciągu kilku następnych dni po zakończeniu głosowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz