wtorek, 14 września 2010

ADKF Pięć Smaków: Mee Pok Man, reż. Eric Khoo, Singapur 1995

26 września
ADKF Pięć Smaków
Mee Pok Man, reż. Eric Khoo, Singapur 1995, 105'
godz.17:00
wstęp wolny
organizator: Fundacja Sztuki Arteria


Specjalne wyróżnienie FIPRESCI 8. MFF w Singapurze; Specjalna Nagroda Jury 9. FF Fukuoka; specjalne wyróżnienie Jury dla najlepszego nowego azjatyckiego reżysera podczas 1. MFF w Pusan 1996

Rozgrzewka przed 4. edycją Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który rozpocznie się 26 października (www.piecsmakow.pl)

Pełnometrażowy debiut Erica Khoo, jeden z pierwszych „prawdziwie” singapurskich, niezależnych filmów, to dywersja wobec propagandy sukcesu, komercyjnej i ideologicznej retoryki, wtłaczającej Singapur w rolę sytego azjatyckiego tygrysa, szczęśliwej wyspy postępu, zamieszkanej przez moralnie nieskazitelne społeczeństwo. Khoo pokazuje rodzinne miasto od innej, mniej uporządkowanej, bardziej drapieżnej strony. Wprowadza widzów w gęste od barów, tłoczne i gwarne zaułki, gdzie spotykają się sutenerzy i oszuści, kulisi przybywający z kontynentalnych Chin i outsiderzy marzący o wyjeździe z tej mrocznej pułapki w środku tropików. Opowiadając o miłości nieśmiałego sprzedawcy makaronu do pięknej prostytutki, przesiadującej w jego barze, Khoo łaczy przeciwieństwa – melancholijną urodę świata z bezwzględnie rządzącą nim przemocą.

Anty-bohater Khoo, samotny chłopak, który po śmierci ojca przejął makaronowy interes, żyje z dnia na dzień. Włóczy się po starych dzielnicach miasta wąskimi uliczkami, na których można jeszcze spotkać oferującego swoje usługi wróżbitę. Wśród opuszczonych blokowisk poszukuje przeszłości i sensu. Jego miłość do dziewczyny, której nie zna, jest naiwna i bezwarunkowa. Równie silna jak jej zapisywana przez lata w pamiętniku chęć ucieczki. Kiedy przypadek rzuci słodką Bunny w ramiona sprzedawcy makaronu, ten nagle poczuje intensywny smak życia. Niemal w jednej chwili dotrze do niego oszałamiająca słodycz i trudna do zniesienia gorycz. Oto Singapur.

reżyseria: Eric Khoo
scenariusz: Yu Lei Foong
zdjęcia: Yoke Weng Ho
montaż: Martyn See
muzyka: John David Kompa
obsada: Joe Ng, Michelle Goh, Kay Tong Lim, David Brazil

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=s3zU7cu0kHU

4. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 26 października – 1 listopada w Warszawie (Kino Muranów i KINO.LAB), a później jego repliki - w Katowicach (Światowid), Krakowie (Kino Pod Baranami) i Poznaniu (Muza).
Kino z Singapuru to przewodni temat tegorocznej edycji. Obok niego najważniejszym cyklem festiwalu jest Taste of Korea - przegląd kinematografii Korei Płd, w ramach którego odbędzie się m.in. polska premiera filmu Dream (reż. Kim Ki Duk).
Poza tym w programie kontynuacja ubiegłorocznego przeglądu kina z Tajlandii, które szturmem zdobywa światowe festiwale (w programie m.in. Zwyczajna historia, reż. Anocha Suwichakornpong, laureat Grand Prix 10. MFF Era Nowe Horyzonty), a także filmy z innych krajów Azji Wschodniej: Filipin, Malezji, Wietnamu, Kambodży i Chin.
Pokazom filmowym będą towarzyszyć wydarzenia specjalne, w tym rozbudowany program entuzjastycznie przyjętych w ubiegłym roku prezentacji wypraw polskich podróżników do Azji (we współpracy z festiwalem Włóczykij z Gryfina), Targi Podróży oraz Azjatycki Konkurs Fotograficzny Orientuj się!.
Karnety w sprzedaży od 20 września.
Więcej na: www.piecsmakow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz